Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Hospitace
PříspěvekNapsal: úte 30. lis 2010 12:27:45 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 14:24:46
Příspěvky: 639
. . . to naše paní inspektorka byla také velmi milá, akorát mi chyběla ta zpětná vazba no :idea: :)

_________________
Míša G.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hospitace
PříspěvekNapsal: úte 30. lis 2010 21:25:38 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 15. lis 2009 19:43:25
Příspěvky: 252
Jééé, tak děkuji :-) Foto je z mých posledních lednových narozenin :-) Mám už 2 dospělé syny!! 24 a 25 let :-)

_________________
Iveta, Plzeň


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hospitace
PříspěvekNapsal: stř 01. pro 2010 8:22:52 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Tak to je opravdu překvapení i pro mne. Doteď jsem si, Ivet, myslela, že jsi čerstvou absolventkou fakulty :mrgreen: . Ale tím lépe. Alespoň budeme mít více společného :D .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hospitace
PříspěvekNapsal: sob 04. pro 2010 7:40:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. čer 2010 11:08:10
Příspěvky: 44
Milé kolegyně, vypadáte(me) všechny skvěle! Evidentně nám práce s dětmi svědčí!!!
Ale zpět k hospitacím. Je úplně skvělé vidět tolik pozitivních reakcí – dokonce na hospitace ČŠI. Ale vracím se k příspěvku Marcely, která psala: „Vzájemnou hospitaci mezi učitelkami vidím jako skvělý nápad. Určitě by mě velmi obohatila Je tato hospitace stanovena nějak legislativně? Zajímalo by mě, zda by vzájemná hospitace mohla „nahradit“ hospitaci ředitelky.“
A taky Míšinu připomínku: „Kdyby to šlo organizačně v MŠ zařídit tak, aby se mohli vzájemně hospitovat kolegyně mezi sebou určitě by to pro ně mělo velký význam.“
Legislativně stanoveny hospitace jako povinnost nejsou – a to dokonce ani pro ředitele škol ne! Ta povinnost vyplývá nepřímo ze zákoníku práce, školského zákona, ale také obecně z managementu v souvislosti s řízením a kontrolou školy. Takže ředitelé ji prostě dělat „musí“, pokud ji ovšem nedelegují na jiného pracovníka.
Co ovšem většina z nás vnímá jako pozitivní, jsou vzájemné hospitace. Těmi se v poslední době zabývají různí autoři (Pol, Lazarová, Vašťatková…) a vidí v nich opravdu velký přínos z hlediska učení se od sebe navzájem, neboť přináší důležité informace pro reflexi naší práce.
A jak to v MŠ zařídit? To by přece neměl být žádný problém – a znám MŠ, které již této možnosti využívají. Když mám odpolední, jdu prostě do práce dřív a sleduji svoji kolegyni! Zřejmě mnohem horší podmínky k tomu mají např. na základních školách. V MŠ by to neměl být vůbec žádný problém. A tuto „aktivitu“ lze brát jako práci na sobě, samostudium, další vzdělávání…. Myslím, že „obětovat“ jednu hodinu z těch 9 na nepřímou práci, může každý, neboť právě tato hodina mu může přinést spoustu informací nejen o sobě, ale také o tom, jak to v „naší“ mateřské škole vypadá!
A ještě jsem chtěla reagovat na Míšinu poznámku: „To co je pro učitelku přínosné je závěrečný rozbor hospitace, která má význam ve zpětné vazbě, protože nejenomže se dozví nějaké ty nedostatky, ale také je pochválena za to co se jí povedlo.“
Hospitace bez této zpětné vazby je úplně k ničemu! Pokud jsou hospitace prováděny jen proto, abych učitelku (jako ředitelka) formálně pochválila (nebo ještě hůř – zkritizovala), či proto, abych napsala zápis o splnění své povinnosti, je zbytečné je vůbec absolvovat! Má smysl jen tehdy, pomůže-li učitelce uvědomit si, co se jí již daří (a na tom dál intenzivně pracovat), popřípadě, kde má slabá místa – a tady se zamyslet, co by jí pomohlo je přeměnit v ta silná. Obecně vzato by měla být hospitace o tom, aby se učitelka naučila vidět reálně a také sama začala přemýšlet nad tím, jak může zkvalitňovat svoji práci.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hospitace
PříspěvekNapsal: pon 27. pro 2010 18:42:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. pro 2010 18:23:12
Příspěvky: 3
Při mé první hospitaci jsem měla husí kůži snad po celém těle a to jen stačilo vyslovit to slovo :D ...ale po prvních minutách průběhu hospitace jsem se zklidnila, protože naše paní ředitelka precizním způsobem vytvořila příjemnou atmosféru a od té doby se z hospitace paní ředitelky neobávám. Jelikož jsem začínající pracovník a mám titul na tři roky "začínající učitelka", máme hospitace častěji a to i ze strany vedoucích učitelek navzájem. Přijde mi to jako dobrá věc, člověk se aspoň získá nové poznatky a vyzkouší si nové praktiky. Tak to je z té lepší stránky....bohužel se blíží leden a naší školku čeká inspekce...tak jsem zvědavá, jak to všechno dopadne... :|

_________________
Bc. Petra Bilová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hospitace
PříspěvekNapsal: pon 27. pro 2010 21:55:00 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Milá Petro, vítám Vás tu. Děkuji za Váš postřeh z hospitace a i další příspěvky.

Ráda bych Vám i dalším diskutujícím popřála hodně nápadů, inspirace a spokojenosti v novém roce, Věřím, že náš portál vám bude nápomocen.

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Hospitační činnost v MŠ
PříspěvekNapsal: úte 06. bře 2012 17:15:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 06. bře 2012 16:29:51
Příspěvky: 1
Dobrý den, kdo všechno má právo na hospitace v MŠ? V naší školce vykonává hospitace vedoucí učitelka, vzájemné hospitace také nejsou výjimkou. Nyní pověřil pan ředitel kontrolou pedagogické činnosti u nás a na ZŠ svou zástupkyni. Chce si hospitace vykonávat sama, aby prý měla nad námi kontrolu. Vzdělání na to má (má speciální pedagogiku), ve školce ovšem učila 1 rok asi před 18-ti lety. Má právo přebírat činnosti, které má v kompetenci a v náplni práce vedoucí učitelka?
Děkuji za odpovědi, Iveta.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hospitační činnost v MŠ
PříspěvekNapsal: stř 07. bře 2012 8:53:58 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Samozřejmě, že má. Je povinností vedení sledovat průběh vzdělávání. Vy můžete maximálně rozporovat nějaké závěry, se kterými nesouhlasíte a prokázat, že Vaše práce odpovídá záměrům předškolního vzdělávání. Do škol také vždy nedorazí inspektor, který učil daný obor. Základní pozorování ovšem provést může a musí.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hospitace
PříspěvekNapsal: ned 03. úno 2013 9:49:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 27. pro 2012 15:30:18
Příspěvky: 7
Já jsem nastoupila do MŠ v září 2012, za tu dobu jsem už měla 3 hospitace vedoucí učitelky. Mezi kolegyněmi máme dobrý vztah, tak jsem se ničeho nebála. Hospitace trvala vždy od 8:00 do 11:00 - zahrnovalo volné hraní, komunitní kruh, cvičení, svačinu, "řízenou činnost" a pobyt venku. Na konci vedoucí vše sepsala, dala mi to přečíst probraly jsem nedostatky, nebo co by ona udělala jinak. Sama jsem u ní také byla na "hospitaci", to abych získala nějaké zkušenosti a vizi jak hodinu bere ona.
Něco jiného je určitě hospitace inspektora. S tím zkušenosti nemám.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Hospitace
PříspěvekNapsal: sob 16. lis 2013 17:28:37 
Dobrý den,
v minulém týdnu jsem měla první hospitaci v životě. Učím v MŠ od září poprvé. Paní ředitelka byla na hospitacii cca 10minut z toho 5minut si vykládala s uklízečkou a pak šla telefonovat. Nebylo to vůbec příjemné. Na konce ke mne přišla a chtěla, abych jí sepsala zápis z toho dne(co jsme dělali, cíl,..). Odkazuje mne na RVP PV. Může mi někdo poradit nějaký koncept? díky


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: