Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: pon 09. kvě 2011 5:30:42 
Děkuji moc za reakce, opravdu jsem hledala všude, ale jak se zdá, né dobře ;) "Musíme si pomáhat" tahle věta je moc hezká ale bohužel v dnešním světě vždy nefunguje. Proto moc děkuji za Váš čas, které jste investovali do odpovědí. Budu ráda za každou připomínku. A také si myslím, že tohle ve školce běžně děláme, jen někdo vymyslel termín abychom se lépe orientovali v dané problematice a na začátku jsme z toho trochu zmatené :) Jsem z Vysočina - Pelhřimovsko a o gramotnostech v seminářích ani popel :) nevadí budu pátrat dál. Děkuji moc a ráda si přečtu další odpovědi. S pozdravem Kristýna


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: pon 09. kvě 2011 12:33:04 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Já bych vřele doporučila Kurz Čteme s nečtenáři a učíme je kriticky myslet. Lektorky K. Krüger a K. Šafránková. Kurz je pro učitele dětí předškolního věku, kteří chtějí rozvíjet jejich předčtenářské dovednosti a vybudovat u dětí pozitivní vztah ke knihám a ke čtení. Bohužel momentálně jsem nenašla žádný nově otevřený kurz.

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: pon 09. kvě 2011 20:12:39 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Obávám se, že mnoho konkrétních formulací nenajdete. Ono se do gramotností vejde téměř všechno, záleží na úhlu pohledu a také autorovi. Na druhou stranu se Vám nabízí pole vcelku neorané a velmi široké. Něco najdete na zahraničních webech ( ale spíše jde o čtenářskou či IT gramotnost)- abcteach.com, teachervision atd. Hledejte i různých knihách KM, o mentálním mapování. Jak psala paní Rosová- lze to upravit pro potřeby MŠ.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: ned 15. kvě 2011 16:09:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 30. lis 2009 19:52:03
Příspěvky: 12
S pojmem gramotnost jsem se poprvé setkala v roce 2006 na celostátní konferenci s mezinárodní účastí konané u příležitosti 60. výročí založení Pedagogické fakulty UK v Praze a to v přednášce p.Kikušové S., PaedDr.CSc. o změnách v přípravě učitelek mateřských škol v kontextu celoevropských změn. Ve svém příspěvku kromě jiného označila pojmem " kulturní gramotnost" jako "soubor schopností a dovedností, které pomáhají jedinci efektivně se zapojovat a participovat na různých aktivitách....ve prospěch vlastního individuálního rozvoje i rozvoje společnosti" (UNESCO, 1978;in: Harris,Hodges, s.90).
Myslím si, že je to jen ucelenější pohled na to, co v praxi s dětmi děláme.
Alžběta Palatinová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: stř 01. čer 2011 10:46:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 05. pro 2009 19:21:49
Příspěvky: 3
Chápu, že běžně o gramotnosti učitelky MŠ neví, je proto důležité takové informace publikovat do literatury, která je běžně v MŠ dostupná. Třeba spolupráce s Informatoriem a dalšími periodiky.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: stř 01. čer 2011 13:04:41 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 14:24:46
Příspěvky: 639
Hezký den všem diskutujícím,
musím vyjádřit souhlas se všemi příspěvky napsanými výše. Jak píše Petra, ke každé gramotnosti ze ZŠ, lze předpokládat předgramotnost v MŠ, zároveň bych chtěla ale utěšit Kristýnku, že je naprosto normální jev, že inspekce se jeví nad různými věcmi, důležité je abychom si my zachovali chladnou hlavu a uměli si vše, za čím si stojíme, obhájit :!: :P
Učím se teď na státnice a jednou z otázek v pedagogice je Základy kulturní gramotnosti dětí předškolního věku (zdroje RVP PV, ŠVP, osobnostní a sociální rozvoj, čtenářská a společenská gramotnost, interkulturní povědomí)
Tudíž si k ruce beru RVP PV a dělím si jednotlivý obsah na gramotnosti:
:arrow: tělesná gramotnost (biologická oblast)
:arrow: kulturní gramotnost - předčtenářská gramotnost (jazyk a řeč), IT gramotnost (média), předmatematická gramotnost, sociální gramotnost (já, dítě a ten druhý, dítě a společnost)
:arrow: přírodní gramotnost (environmentální oblast)
Možná byste mě mohli ještě někdo doplnit, nebo bychom společně tento termín Gramotnosti v MŠ mohli vytvořit ve wiki :?: :)

_________________
Míša G.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Gramotnosti v MŠ - kde lze najít více informací?
PříspěvekNapsal: úte 31. črc 2012 13:22:45 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Moderátorská poznámka:
V posledních dnech se v tomto obecnějším tématu o gramotnostech objevila pěkná řádka příspěvků k finanční gramotnosti a čtenářské gramotnosti. Obě témata jsem oddělila a najdete je zde:

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: