Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: stř 13. led 2010 15:38:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. zář 2009 3:44:22
Příspěvky: 8
Dobrý den, byly jsme s kolegyní na seminářích ohledně tvorby ŠVP a TVP, kde nám lektorka přednesla způsob tvorby obou dokumentů..........seznámila nás s tím, že v ŠVP by se měly objevit pouze klíčové kompetence a v TVP by měly být rozpracovány dílčí vzdělávací cíle a očekávané výstupy. Kolegyně si přinesla ze školení informaci, že třídní vzdělávací programy mohou být pro všechny třídy na MŠ stejné, s dopředu rozpracovanými díčími cíli a očekávanými výstupy na celý rok.
Přiznám se, že na naší MŠ je tvorba TVP průběžný proces a v každé třídě probíhá jinak, podle toho, jak se děti posouvají, tudíž můžeme v určitou chvíli plnit na třídách odlišné dílčí cíle a vést děti k jiným očekávaným výstupům.
V ŠVP se nám klíčové kompetence neobjevují, máme stanoveny obecné dílčí vzdělávací cíle a očekávané kompetence, které si na třídách zpracováváme do konkrétnější podoby.
Klíčové kompetence nemáme nikde uvedeny proto, že si myslíme, že plněním dílčích vzdělávacích cílů a vedením dětí k dosahování očekávaných výstupů, je zároveň vedeme i k postupnému osvojení klíčových kompetencí.

Budu ráda, když mi sdělíte svůj názor, popř. se podělíte o vlastní zkušenosti s tvorbou ŠVP a TVP.
Monika


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: čtv 14. led 2010 18:26:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Milá Moniko,
na vaší MŠ pracujete zcela správně, o tom není pochyb. TVP má být pružný dokument a vypracovává se na základě toho, co děti doposud zvládly, či nezvládly. Vychází z momentální situace, dokonce se na něm mohou podílet i děti svými návrhy. Určitě není správné vypracovat si tento dokument na rok dopředu a už vůbec ne mít ho na všech třídách stejný :!: :!: :!: Kdo tenhle nesmysl proboha vymyslel :?: :roll: To jsme zase tam, kde jsme byli před 20-ti lety :evil: .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: čtv 14. led 2010 19:14:24 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Dobrý den Moniko,
upřímě jsem zděšena z toho, co píšete. :shock: TVP na všech třídách stejné :?: No to snad ne :?: Můžu se zeptat, kde Vámi navštívené semináře probíhaly a kdo je vedl :?:
Také máme v ŠVP dílčí vzdělávací cíle a očekávané výstupy. Každá třída je jiná (nejen podle věku) a proto si paní učitelky vytváří TVP "přímo na míru". Kde uvádíme již konkrétní očekávané výstupy pro dané téma. S tímto záměrem snad byly RVP PV tvořeny, ne? :?

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: pát 15. led 2010 6:58:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. zář 2009 3:44:22
Příspěvky: 8
Dobrý den, děkuji za Vaše odpovědi.
Taky si myslím, že RVP je postaven tak, aby učitelky pracovaly tvořivě a měly svobodnou volbu tvořit "svým" dětem na míru a ne mít předem dané "plány".
Jméno lektorky uvádět nebudu, nerada bych někoho poškodila. Já jsem byla z některých informací rozčarovaná, to však neznamená, že to všechny účastnice vnímaly stejně jako já a že bych celý seminář hodnotila jako špatný.
Měla jsem jen potřebu ověřit si, jak tvorbu ŠVP a TVP vidí i jiné kolegyně a jsem ráda, že jste reagovaly a poskytly mi svůj pohled na danou problematiku.
Monika


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: pát 15. led 2010 12:37:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 03. říj 2009 10:04:42
Příspěvky: 3
ŠVP má obsahovat klíčové kompetence, činnosti, dílčí cíle i výstupy z RVP rozpracované do IB.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: pát 15. led 2010 13:49:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. zář 2009 3:44:22
Příspěvky: 8
Dobrý den,
Hano, nikde jsem se v RVP nedočetla, že by bylo třeba do ŠVP rozpracovat klíčové kompetence, absolvovala jsem více seminářů k tvorbě ŠVP a ani na nich nikdy nebyla zmiňována povinnost zapracovat KK do ŠVP, jen na tom posledním semináři o tom byla zmínka.

Z článku uvedeného na portále, od Kateřiny Smolíkové, který se vztahuje ke klíčovým kompetencím, jsem si taky vzala to, že není třeba KK rozpracovávat, že pokud plním dílčí vzdělávací cíle a vedu děti k dosažení očekávaných výstupů, vedu je i k vytváření základů KK.

Klíčové kopmpetence ve své práci samozřejmě bereme v úvahu, pracujeme na vytváření jejich základů, ale do ŠVP je nerozpracováváme.

Budu ráda, když mě navedete, kde je dána povinnost KK zapracovat do ŠVP, je možné, že jsem něco přehlédla.

http://clanky.rvp.cz/clanek/s/P/990/PRE ... ENCE.html/


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: pát 15. led 2010 17:32:25 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Klíčové kompetence - to je "střecha" toho, k čemu směřujeme v edukačním procesu. Je to to, co by měl zvládat dospělý člověk. My si je v ŠVP PV uvádíme, ale jen pro orientaci. Abychom věděly, kam máme naplňováním dílčích vzdělávacích cílů směřovat. Také si myslím, že povinné to není, ale přehlednější ano. Toť můj názor ;) .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: ned 17. led 2010 15:14:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. čer 2009 9:37:18
Příspěvky: 16
Omlouvám se, že jsem se nechala unést a můj diskusní příspěvek vypadá skoro jako přednáška :D . Holky nenechme si vzít volnost s větší zodpovědností, nechceme přeci stoprocetní plány, které nám nedovolí kreativitu ...

Martina


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: ned 17. led 2010 16:09:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. čer 2009 9:37:18
Příspěvky: 16
aha? tak já se připojila k diskusi vysvětlením, jak je to s klíčovými kompetencemi v předškolním vzdělávání a můj "dlouhý" příspěvek se ztratil někde v systému.

tak znovu

Milé kolegyně,

problematika práce s klíčovými kompetencemi je popsána nejen v Manuálu k tvorbě ŠVP, Praktickém průvodci, ale i v článcích dr. Smolíkové, např. http://clanky.rvp.cz/clanek/c/P/990/pre ... ence.html/. Na konci příspěvku najdete odstavec obsahující shodné vysvětlení, jak s KK pracovat, které popisujete i vy.

Přesně je to tak, že s KK primárně v předškolním vzdělávání nepracujeme, neboť jsou "naše klíčovky" již rozbalené v podobě očekávaných výstupů a činností každé vzdělávací oblasti RVP PV. Vědomí o nich musíme mít. Např. je užíváme jako kriteria při hodnocení zrealizovaných integrovaných bloků a to tak, že se ptáme, vedly námi zvolené činnosti k tématu k rozvoji klíčové komptence k učení, řešení problémů?

Avšak podrobně ropracované KK v ŠVP je čistě formální věc!! Je to sice jeden ze způsobů jak s nimi pracovat, ale takto zpracované KK, jsou zaměřeny především na cíle, očekávané výstupy a co činnosti a pokroky dětí?? Jak se v tomto "dokonale" rozpracovaném plánu s tímto pracuje? Vypadá to, že se v tomto systému ztrácí smysl vzdělávací nabídky, práce se situační metodou, apod.
Mám pocit, že tak vznikají novodobé časově tematické plány, a to my už nehceme, nebo ano??

Martina


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Klíčové kompetence v ŠVP
PříspěvekNapsal: ned 17. led 2010 16:23:16 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 05. čer 2009 9:37:18
Příspěvky: 16
Ještě bych se vyjádřila k výše zmíněnému semináři.

Osobně jsem tento seminář neviděla, slyšela jsem ale tyto názory i na svých seminářích, kde se mě ptáte, jak to tedy je?

Myslím si, že je dobré si vyslechnout i jiný názor k této problematice, ale neznamená to, že jak jsme doposud pracovali, je špatné. Neznamená to, že přes noc upravíme náš dosud vyhovující ŠVP, podle instrukcí lektorky na formální dílo. Berme si z tohoto semináře inspiraci pro práci s dětmi a stůjme za názorem, že takto ropracované klíčové kompetence nevedou ke zkvalitnění naší práce.

Klíčové kompetence jsou cílovou kategorií podle RVP PV - víme, že pokud naplňujeme dílčí cíle a děti dosahují očekávaných výstupů v rámci tématu, pak k nim stoprocentně směřujeme. Jsou již v každé vzdělávací oblasti již "rozbalené", tak proč je znovu zpracovávat.

A já se vás ptám, jak zapracovat do systému rozpracovaných KK v ŠVP, výsledky pedagogického hodnocení?

Martina :)


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: