Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Asistent pedagoga - smutné zkušenosti rodiče
PříspěvekNapsal: stř 11. srp 2010 21:03:21 
Dobrý večer. Chtěla bych se podělit o své, bohužel smutné zkušenosti, s pozicemi asistenta pedagoga. Máme jedenáctilého chlapce s Aspergerovým syndromem. Nebudu zde popisovat zdlouhavou cestu ke správné diagnóze, kterou jsme obdrželi v jeho šesti letech ani potíže s jeho integrací v běžné ZŠ, kde jsem naráželi na absolutní neinfomovanost a nepřipravenost personálu. Omluvou by snad mohl být nesprávně sestavený individuální vzdělávací plán a nedostačující proškolení. První asistentka se měla pouze maturitu ze stroj. oboru, rozsáhlejšího kurzu se odmítla zúčastnit. Více než o chlapce jí šlo o vlastní pocit důležitosti, prokazovala nejenom fatální neznalost o autismu, ale i hrubé chování k chlapci i k ostatním dětem. Přestože jsme společně s krajskou koordinátorkou pro autismus žádaly o její okamžitou výměnu, ředitelka školy nám odmítla vyhovět. Nakonec asistentka odešla na vlastní žádost po třech letech na konci května ( chcete se zasmát - mně toto paní ředitelka oznámila poslední den v poledne ... ). Další asistentka měla sice základní vzdělání, ale se synem se jí podařilo navázat hezký vztah. Zvládla 100-hodinový kurz, ale v praxi bylo často vidět, že v oblasti výuky si neví rady... Přesto jsme s ní byli spokojeni.


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne stř 25. srp 2010 10:51:18, celkově upraveno 1
úprava názvu tématu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Asistent pedagoga - smutné zkušenosti rodiče
PříspěvekNapsal: stř 11. srp 2010 21:20:58 
A teď pohled z druhé strany. Po tolika letech soužití s autistou, po hodinách strávených jeho výchovu a výukou drze tvrdím, že v tomto směru se mohu pokládat za "téměř" odborníka. Abych své znalosti zúročila a prohloubila vystudovala jsem spec. ped. a vychovatelství na VOŠ Litomyšl a byla jsem přijala na VŠ v HK. Během studia jsem si ověřila, že moje praxe se synem byla skutečně nenahraditelná. Chtěla jsem prostřednictvím asistence pomoci jiným dětem a hlavně jejich rodičům, protože jsem se na vlastní kůži přesvědčila, jak vyčerpávající je setkávat se s neznalostí a nepochopením okolí. Samozřejmě příslibů jsem obdržela nespočet, ale nejsem včerejší, abych všemu věřila. Ovšem největším zklamání pro mne bylo odmítnutí, když jsem se ucházela o asistenci ve školce u chlapce vietnamské národnosti - autisty. Nabízela jsem i hodiny českého jazyka, protože jazyková bariéra byla patrná. Chlapec již asistentku měl, ale paní řed. nechala otevřenou možnost výměny na konci školního roku. Bohužel, později jsem se dozvěděla o tom, že jsou přítelkyně. Učitelka upozorňovala na problematické chování asistentky, ale bylo jí naznačeno, že není šance na změnu. Takže as. chlapce krmí, když odmítne jíst sám, hraje si s ním, když nechce pracovat s dětmi a hlavně ruší pokyny dané učitelkou chlapci. Pro autistu velice žádoucí vedení... Rodiče jsou nešťastní, já bez práce a paní řed. nepostižitelná. Není to v okolí 1. případ, kdy není dosazena as. v zájmu dítěte, ale v zájmu jiném. A kdo si bude stěžovat na šk. úřadě? A co krajská koord., jaké má pravomoce? Nebo je lepší mlčet... komu to prospěje??? Dítěti určitě NE..


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Asistent pedagoga - smutné zkušenosti rodiče
PříspěvekNapsal: čtv 12. srp 2010 11:14:45 
Dobrý den. Předem bych se chtěla omluvit za mírné zmatky. Oba příspěvky jsem psala já. Musela jsem text rozdělit na dvě části. Takže jsem cosi přehlédla a druhá část vypadá jako reakce jiné osoby. Jako v každé lidské činnosti, i zde vše závisí pouze na lidech samotných, na jejich vzájemné domluvě i povahových vlastnostech. Laicky řečeno - buď si "sednou" nebo ne... až s odstupem času jsem se dozvěděla, že as. č. 1 měla stejné problémy i na předchozím pracovišti - jednalo se o silně dominantní osobnost, která "neustála" roli "pomocnice" učitelky - přestože se měla věnovat pouze mému synovi, neustále prý zasahovala do výuky, například napomínala děti. Učitelka si stěžovala jen kolegyním, byla v jiném stavu a nechtěla si už "dělat zle" - zřejmě správně odhladla, že by situaci pouze zhoršila. Další rok nastoupila mladá uč. po VŠ, velice mírná, poddajná - takže as. pevně uchopila "moc" ve třídě - takže to chvílemi vypadalo, že jsou ve třídě dvě učitelky. Děti samozřejmě odmítaly "poslouchat" příkazy as., což jenom zhoršilo situaci ve třídě. Po nástupu druhé as. se zlepšila i synova "oblíbenost" u dětí, protože mu v patách nekráčela "ta uřvaná panička" ( char. dětí... ). As. se musí umět "upozadnit" a mít v patrnosti pouze zájem dítěte a ne si "vytvářet svůj pocit důležitosti a bezchybnostiů..


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Asistent pedagoga - smutné zkušenosti rodiče
PříspěvekNapsal: pát 01. říj 2010 8:04:38 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dobrý den Jano,
děkuji Vám, že jste napsala o svém smutku. Jak víte, vyvolal snahu více věci podívat na kloub, najít řešení proto, aby asistent pedagoga byl opravdu účinnou pomocí pro dítě, třídu, učitele i rodiče.

Jelikož další příspěvky už nebyly tak smutné, ale spíš pomáhající najít cestu, založila jsem jim nové vlákno a přesunula je.
Takže o tom, jak úspěšně spolupracovat s asistentem pedagoga, čtěte zde a klidně připište svou zkušenost nebo nápad, ať nám to ve třídách šlape.

Díky

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: