Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 29. čer 2011 9:31:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Tak jsem se prokousal všemi příspěvky, až jsem se dostal k tomu prvnímu... Kupodivu je odpověď skrytá už v prvním příspěvku - v textu k aktivitě Najděte pět rozdílů (http://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/8757/ak ... dilu.html/)! Cituji ono zásadní místo: "Ředitel Romského komunitního centra v Torontu Paul St. Clair říká, že je důležité udělat ze školy místo, kam děti chtějí samy od sebe chodit." Takže řešení všichni známe... Platí to pro všechny děti bez rozdílu.

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 29. čer 2011 22:58:55 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Radek Sárközi píše:
Tak jsem se prokousal všemi příspěvky, až jsem se dostal k tomu prvnímu... Kupodivu je odpověď skrytá už v prvním příspěvku - v textu k aktivitě Najděte pět rozdílů (http://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/8757/ak ... dilu.html/)! Cituji ono zásadní místo: "Ředitel Romského komunitního centra v Torontu Paul St. Clair říká, že je důležité udělat ze školy místo, kam děti chtějí samy od sebe chodit." Takže řešení všichni známe... Platí to pro všechny děti bez rozdílu.


Souhlas. Nedělat speciály pro Romy, Eskymáky nebo Tatary, brodit se nestále všemi odlišnostmi a specifičnostmi, ale dělat školu pro všechny. NE tedy Vzdělávání Romů, ale takové vzdělávání, aby v něm našli hodnotu i Romové, Eskymáci... (třeba ta ZŠ Grafická).


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: čtv 30. čer 2011 6:39:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Radek Sárközi píše:
Pokusím se debatu posunout trochu jinam. Podívejte se prosím na web ZŠ Grafická v Praze, kterou jsem osobně navštívil, a na vlastní oči zjistil, že žáci jsou ve škole, normálně se učí (byl jsem na hodině češtiny a žáci rozebírali text z knihy o romské holčičce). Z fotogalerie poznáte, jací žáci školu navštěvují. Z aktivit školy pochopíte, že jim vychází vstříc - ŠVP s důrazem na estetickou výchovu a praktické činnosti. Když se to daří v této škole, proč ne v jiných? Proč jinde učitelé dávají vinu rodičům (někdy dokonce dětem!) a tady ne? http://www.zsgraficka.cz/index.php?opti ... &Itemid=52
Budu rád, když v diskuzi navážete a uvedete konkrétní příklady, kdy se učitelům práce daří a naznačíte proč se jim daří, jako jsem se o to pokusil já :-)


Radku, díky moc za příspěvek a velmi, velmi zajímavý odkaz.
Otázka je dobrá: Kdy se učitelům práce s romskými dětmi daří a proč?
Padlo zde již:
- nedělejme vzdělávání pro jednotlivé menšiny, ale školu pro všechny,
- která bude pro děti zajímavá (jak to udělat?).

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: čtv 30. čer 2011 16:19:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Jak udělat školu pro děti zajímavou? Třeba zjistit, co žáky zajímá, čím žijí, co se chtějí dozvědět a naučit :-) Opačný příklad je nafasování učebnic na začátku školního roku...

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: sob 02. črc 2011 15:28:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. bře 2011 14:01:30
Příspěvky: 78
Mám dlouholetou zkušenost s rodinou - rozpětí věku dětí a ostatních příbuzných je asi 16 let, tedy pouze těch, které jsem učila a učím. Ostatní, budoucí žáci, jsou batolata. Rodina velmi dobře vnímá osobní postoj učitele a je ochotná a schopná poměrně solidní spolupráce. Ve třídách, kde jsem děti učila, vnímaly děti jasně můj postoj a pracovat s romskými pohádkami a příběhy byla obohacující radost, často hodně smíchu a kreativních činností. Nejsem idealista - jen každé dítě vnímá okolí citlivě. A stačilo vzít jednu z dívek ke zkouškám na konzervatoř, i když neuspěla, pochopila, že neřeším volný čas, prostě se jí věnuji a chci jí dát šanci. A dodnes ví, že ji prostě nevyužila, ale pomáhá s výchovou a motivací mladších sourozenců...aby dělali to, co ve škole dělat mají. Komunita si informace vždy předá a není pak problém podobně pracovat se všemi ve škole.Sami se neostýchají zpívat na soutěžích, učí ostatní romská slova ...Podotýkám, že toto je moje osobní zkušenost a nelze generalizovat...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: sob 02. črc 2011 15:43:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. bře 2011 14:01:30
Příspěvky: 78
http://www.palaestra.ecn.cz/clanek.php?id=box doporučuju nejen se podívat, ale i navázat kontakt s panem Janem Baloghem - umí přitáhnout malé kluky ke sportu, včas, dokud to jde.... :!:


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: sob 02. črc 2011 20:08:41 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Možná by někoho zajímal odkaz o "férových školách": http://www.ferovaskola.cz

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: pon 11. črc 2011 9:32:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. zář 2010 13:12:36
Příspěvky: 202
Radek Sárközi píše:
Jak udělat školu pro děti zajímavou? Třeba zjistit, co žáky zajímá, čím žijí, co se chtějí dozvědět a naučit :-) Opačný příklad je nafasování učebnic na začátku školního roku...


Toto je trefa do černého - jednou na kulatém stolu SKAVu pronesla H. Košťálová podobnou sentenci, parafrázuji: úspěšná a přínosná škola je ta, v níž je hlavním principem zájem o děti.

Ví, co děti znají, co je zajímá, kam chtějí směřovat a baví se s nimi o tom, a na základě takové diagnostiky stanovuje vzdělávací cíle, včetně sociálních, postojových a volních. Taková škola potřebuje lidi, kteří mají o lidi zájem a těší je pomáhat, motivovat, vést... A to už je kulturní fenomén, možná, že je v řadě českých škol zaměřených na plnění "CENTRÁLNĚ STANOVENÝCH POŽADAVKŮ A STANDARDŮ" považovaný za cizorodý.
Ve školách, které myslí inkluzi vážně, je ale rozhodujícím prvkem, který oddělí úspěch od zklamání, frustrace na všech stranách a vyhoření.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 20. črc 2011 11:37:06 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Doporučuji přečíst si "pohled od katedry" Jaké to je, být učitelem v romské škole?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 20. črc 2011 13:23:26 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Petr Koubek píše:
Ví, co děti znají, co je zajímá, kam chtějí směřovat a baví se s nimi o tom, a na základě takové diagnostiky stanovuje vzdělávací cíle, včetně sociálních, postojových a volních. Taková škola potřebuje lidi, kteří mají o lidi zájem a těší je pomáhat, motivovat, vést... A to už je kulturní fenomén, možná, že je v řadě českých škol zaměřených na plnění "CENTRÁLNĚ STANOVENÝCH POŽADAVKŮ A STANDARDŮ" považovaný za cizorodý.
Ve školách, které myslí inkluzi vážně, je ale rozhodujícím prvkem, který oddělí úspěch od zklamání, frustrace na všech stranách a vyhoření.


To jsem zvědavá, co s tím udělají plošné testy. Zdá se, že už zbývá pouze rok na to, abychom takto učili!


Naposledy upravil Jana Petrů dne stř 20. črc 2011 13:30:52, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: