Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 20. črc 2011 13:30:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Pavlína Hublová píše:
Doporučuji přečíst si "pohled od katedry" Jaké to je, být učitelem v romské škole?


Četla jsem to, a něco se mi na tom nezdálo. Teprve po delším uvažování mi došlo, že on tam vlastně vstoupil jako suplent, na chvíli. A všichni víme, jaké to je suplovat i běžnou třídu. A s těmito dětmi dvojnásob (i když dnes je otázka, zda ne se všemi) je potřeba navázat vztah, získat jejich důvěru a pak lze leccos. A také jde samozřejmě o to, zda vůbec má schopnosti velmi dobrého učitele (na takové škole je musí mít). Možná kdyby měl, nedělal by redaktora.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 20. črc 2011 14:54:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Bohužel si taky myslím, že ten článek je k ničemu.
Už ten kontext: do třídy osmáků (puberta jak trám) přijde suplovat na dvě hodiny redaktor. "Vypráví" jim o revoluci, očekává klid ve třídě. Děti ho prostě normálně provokovaly - udělaly by to mnohé děti v tomto věku, navíc velmi snadno někomu, kdo není z jejich školy, není učitel a přijde to si celé nafotit a pak o tom bude psát. A nemusely by být romské...

Jak jsi to, Pavlíno, myslela? Co tě na tom zaujalo?

A máte někdo další zkušenost s výukou Romů - myslím osobní? Učíte je dlouhodoběji?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 20. črc 2011 17:20:50 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Jana Petrů píše:
A s těmito dětmi dvojnásob (i když dnes je otázka, zda ne se všemi) je potřeba navázat vztah, získat jejich důvěru a pak lze leccos.

Každý učitel, když začíná, je v podstatě takový "suplent". A vůbec bych se nedivila, pokud by se dočkal podobného uvítání.
Dospělý chlap, který "si to jde jen tak testnout" má vidinu, že brzy odejde, ale mladý začínající učitel...?

Lucie Slejšková píše:
Už ten kontext: do třídy osmáků (puberta jak trám) přijde suplovat na dvě hodiny redaktor. "Vypráví" jim o revoluci, očekává klid ve třídě. Děti ho prostě normálně provokovaly - udělaly by to mnohé děti v tomto věku, navíc velmi snadno někomu, kdo není z jejich školy, není učitel a přijde to si celé nafotit a pak o tom bude psát. A nemusely by být romské...

Souhlasím, že by to tak bylo kdykoli. A to považujeme za "normální"?

Pročítám dost článků a málokde jsem se setkala s takto popisným a otevřeným textem. Tak snad proto jsem sem vložila odkaz.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 20. črc 2011 19:01:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Pavlína Hublová píše:
Lucie Slejšková píše:
Už ten kontext: do třídy osmáků (puberta jak trám) přijde suplovat na dvě hodiny redaktor. "Vypráví" jim o revoluci, očekává klid ve třídě. Děti ho prostě normálně provokovaly - udělaly by to mnohé děti v tomto věku, navíc velmi snadno někomu, kdo není z jejich školy, není učitel a přijde to si celé nafotit a pak o tom bude psát. A nemusely by být romské...

Souhlasím, že by to tak bylo kdykoli. A to považujeme za "normální"?

Tak úplně normální to není, jasně Pavlíno, ale taky nic mimořádného. Děcka chtěly provokovat. Možná by to na leckteré základce v osmé třídě s bílými dětmi dopadlo opravdu podobně. Vždyť my vůbec nevíme, jak se choval ten pan redaktor. Přijde mi, že z tohoto článku se o tom, jak se chovají Romové ve škole a jak se učí, nedozvíme nic relevantního.

Proto bych raději slyšela zkušenosti někoho, kdo tyto děti učí pravidelně, má více zkušeností a ne jen černobílé jako pan redaktor. Pravda, asi je takových výpovědí málo. Nebo se mýlím? Víte o něčem dalším?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 20. črc 2011 20:35:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
I v případě tohoto článku myslím platí zlaté pravidlo, že "text vypovídá nejvíce o jeho autorovi, mnohem méně o tom, o čem autor píše"...

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: pát 22. črc 2011 20:30:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. úno 2010 20:23:15
Příspěvky: 2
Mám dojem, že stěžejní problém, stalé uniká. Bohužel Romové byly vystavování tolikrát zklamání, že vzdělání ztratilo pro ně hodnotu. Podobný problém neustalé roste a objevuje se i ve vzdělávání cizinců. Bohužel mám nepříjemnou zkušenost v jednání paní učitelky se žáky z Vietnamu, Ukrajiny a Ruska. Rodiče takových děti nejsou schopní obhájit nebo zastat své dítě, protože neumějí česky nebo mají strach, že situaci naopak zhorší. Jsou ochotní snášet šikanu svého dítěte ze strany „české učitelky“, neboť jsou pouze „migranti s nižšími právy“.
Představte si, co musí pociťovat dítě, které vyrůstá jako běžné české dítě, mluví česky, ctí českou kulturu ale má v sobě zakořeněný pocit méněcenného občana, neboť ve škole paní učitelka mu neustale naznačuje, že není „čistokrevný“ a rodiče jsou bezmocní. Zažili-li Romové něco podobného, pak se nedivím dnešnímu stavu …


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: pát 22. črc 2011 21:10:03 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. úno 2010 20:23:15
Příspěvky: 2
Chtěla bych se podělit o zajímavý rozhovor s jedním učitelem, který pracoval 15 let jako učitel hudby na umělecké škole v cizině. Po osmnácti letech pobytu v České republice získal místo učitele hudební výchovy na základní speciální škole. Na této škole pracuje již dva roky a já jsem byla zvědavá na jeho návrat do role učitele.

Jaký byl Váš návrat do role učitele, obzvlášť, když se jedná o práci se žáky s různými
poruchami učení?

Byl velmi náročný. Ovšem potíž nebyla v tom, že žáci mají nějakou poruchu učení ale v tom, že žáci romského původu odmítali zpívat tzv. „české písně“. Zdůvodňovali to tím, že buď neumějí zpívat nebo, že jsou to české písničky a oni umí zpívat jen ty romské. Dokonce jsem byl označen za rasistu, protože je nutím zpívat to, co nechtějí.
Musel jsem najit cestu jak je zaujmout. Vysvětlil jsem jím, že každý národ má vlastní folklor, který je něčím zajímavý a stojí za pozornost. Slíbil jsem jím, že nejprve se naučíme zpívat české písně, protože jsou krásné a byla by velká škoda je neumět, potom bychom mohli zpívat i ty romské.

A zpívali jste?

Ano, zpívali. Donesli mi různé nahrávky, které jsme poslechli. Společně jsme
vybrali písně, které by chtěli zpívat, přeložili je českého jazyka a já jsem vyhledal noty a naučil se je sám.

Vážně umíte zpívat romsky?

Ano, vždyť jsem jim slíbil, že budeme zpívat společně. Chtěl jsem být jím příkladem a zároveň ukázat, že poznávání jiné kultury člověka obohacuje.
V současné době jsou žáci velmi aktivní a bez problému spolupracují.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: sob 23. črc 2011 8:38:40 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
oxana@razdva.cz píše:
Mám dojem, že stěžejní problém, stalé uniká. Bohužel Romové byly vystavování tolikrát zklamání, že vzdělání ztratilo pro ně hodnotu. …


Neztratilo - pro Romy vzdělání nikdy hodnotu nemělo.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: sob 23. črc 2011 9:27:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Oxana Antošová píše:
Donesli mi různé nahrávky, které jsme poslechli. Společně jsme vybrali písně, které by chtěli zpívat, přeložili je českého jazyka a já jsem vyhledal noty a naučil se je sám... V současné době jsou žáci velmi aktivní a bez problému spolupracují.

Nádherný přístup. Děkuji za ukázku, že to jde, i když to není jednoduché.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: úte 26. črc 2011 13:22:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Ano.... rádi zpívají a tančí. Ovšem není tolik Romů, kteří se zpěvem a tancem uživí...

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: