Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: ned 23. kvě 2010 10:12:07 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Upoutal mne článek Dany Moree a Peetry Morvayové, který je primárně určen k rozvoji čtenářské gramotnosti, ale text o vzdělávání Romů v Kanadě je zajímavý. Upozorňuje na malou motivovanost romských dětí ke vzdělání, což je asi kardinální problém, související s jejich začleněním do společnosti. Jak se díváte vy na tento problém? Co by se s tím dalo dělat, nebo co proti tomu děláte sami?

_________________
Zdraví Jenda


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne ned 23. kvě 2010 12:45:44, celkově upraveno 1
úprava tématu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: ned 23. kvě 2010 12:55:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Shodou okolností mám nyní v právě se končícím e-learningovém kurzu Rozvoj a hodnocení klíčových kompetencí několik paní učitelek, které pracují mmj. i s romskými dětmi. Často říkaly, že problém vidí v nízké úrovni spolupráce rodičů se školou.

Rozdíl totiž nespočívá v tom, že by romské děti byly jaksi od narození méně motivované k učení, k práci. Podstata problému je myslím v tom, že romští rodiče milují své děti hodně nekriticky - respektive viděno očima člověka naší kultury, bude se nám to tak jevit. Jejich přístup k výchově dítěte je asi v tomto heslu: když dítě něco nechce, nebudeme ho nutit. A to je podle našich měřítek problém, protože děti na začátku školní docházky a ostatně celou školní docházku k ledasčemu tak trochu "nutíme" a očekáváme zde podporu rodičů. Že dohlédnou na to, že dítě udělá úkol. Romský rodič to má jinak - když dítě nechce úkol udělat, nebude ho nutit, to je proti jeho zvyklostem. Potvrzuje to například i to, že když do školy chodilo romské dítě, které ale bohužel vyrůstalo v dětském domově, potíže s řádem a motivací nemělo. To ale neznamená, že byly "lepší".

Takže si myslím, že správná cesta není dělat něco "proti tomu", ale první krok spočívá v tom, že člověk pochopí, že to mají Romové (většinou) jinak a proč. Asi nelze zůstat jen u toho, ale o tom zde napíše určitě nějaký praktik, který má více zkušeností.

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: pon 26. črc 2010 19:04:20 
O vzdělávání Romů se dost často hovoří. Učím na škole, která je romskou školou a ve vyloučené lokalitě. Slyšela jsem také názory, že romčata mají nižší intelikenci. Tento názor já nezastávám. Jak již se zmínila Lucka, opravdu mají jinou kulturu, to je jedna věc, druhou a důležitější je přístup rodičů ke vzdělávání. Oni vzdělání neuznávají cituji rodiče: "do práce mne stejně nikdo nevezme ať mám školu, nebo nemám"v postatě mají pravdu, zažila jsem, když byl odmítnut asistent pedagoga z vyskoškolským vzděláním, a to po zjištění, že je Rom NE NA NAŚÍ ŠKOLE. Vraťme se k romským žákům.1.) Musíme si uvědomit, že při nástupu do ZŠ se romský žáček začíná teprve seznamovat s tím, co žáček majoritní má zmáknuté již z předškolního zařízení. Ano, jsou zřízeny přípravné třídy pro romské děti, ale bohužel navštěvované jen sporadicky. Bohužel není žádná "páka", která by donutila rodiče tyto děti vodit pravidelně. To samé je se školní docházkou. Hlásíme pravidelně neomluvené hodiny na soc. úřad za dva roky, jsem ve třídě soc. pracovnici neviděla a paní doktorka je schopná omluvit zpětně absenci i za 3týdny - jsme pro legraci.2.) učit by tyto děti měli učitelé, kteří k těmto dětem mají vztah, a ne protože jsou bez vzdělání a jinam by je učit nezali. Je to asi dost ostrý názor, ale i to je pravdou. Romské děti potřebují již při vstupu do první třídy jiný přístup. Jedná se vlastně o žáka se specific. potřebami. proto je důležité žáky chápat, využívaz různých altern. metod ve výuce, motivovat a promlouvat s rodiči, protže přes ně vede cesta.
Tohle téma je na velmi dlouhé povídání a nejde vše postihnout do krátké odpovědi. Bohužel. Pokus si k těmto dětem učitel cesu najde, je to moc hezká obohacující práce.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: úte 27. črc 2010 10:27:00 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Miroslavo,
píšete, že by se na toto téma dalo povídat dlouho. Co kdybyste více o svých zkušenostech napsala blog?

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: úte 27. črc 2010 15:51:53 
opravdu mají jinou kulturu

Princip nějaké dvojí, trojí... a bůhvíkolikáté kultury ve státní škole nelze připustit. Princip multikulturality ztroskotal, menšiny se musí začlenit, integrovat. Nikdo menšinám nebere kulturní vyžití, ale ať si ho užívají v soukromí, ve folklorních kroužcích, na festivatelch. Proč se na odlišnost své kultury odvolávají nejčastěji, nebo dokonce právě jen Romové? Vietnamci se rychleji začleňují do většinové společnosti, jejich děti takové problémy ve škole nemívají. Proti muslimům vystupujeme velice ostře, bráníme jim ve stavbách mešit a minaretů, ale Romové jsou jakousi chráněnou, ba protekční menšinou. Pevně svažme čerpání sociálních dávek se školní docházkou a uvidíme.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: úte 27. črc 2010 16:06:40 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Lucie Slejšková píše:
Podstata problému je myslím v tom, že romští rodiče milují své děti hodně nekriticky - respektive viděno očima člověka naší kultury, bude se nám to tak jevit. Jejich přístup k výchově dítěte je asi v tomto heslu: když dítě něco nechce, nebudeme ho nutit.


S tím souvisí ještě jeden aspekt, který vnímám jako stejně stěžejní - ani sami rodiče neuznávají vzdělání jako prioritu - a možná mají pravdu, jak potvrzuje příspěvek paní Miroslavy:

Miroslava Sedlárová píše:
Oni vzdělání neuznávají cituji rodiče: "do práce mne stejně nikdo nevezme ať mám školu, nebo nemám" v postatě mají pravdu, zažila jsem, když byl odmítnut asistent pedagoga z vyskoškolským vzděláním, a to po zjištění, že je Rom NE NA NAŚÍ ŠKOLE.


Můžeme s tím něco dělat?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 28. črc 2010 10:37:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Bohužel není žádná "páka", která by donutila rodiče tyto děti vodit pravidelně. To samé je se školní docházkou.

Myslím, že páka je. Totiž peníze. Viz návštěvník výše.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 28. črc 2010 14:32:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 11:48:22
Příspěvky: 9
Třeba se skutečně změn dočkáme..dnes jsem se dočetla:
Povinně do školy. Výplata sociálních dávek bude striktně vázána na zajištění řádné docházky dětí do školy.
k nalezení zde:http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/clanek.phtml?id=673316

_________________
Lucie P.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: stř 28. črc 2010 16:10:55 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Kéž by. Jen doufám, že to bude co nejjednodušší proces pro učitele. Jsme vesměs měkkosrdcatí, a cítit se pak jak bonzák střihnutý upírem by mi zrovna moc nesedělo. Navíc se pak bát o holý život...

PS: Prosím, berte má slova s nadhledem, jedná se o specifický druh humoru typu "zoufalec" ;) .

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání Romů
PříspěvekNapsal: čtv 29. črc 2010 15:29:08 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Miroslava Sedlárová píše:
... paní doktorka je schopná omluvit zpětně absenci i za 3týdny - jsme pro legraci

ano, jsme pro legraci, máme tu samou zkušenost. A to nemluvím o majetných olašských Romech, kteří docela dobře "spolupracují" nejenom s lékaři, ale i s policií (někdy se tomu nedá divit, než nechat vyhrožovat sobě nebo svojí rodině, raději jim jdou z cesty). Sami Romové jdou cestou nejjednoduššího odporu, jejich názor je, že my jsme ti hloupí, kteří jim tento způsob života tolerují...jsem pro svázání sociálních dávek s pravidelnou školní docházkou a podmínkou docházení už do předškolního zařízení. Co se romské děti nenaučí do 10-12 let, to se potom už těžko dožene, nastupující puberta (a většinou nastupuje dřív než v neromské populaci) nastolí úplně jiné priority než je školní výuka.

podotýkám, že tato má úvaha se zcela jistě netýká všech romských rodin :-)

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: