Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak hodnotit žáky - cizince? Toť otázka ...
PříspěvekNapsal: úte 22. čer 2010 10:37:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 17. kvě 2010 15:27:52
Příspěvky: 7
Jak známkovat cizince, když neumí česky? Vím, že je to častý dotaz a není jednoduché na něj odpovědět. Alespoň částečně jsem se pokusila odpovědět v příspěvku "Poznáváme a hodnotíme žáky - cizince". Jaké zkušenosti máte Vy? Myslím, že za dobré nápady bude hodně učitelů vděčných ;)


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne úte 22. čer 2010 13:36:02, celkově upraveno 1
úprava odkazu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak hodnotit žáky - cizince? Toť otázka ...
PříspěvekNapsal: pon 28. čer 2010 20:10:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Dobrý den Anno,

pročetla jsem Váš článek, díky.
Napadá mne u toho otázka, zda to takto "idylicky" nevypadá také proto, že učíte malé děti, kde (z pohledu klasického rodiče) ještě o nic nejde - ani o přijímačky na střední školu, ani o maturitu (cizinci například zatím nemají žádné úlevy ze státní maturity, ať je jejich úroveň češtiny jakákoliv...).

Máte nějaké, třeba i zprostředkované zkušenosti se staršími dětmi? Jak to tam probíhá?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak hodnotit žáky - cizince? Toť otázka ...
PříspěvekNapsal: pát 06. kvě 2011 17:53:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 14. bře 2011 14:01:30
Příspěvky: 78
Aktuální poznatek k hodnocení - čínský žák v sedmé třídě, rovnou z Číny do sedmičky bez jazykové průpravy , chytrý, aktivní. Psát latinkou zvládl za tři týdny, první slova taky, od základů k běžnému obsahu učiva jsme mohli s individ. péčí přejít po čtyřech měsících. Mohl být hodnocen s lehkou tolerancí běžným způsobem - rodiče usilovali o studium na gymnáziu - příprava na zkoušky opět idividuální, zvládl postup do krajského kola olympiády z matematiky, přihláška a zkoušky standardním způsobem bez úlev, je první pod čarou..Více napíšu v některém z článků, jde o mimořádný souběh nadání, píle a ctižádostivosti. Rozhodně to takto nejde u každého - ale je to pro mě moc poučný příběh.Budu ráda, pokud se mi ozve někdo s obdobnou zkušeností.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak hodnotit žáky - cizince? Toť otázka ...
PříspěvekNapsal: ned 18. říj 2015 8:34:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. srp 2011 11:19:57
Příspěvky: 63
Hodnocení žáků-cizinců je velmi složité a leckterému z pedagogů může přinést "těžší chvilky" při rozhodování, ať už v průběhu výuky nebo při klasifikaci v pololetí nebo na konci školního roku.
Každý žák je jiný, jiným způsobem se staví ke svému vzdělávacímu procesu, má odlišné možnosti a schopnosti.
Pokud se k jazykové barieře přidají ještě nějaké specifické poruchy (ať už učení nebo chování), není průběh vzdělávání jednoduchý a do jisté míry se může odrážet i na hodnocení žáka. Zde je velmi důležité, kdo a jakým způsobem se zapojuje do výuky/vzdělávání (učitel, asistent pedagoga, spolužák, zákonný zástupce), zda probíhá nějaká spolupráce se školským poradenským zařízením apod.
V praxi jsem se setkala s žákem-cizincem, který nechtěl pobývat s rodiči v ČR, raději by se vrátil "domů", byl v péči babičky, mohl se setkávat se svými kamarády, nemusel se potýkat s komunikační barierou. Tento žák "sabotoval" veškerou podporu, kterou mu v ČR jeho okolí poskytovalo, měl výchovné i vzdělávací problémy. Zde je pak každá rada drahá a o dalším postupu musí rozhodovat především zákonní zástupci takového žáka.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: