Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vzdělávání učitelů - OPVK - SEV - fakulty?
PříspěvekNapsal: pát 28. kvě 2010 13:02:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 21. kvě 2010 6:21:00
Příspěvky: 90
Pěkné pozdní jaro. Nevím, zda-li slyším trávu růst, ale v poslední době jsem zaznamenala několik námitek proti střediskům EVVO v souvislosti s čerpáním dotací z OPVK. Částka, kterou SEV čerpala prý byla neúměrná a chybí ve školách. Můj názor je, že pro nás učitele, je výhodné "využívat služeb" středisek jak pro své žáky, tak pro své vzdělávání. Zaznamenal někdo negativní odezvu ze škol? Domnívám se, že hlasy spíše zněly z jiných míst. Druhá neblahá myšlenka, která zazněla byla, že by vlastně všechno měli umět učitelé a připravit by je měly fakulty. A tam by se tedy mělo odehrávat veškeré vzdělávání v této oblasti. Za sebe ostře nesouhlasím - při "akademičnosti" některých fakult bychom asi skočili hodně hodně zpět.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání učitelů - OPVK - SEV - fakulty?
PříspěvekNapsal: pát 28. kvě 2010 14:05:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 21. zář 2009 22:10:24
Příspěvky: 3
Dobrý den,

je určitě dobře, když SEV školám nabízejí různé (krátkodobé i dlouhodobé) výchovně-vzdělávací programy pro žáky a to nejspíš pedagogická veřejnost nekritizuje. Takové programy přispívají k rozvoji environmentálního vnímání žáků a přinášejí do školního prostředí zajímavá témata i metody práce.
Problém je možná v tom, jak některá SEV pojala systém specializačního studia školních koordinátorů EVVO. Učitelé mnohdy mají jinou představu, která se může lišit od reality. Je otázka, zda je správné, aby DVPP bylo realizováno z převážné části SEV. Setkala jsem se s názorem, že lektoři SEV nemají téměř žádné zkušenosti se školním prostředím a učitelé kurz vnímají jako ztrátu času. V této oblasti je hodně nových témat, vzdělávání pedagogů na faktultách (a jednou provždy) by asi nebylo to pravé ořechové. Možná by bylo vhodnější specializační studium realizovat kombinací e-learningu + doplňkových aktivit, zejména terénních exkurzí nebo seznámením s konkrétními výukovými programy. Pedagogové by realizovali část studia v čase, který jim nejlépe vyhovuje, škola by měla za účastníky studia méně suplování, vyšlo by to levněji.
Sama vlastní zkušenost se specializačním studiem nemám, ale zajímaly by mě konkrétní názory ostatních. Jak jste byli spokojeni se studiem pro koordinátory EVVO?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání učitelů - OPVK - SEV - fakulty?
PříspěvekNapsal: pát 28. kvě 2010 15:39:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den, v současnosti procházím studiem koordinátora EVVO a to v SEV Tereza v Praze.
Studium je podle mého velmi pěkně koncipováno a jsem ráda, že ho nepořádá žádná fakulta či vysoká škola. Kromě informací o EV, o nabízených výukových programech různých středisek ev se dozvídáme a máme možnost si vyzkoušet i hodně z metod kritického myšlení, například jsme si připravovali jednu výukovou hodinu postavenou na modelu EUR, na tuto hodinu se přišel podívat náš školitel (každý student má svého školitele, v případě potřeby se na něj může obrátit), po hodině následoval rozbor. Také jsem v rámci toho studia museli připravit a s žáky realizovat jeden projekt předepsaného rozsahu.
Rok tohoto studia mi do mé učitelské praxe dal víc než pět let studia na vysoké škole (teď mám na mysli zejména pedagogiku). Pracujeme s klíčovými kompetencemi, jejich hodnocením a to, jak se dozvídám z okolí, stále není běžnou záležitostí (bohužel) ani na pedagogických fakultách.

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání učitelů - OPVK - SEV - fakulty?
PříspěvekNapsal: pát 28. kvě 2010 20:05:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 22. kvě 2010 19:57:40
Příspěvky: 25
Dobrý den,
jsem absolventkou pilotního specializačního vzdělávání v EVVO - r. 2007 (i v ŠVP - r. 2008). Vzdělávání organizovala Pavučina, bylo hrazeno z fondů ESF. Mým "školitelem" byl SEVER. Studium bylo rozvrženo do 1 roku (srpen 2006 - září 2007, kdy jsem složila závěrečnou zkoušku a obhájila svoji závěrečnou práci). Byly preferovány prázdninové termíny, v průběhu roku se jednalo o třídenní setkání (čtvrtek - sobota) na některém ze středisek ekologické výchovy. Rozvržení studia na několikero míst se mi jevilo jako velmi přínosné vzhledem k budoucí práci koordinátora EVVO - seznámila jsem se s jednotlivými středisky, jejich nabídkou výukových programů, které využívám pro vzdělávání dětí, pobytové programy EVVO. Samotné studium pro mne bylo překvapením - lektorské výkony na vysoké úrovni teoretické i praktické, lektoři nám předávali teorii i praxi za využití moderních pedagogických metod, převážně kritického myšlení, praktické výuky v terénu. Při závěrečných zkouškách byl předsedou zkušební komise (a mimochodem i oponent mé závěrečné práce) PhDr. Jan Činčera Ph.D., který působí na Katedře pedagogiky a psychologie Technické university v Liberci. Celkově hodnotím toto studium jako velice přínosné pro svou další práci koordinátora EVVO (za vše hovoří naše výsledky - naše škola se "honosí" titulem Ekologická škola Pardubického kraje 1. stupně, titulem Ekoškola, v roce 2008 jsme obsadili absolutní 1. místo v krajské soutěži Zelený ParDoubek, která odráží ekologické aktivity škol).
Mohu říct, že toto studium bylo na mnohonásobně vyšší úrovni než specializační studium ŠVP (rovněž 250 h, jednodenní studium v průběhu 2 školních roků). Mnozí lektoři nebyli připraveni, vzpomínali na to, co se jim kde povedlo, někteří lektoři se opakovali - "zkoušeli" na nás stejné aktivity, které se zřejmě naučili na nějakém společném kurzu vzdělávání lektorů (mezi lektory byli i vysokoští pedagogové...) Celkově koncepce tohoto studia se mi jevila jako velice slabá, nepromyšlená, předávané vědomosti, dovednosti (?) v praxi téměř nevyužitelné (na rozdíl od vzdělávání EVVO).
Závěr: Ponechejme, neničme to, co funguje na výborné úrovni v rámci SEV. Myslím si, že fakulty by nedokázaly realizovat toto specializační studium v takovémto rozsahu - laťka je nastavena vysoko!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání učitelů - OPVK - SEV - fakulty?
PříspěvekNapsal: pon 31. kvě 2010 12:13:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 21. kvě 2010 6:21:00
Příspěvky: 90
Z předchozího příspěvku je vidět, to, co už víme, že tedy osvícení pedagogové z VŠ a osvícená střediska spolupracují - nejen při vzdělávání koordinátorů, ale i obráceně při přípravě budoucích učitelů.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání učitelů - OPVK - SEV - fakulty?
PříspěvekNapsal: úte 01. čer 2010 7:34:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 16:31:06
Příspěvky: 50
Se středisky ekologické výchovy spolupracuji už od jejich vzniku. Takže si dovolím připomenout původní myšlenku, dostat výuku environmentálních témat do reálného prostředí, kde může probíhat prakticky. Po letech práce máme funkční síť středisek s profesiionálními i dobrovolnými pracovníky, z nichž mnozí za desítky let už nabyli obdivuhodné zkušenosti v tomto typu vzdělávání. Práce většiny těchto středisek je opřena o širokou spolupráci s mhoha jednotlivci a institucemi včetně vysokoškolských pedagogů. Je to systém, který je funkční. To, že se fakulty vzdělávající učitele neangažují systematicky je fakt, ale ani tady asi není na místě zobecňování. Fakultám nic nebrání taková specializační studia organizovat. Víte o některé, která by této příležitosti využila? Pokud ne o něčem to svědčí. Považuji za důležité, že některé specializační studium pro koordinátory EVVO bylo v předchozích příspěvcích označeno jako přínosné a jiné nikoli. Nejde tedy o to, zda SEV nebo fakulty. Jde o konkrétního relizátora studia. Někdo to umí a sestaví skěvlý a přínosný tým i program a jiný nikoli. Myslím, že cesta je spíše v tom učit se od těch nejlepších. Širší zapojení e-lerningu tam, kde to je vhodné, by jistě prospělo i tomuto tématu.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání učitelů - OPVK - SEV - fakulty?
PříspěvekNapsal: úte 01. čer 2010 18:34:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 22. kvě 2010 19:57:40
Příspěvky: 25
Dovolím si reagovat na předešlý příspěvek. V praxi jsem se setkala s pracovníky coby lektory SEV Paleta Pardubice, SEVER, INEX Kostelecké Horky, Sluňákov, Divizna Liberec - ať se jednalo o vzdělávání pedagogů, nebo vzdělávání žáků v rámci výukových programů. Smekám klobouk před jejich pedagogickými dovednostmi, které bohužel nemají ani všichni pedagogové. Kdyby se ve všech školách, ve všech předmětech učilo tak, jak jsem měla možnost vidět a zažít já u výše jmenovaných SEV, bylo by naše školství úplně někde jinde, nemuseli bychom polemizovat nad tím, jak rozvíjet klíčové kompetence, naplňovat průřezová témata a k tomu všemu ještě něco děti naučit...
Nevím, zda bych souhlasila se zavedením e-learningu, spíše jako doplněk, ve velmi omezené míře. Veškeré ekologické vzdělávání je totiž zaměřeno na získání praktických zkušeností, neodmyslitelná je práce v terénu, řešení problémových situací, ...
Iva N.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání učitelů - OPVK - SEV - fakulty?
PříspěvekNapsal: čtv 29. črc 2010 9:30:31 
Dovolte, abych vám sdělila čerstvou zkušenost se vzděláváním učitelů pro TUR. Učím na střední škole, studovala jsem matematiku a biologii, učím také chemii a ekologii. V únoru jsem ukončila vzorně připravené specializační studium Koordinátor EVVO ( Lipka Brno). Chtěla bych tímto poděkovat všem, kteří se na přípravě podíleli. Studium probíhalo o víkendech, ve volném čase učitelů. Přesto se všichni učitelé účastnili pravidelně a rádi. Vše, co jsem se na školení dověděla, jsem okamžitě využila v praxi. Tvorba pracovních listů, příprava terénní exkurze, zapojení ostatních kolegů, příprava projektů, žádosti o dotace,...
Navíc jsem poznala spoustu zajímavých lidí, začala spolupráce mezi školami. :lol:
U nás ve škole jsme začali učit předmět ekologie úplně jinak. Frontální výuka ustoupila do pozadí. V ekologii jsme dali přednost terénním exkurzím, projektům, skupinové výuce. Uspořádali jsme spoustu přednášek. Starší děcka záviděla mladším a já jsem byla nadšená, jak to funguje. Zapojili se rádi i někteří kolegové. Dokonce jsme získali i dotaci MŠMT na podporu EVVO.
Nyní, během prázdnin jsem na internetu objevila vzdělávací kurzy pro učitele k TUR. Pro náš kraj bude toto třídenní školení probíhat v listopadu v Hostětíně, hrazená je strava i ubytování, dokonce škola získá nějaké finanční prostředky za nepřítomné učitele. Získá také spoustu materiálů a pomůcek. Kurzy jsou určeny pro učitele téměř všech předmětů, základních i středních škol. Nadšeně jsem zaslala informace řediteli školy a domívala jsem se, že bude stejně nadšený jako já.
No a přišla sprcha. Včera si mě pozval pan ředitel do ředitelny. Dověděla jsem se, že pan ředitel nechápe smysl takových školení, učitel nemá jezdit po výletech, má se věnovat žákům. Environmentální výchova mu prý nic neříká. Nebudu popisovat celý rozhovor, výledek ale je, že na školení učitelé naší školy nepojedou a koordinátorem pověřená nebudu. Mám si počkat, až bude na škole nový ředitel, protože ten současný o takové aktivity od svých podřízených nestojí.
Nechci pomlovat nadřízeného a v žádném případě se nevzdávám. Počkám na nového ředitele ( 4 měsíce) a začnu znova.

Přeji vám příjemný zbytek prázdnin a osvícenější nadřízené, než je můj pan ředitel. :D Irena


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělávání učitelů - OPVK - SEV - fakulty?
PříspěvekNapsal: čtv 29. črc 2010 19:25:20 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Opravdu pěkná sprška Ireno, držím palce!

_________________
Jana


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron