Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německu
PříspěvekNapsal: čtv 10. čer 2010 21:46:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Do diskuse se zapojila také Tereza Vošahlíková, která studuje vzdělávání pro udržitelný rozvoj v Německu.

Požádala jsem ji o to, zda by nám mohla napsat několik postřehů.

PhDr. Tereza Vošahlíková píše:
Dobrý den,

tedy pár postřehů: když jsem před rokem přijela na Leuphana Universität Lüneburg, zavřela jsem se do knihovny a nevylézala, je tu tolik zdrojů literatury k VUR, že jsem záhy měla deset dalších témat na dizertaci..nakonec jsem zůstala u předškolní výchovy a vrhla se na návštěvu MŠ zapojených do programu Kita 21 (trochu podobný programu ŠUŽ).
Chvilku mi tedy trvalo poprat se s odbornou němčinou a pak už jsem si opravdu lebedila na seminářích mé školitelky prof. Stoletenberg (jednou ji přivezu do Čech;) - ona totiž neučí, ale kouzlí - provokativními otázkami vede diskuzi, iniciuje mezinárodní pomoc, přestavuje učebnu...
Na Univerzitě je v rámci společného prvního semestru všech studentů (nezávisle na oboru) řada přednášek a seminářů týkajících se udržitelného rozvoje. Předevčírem jsem zrovna byla na přednášce o lingvistickém původu sousloví. Myšlenka, že "udržitelnost je to, co nás drží, když už nic jiného nevydrží" se mi dost líbí :)
Je vidět, že VUR je v Německu už pěkně zakořeněné (o srovnání stavu implementace s ČR bude i má dizertace a určitě se o výsledky podělím), což může být naděje, že jednoho krásného dne tak tomu bude i u nás...

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ
PříspěvekNapsal: čtv 10. čer 2010 21:48:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Terezo, díky za Vaše postřehy.

Mají Němci VUR ve svém národním kurikulu? A jak jej konkrétně realizují? Psala jste o projektu Kita21 - co v něm školy dělají?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ
PříspěvekNapsal: pát 11. čer 2010 9:32:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. pro 2009 11:27:32
Příspěvky: 13
Němci VUR v národním kurikulu mají zmíněno (např. pro MŠ v přírodovědné oblasti) a mnozí odborníci apelují na posílení strukturální podpory VUR (zejména ve vzdělávání učitelů, které zatím pokulhává). Národní kurikulum je ale velmi široký rámec, podstatnější jsou rámcové programy jednotlivých spolkových zemí. Jsou takové, které přímo staví na VUR ("RVP PV" Schleswig-Holstein), v ostatních se obvykle VUR vyskytuje jako jedna z priorit, nebo okrajově..více má dizertace..snad už brzy;)
Program Kita 21 je roční projekt pro MŠ v oblasti Hamburg a okolí - DVPP, modelové projekty, síťování, multiplikace.. Koordinuje jej neziskovka ve spolupráci s univerzitou (velmi osvědčená kombinace pro implementaci VUR)
včera jsem zrovna byla na konferenci k jeho uzavření a vyhodnocení...přijela jsem s plnou hlavou nápadů, ale i s velkým otazníkem (který zatím v ČR moc řešit nemusíme): co po fázi modelových projektů, jak udržet nastartované projekty bez finančních prostředků na jejich podporu...? Německo v polovině Dekády VUR bilancuje a hledá další cesty..ale rozhodně už má na čem stavět.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ
PříspěvekNapsal: pon 14. čer 2010 4:54:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Terezo, díky moc za informace. Bylo by možná zajímavé zeptat se ostatních, jaké mají zkušenosti s udržitelností projektů k VUR (v novém tématu) ;) .

Máte ostatní také nějakou otázku? Zajímá vás, jak se pracuje s VUR v Německu?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ
PříspěvekNapsal: pon 14. čer 2010 9:35:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 22. kvě 2010 19:57:40
Příspěvky: 25
Dobrý den Terezo,
mne osobně by velice zajímal "náhled" do některého realizovaného projektu. Mohla byste nám jej popsat? (výběr nechám na Vás :)
Děkuji. Iva


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ
PříspěvekNapsal: pon 14. čer 2010 11:45:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 21. kvě 2010 6:21:00
Příspěvky: 90
Hezký den,
mně je moc sympatické, že se tím zabývají už MŠ. Nemohu říct, že u nás by se v MŠ na EVVO nedbalo, nicméně komplexní VUR, to už je "jinačí kfe". I já bych přivítala konkretní příklad, jak na to.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zkušenosti se vzděláváním pro udržitelný rozvoj v Německ
PříspěvekNapsal: ned 01. srp 2010 20:06:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. pro 2009 11:27:32
Příspěvky: 13
Zdravím po delší odmlce,
právě své zkušenosti sepisuji do dizertace, tak mi nezbývá moc sil na psaní sem..i když je to o dost zábavnější;) a Váš zájem o příklady mne moc těší..
Snad mi nebudete mít za zlé, když teď neodpovím přímo, mám v plánu sesbírané aktivity posupně dodat na portál ve formě příspěvků...dostanu se k tomu asi až v září, tak snad do té doby zůstane Vaše přízeň VUR v MŠ - stojí to určitě za to..důkazem mi bylo shrnutí ze semináře pro paní učitelky z liberecké Mrkvičky, kde jsme si den povídali o tom, jak VUR do MŠ dostat ..a našli jsme spoustu námětů nejen pro vlastní práci s dětmi, ale i pro zamyšlení se nad jejím smyslem..pokud ji uvidíme jako příspěvek k udržitelnému rozvoji generace, která v MŠ zahajuje svou dráhu celoživotního učení, je to silný vítr do plachet..


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: