Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: První dojmy z hodiny
PříspěvekNapsal: ned 14. bře 2010 12:35:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 21. kvě 2009 13:21:22
Příspěvky: 108
Viděli jste videozáznam hodiny mediální výchovy, nebo její části?

Jaké jsou Vaše první dojmy? Zaujalo nebo překvapilo Vás něco v hodině?

Těšíme se na Vaše příspěvky.

_________________
Zdeňka Švecová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: První dojmy z hodiny
PříspěvekNapsal: ned 11. dub 2010 19:11:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 11. dub 2010 18:35:01
Příspěvky: 3
Mgr. Zdeňka Švecová píše:
Viděli jste videozáznam hodiny mediální výchovy, nebo její části?

Jaké jsou Vaše první dojmy? Zaujalo nebo překvapilo Vás něco v hodině?

Těšíme se na Vaše příspěvky.

Můj první dojem je velmi dobrý, hodina byla pečlivě připravena (což je určitě velmi pracné), díky malé skupince se žáci lépe mohli zapojit do diskuze apod. Trochu váhám nad tím, že pouze sloganu byla věnována celá jedna hodina. Protože mým oborem je mediální a především marketingová komunikace, tak mám celkem povědomí o celé šíři nástrojů a prostředků marketingové komunikace (reklamy, podpory prodeje, přímého marketingu, public relations atd.). Čili když je pouze sloganu věnována celá jedna hodina, tak na ty další nástroje manipulace se zákonitě nedostane. A manipulace je další důvod mého váhání. V celé hodině se o sloganu mluvilo vlastně tak nějak hezky. Děti doplňovaly slogany, dozvěděly se, jaké se používají jazykové prostředky, vytvářely si vlastní slogan apod. Ale nějak jsem tam nezaznamenal kritický pohled na celou věc, na možnost manipulace apod. Samozřejmě ne tak, že paní učitelka řekne, že reklama je špatná a basta fidli, ale že se o záludnostech reklamy diskutuje a žáci si potom vytvoří vlastní názor. Viděl jsem jenom jednu hodinu, tak možná na kritickou reflexi dojde v hodinách, které jsem neviděl, nebo v závěru předmětu, nevím. Potom mě napadlo, že když se řekne reklama, většinou se potom mluví už jenom o reklamě televizní. Ale většina dnešních dětí tráví více času před obrazovkou počítače než televize a na internetu na ně útočí online reklama, která narozdíl od televize v sobě ještě navíc skrývá nebezpečí akce - kliknutí na banner s nebezpečným odkazem, zadání citlivých osobních údajů apod. Čili mediální výchova by měla více reflektovat komunikační zvyky, chování a preference dětí a mladé generace. Ale to už je obecně, ne ve vztahu ke zhlédnuté hodině.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: První dojmy z hodiny
PříspěvekNapsal: ned 11. dub 2010 20:10:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 21. kvě 2009 13:21:22
Příspěvky: 108
Pavel Kapoun píše:
... Čili když je pouze sloganu věnována celá jedna hodina, tak na ty další nástroje manipulace se zákonitě nedostane. ... Ale nějak jsem tam nezaznamenal kritický pohled na celou věc, na možnost manipulace apod. ... Viděl jsem jenom jednu hodinu, tak možná na kritickou reflexi dojde v hodinách, které jsem neviděl, nebo v závěru předmětu, nevím. ...

Dobrý večer,
děkujeme za zajímavý příspěvek. Vzhledem k některým Vašim postřehům, by bylo fajn, pokud byste se mohl zapojit do online diskuze k této hodině a na některé souvislosti výuky, které ze záznamu jedné hodiny opravdu nemusí být zcela patrné, se zeptal přímo paní učitelky, která hodinu připravila a 14. 4. od 16.00 do 18.00 bude online zde na portálu. Vzhledem k tomu, že máte zkušenosti s mediální a marketingovou komunikací, mohl by být Váš pohled na mediální výchovu zajímavý.
Zdravím,

_________________
Zdeňka Švecová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: