Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 2.6.2010 od 16:00 do 18:00
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 16:19:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 25. kvě 2010 18:26:28
Příspěvky: 6
Jana Vejvodová píše:
Lenka Palkovská píše:
... Vzhledem k tomu, že si žáky na osmiletém gymnáziu vedeme touto "prezentační" cestou, jsou na podobné situace zvyklí. Vždy je nutné vytvořit "bezpečné" prostředí, pochopitelně.
Osobně vidím v četbě "ukázkových" textů žáků tento problém: máme-li ve třídě několik nejlepších stylistů a četli bychom vždy pouze jejich práce, mohlo by to na ostatní působit i demotivačně ("takové úrovně stejně nikdy nedosáhnu, tak co bych se snažil"), navíc v určitém věku by to mohlo posilovat jejich už tak dost vysoké sebevědomí. Myslíte si, že jde vybrat k takové "ukázkové" četbě třeba zdařilé pasáže textů průměrných stylistů? Jana

Já jsem při hodině slohu zkoušela vyzývat střídavě studenty se zdařilým textem a méně zdařilým a osvědčilo se mi to. Žáci viděli nejen to dobré, ale také srovnávali díla mezi sebou..


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 2.6.2010 od 16:00 do 18:00
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 16:20:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. bře 2010 13:49:28
Příspěvky: 21
Jana Vejvodová píše:
Lenka Palkovská píše:
... Vzhledem k tomu, že si žáky na osmiletém gymnáziu vedeme touto "prezentační" cestou, jsou na podobné situace zvyklí. Vždy je nutné vytvořit "bezpečné" prostředí, pochopitelně.
Osobně vidím v četbě "ukázkových" textů žáků tento problém: máme-li ve třídě několik nejlepších stylistů a četli bychom vždy pouze jejich práce, mohlo by to na ostatní působit i demotivačně ("takové úrovně stejně nikdy nedosáhnu, tak co bych se snažil"), navíc v určitém věku by to mohlo posilovat jejich už tak dost vysoké sebevědomí. Myslíte si, že jde vybrat k takové "ukázkové" četbě třeba zdařilé pasáže textů průměrných stylistů? Jana

Problémem to skutečně může být. Věčně zvednuté ruce některých aktivních žáků staví učitele do nelehké situace. Ale dobrý učitel si jistě tato rizika uvědomuje a snaží se jich vhodným výběrem předčítaných textů vyvarovat. Já např. po přečtení některých ukázek vyzvu ostatní, aby mi odevzdali dodatečně své práce, pokud stojí o můj komentář, ale ostýchali se je číst před spolužáky.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 2.6.2010 od 16:00 do 18:00
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 16:27:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. bře 2010 13:49:28
Příspěvky: 21
Jana Vejvodová píše:
Lenko,
jste přesvědčena o tom, že autorství domácí slohové práce je vždy jednoznačně identifikovatelné? Mám trochu obavy, zda se náhodou pak nezapojují vedle žáka i ostatní členové rodiny.

Z tohoto hlediska se mi moc líbí myšlenka Zdeňka Kožmína zařazovat do hodin slohu a komunikační výchovy patnáctiminutové slohové etudy. Hodnocení i čtení etud pak může následovat hned v hodině. Jana

Máte pravdu. Nicméně identifikovatelné to je téměř vždy, ale není možné prokázat případné spoluautorství rodiny. V tom je problém, pokud má následovat nějaké hodnocení.
Co se týká slohových etud, snažím se je zařazovat celkem pravidelně.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 2.6.2010 od 16:00 do 18:00
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 16:30:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 31. bře 2010 10:20:26
Příspěvky: 39
Vladimíra Koucká píše:
... Já jsem při hodině slohu zkoušela vyzývat střídavě studenty se zdařilým textem a méně zdařilým a osvědčilo se mi to. Žáci viděli nejen to dobré, ale také srovnávali díla mezi sebou..

Vlaďko,
já jsem ale myslela zdařilé pasáže i těch, kteří jsou třeba hodnoceni z češtiny dvojkou nebo trojkou. Nemyslela jsem, že bychom konfrontovali zdařilejší a méně zdařilé slohové projevy z téže třídy. To si nejsem jista, zda by bylo psychologicky vhodné. Co myslíte?


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 2.6.2010 od 16:00 do 18:00
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 16:32:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. říj 2007 23:26:01
Příspěvky: 169
Lenka Palkovská píše:
Jana Vejvodová píše:
Lenko,
jste přesvědčena o tom, že autorství domácí slohové práce je vždy jednoznačně identifikovatelné? Mám trochu obavy, zda se náhodou pak nezapojují vedle žáka i ostatní členové rodiny.

Z tohoto hlediska se mi moc líbí myšlenka Zdeňka Kožmína zařazovat do hodin slohu a komunikační výchovy patnáctiminutové slohové etudy. Hodnocení i čtení etud pak může následovat hned v hodině. Jana

Máte pravdu. Nicméně identifikovatelné to je téměř vždy, ale není možné prokázat případné spoluautorství rodiny. V tom je problém, pokud má následovat nějaké hodnocení.
Co se týká slohových etud, snažím se je zařazovat celkem pravidelně.

Okamžitě mi naskakuje problém plagiátorství! Jak ho řešíte?

_________________
Jitka Krausová, moderátor


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 2.6.2010 od 16:00 do 18:00
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 16:33:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 31. bře 2010 10:20:26
Příspěvky: 39
Ještě k práci s chybou. Stylizační chyby nebo neobratnosti jsou efektivním zdrojem slohové výuky, ale pokud je předložíme k úpravě, pak jsem pro to, aby tyto ukázky byly anonymní. Jana


Naposledy upravil Jana Vejvodová dne stř 02. čer 2010 16:38:55, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 2.6.2010 od 16:00 do 18:00
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 16:36:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. bře 2010 13:49:28
Příspěvky: 21
Jitka Krausová píše:
Okamžitě mi naskakuje problém plagiátorství! Jak ho řešíte?

Řešíme to koplikovaně :cry: V případě podezření nám nezbývá než sednout a googlovat. Spoustu práce navíc, nepříjemná konfrontace s "autory". :roll:


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 2.6.2010 od 16:00 do 18:00
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 16:39:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. bře 2010 13:49:28
Příspěvky: 21
Jana Vejvodová píše:
Ještě k práci s chybou. Stylizační chyby nebo neobratnosti jsou efektivním zdrojem slohové výuky, ale pokud je předložíme k úpravě, pak jsem pro to, aby tyto ukázky byly anonymní. Jana

Jednoznačně souhlasím!!!


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 2.6.2010 od 16:00 do 18:00
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 16:40:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 31. bře 2010 10:20:26
Příspěvky: 39
Lenko,
zajímalo by mě, v jakých jiných tematických oblastech užíváte se žáky v hodinách hodnoticí archy. Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ONLINE DISKUZE: 2.6.2010 od 16:00 do 18:00
PříspěvekNapsal: stř 02. čer 2010 16:44:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 17. bře 2010 13:49:28
Příspěvky: 21
Jana Vejvodová píše:
Lenko,
zajímalo by mě, v jakých jiných tematických oblastech užíváte se žáky v hodinách hodnoticí archy. Jana

Např. se velice osvědčily při ústních prezentacích, referátech apod. Já osobně je využívám zcela pravidelně při hodnocení slohových cvičeních většího rozsahu.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: