Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Etická výchova obsah OSV přesahuje,
PříspěvekNapsal: pon 02. bře 2009 19:58:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 5:21:10
Příspěvky: 0

jednak pojetím cílů. OSV se více specializuje na osobní rozvoj lidí ve společnosti, jakožto na množinu silných individualit, zatímco EtV se zaměřuje na rozvoj jednotlivce rovnocenně spolu s rozvojem prosociálních vztahů, EtV považuje profit jednotlivce za stejně důležitý jako profit společnosti, je nadčasová, EtV rozvíjí stejnou měrou jedince i jeho sociální skupinu/y. Nechť si každý sám zodpoví, je-li koncepce EtV, ktré se daří tyto cíle naplňovat, pro jednotlivce a pro společnost postradatelná. Ovšem jedinečnou devizou EtV, oproti jiným předmětům, je výchovný styl a erudice proškolených pedagogů jej vzorově ve škole uplatňovat.


Z praxe mohu říci, že Etická výchova podle Projektu R. Olivara, vedená jako prožitková pedagogika (nikoliv jako nauka!) je opravdu účinná při výchově dětí k zodpovědnosti za chování a postoje. Stimuluje dobré mezilidské vztahy, kázeň a radostnou pracovní atmosféru v celé škole, ba co víc, zřetelný je transfer do života. Mohu to říci i ve srovnání s mými dalšími aprobacemi OV/ZSV, RV/SP a Pří/Bi, a proto chci Etickou výchovu učit.


Na základě současných RVP lze EtV vyučovat jako předmět povinný, nepovinný, volitelný, jako projekt, a to pro žáky či učitele, nebo jako součást jiného předmětu, třeba RV. Školy tedy sice teoreticky mohou Etickou výchovu do ŠVP zařadit a pokrýt tak povinnost výuky průřezového tématu OSV, v praxi tomu ale brání řada překážek. Nejde jenom o jednoznačnější ukotvenení EtV v RVP jako doplňujícího oboru, ale také o plošné, celorepublikové informování odborné a laické veřejnosti a zejména škol o možnosti využití a zařazení ověřeného obsahu EtV v rámci ŠVP. Už proto děkuji touto cestou všem, kteří se podílejí na organizaci a vedení této diskuze. Chybí tu dosud jakási mediální kampaň. Přitom jde o zájem celospolečenský. Je tu vynikající nabídka, ale poptávka nenastává, protože se o nabídce neví. Přitom školám není radno otálet se zařazením EtV do konkrétních ŠVP, protože obtížněji to půjde po revizi ŠVP. Což mne vrací k aktuálnímu původnímu požadavku explicitního zavedení EtV do RVP jako doplňujícímu oboru. Seznámení škol s výhodami nově se etablujícího oboru není možné plošně a rychle učinit zezdola, od nás jednotlivců, kteří s tím máme dobrou zkušenost. Ačkoli školy EtV učit mohou, úspěšnost programu EtV jim zatím byla představena nedostatečně. Kdyby EtV byla v RVP uvedena přímo jako doplňující obor (tak, jak to už platí v RVP pro gymnázia), snáze by se ke školám dostala koncepčně ucelená, na pilotních školách deset let úspěšně ověřovaná metodika, jak učit OSV, a nejen tu. Školám by přitom byla ponechána svoboda, zda si cestu EtV jako povinného či volitelného předmětu k naplňování povinných cílů vzdělávání vyberou (doplňující obory povinné nejsou), třeba podle toho, zda-li proškoleného pedagoga už mají.



Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Etická výchova jako dopňkový předmět -určitě ano
PříspěvekNapsal: čtv 05. bře 2009 21:55:05 
Jsem téměř 40 let výchovným poradcem na ZŠ. Po zkušenostech s výukou Etv na naší škole se jednoznačně stavím za zařazení etické výchovy  jako doplňkového předmětu. Učit Etv v rámci průřezových témat by zcela určitě rychle vedlo k degradaci uceleného, velmi účinného výchovného systému a jeho "rozpliznutí" bez pojítek a souvislostí. Nadto je to systém velmi levný. Ředitel nemusí kupovat komerční, drahé a mnohem méně účinné jednorázové projekty.  Žel mnozí ředitelé o možnosti výuky Etv nevědí, nebo se i přes zájem učitelů (prezentace pro učitele, metodiky prevence a výchovné poradce)  "bojí" novot - nemají "ministerskou motivaci".


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Etika jako samostatný předmět
PříspěvekNapsal: čtv 05. bře 2009 22:05:08 
Souhlasím se zavedením Etiky jako samostatného předmětu na ZŠ. Škola v mnoha případech musí suplovat výchovu, která chybí v rodině, a tento předmět by mohl pomoci.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Já tam byla...
PříspěvekNapsal: čtv 05. bře 2009 22:37:42 
Dobrý den, jsem jedna z těch, kteří si Etickou výchovu vyzkoušeli. Hodně jsem o tom přemejšlela, když jsem mluvila na kameru a došla jsem k tomu, že jsme si jen oprášili nějaký starý zvyky, že jsme si v té hodině jen "uvědomili" něco, co už dávno podvědomě víme.
Jenže někdo to podvědomě neví. A to proto, že ho to nenaučili jako malýho caparta. Myslím, že našem věku (14 let) už je na něco takovýho pozdě, že nám to "je jedno". S takovou výkukou by se mělo začít už na prvním stupni.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: ahoj Terko
PříspěvekNapsal: pát 06. bře 2009 9:14:36 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Terko, díky, žes nám sem napsala! My jsme tu žádného studenta ještě na návštěvě neměli a přitom je důležité vědět, co si o tom zrovna vy myslíte. A navíc jsi to napsala moc pěkně. Príma!
Lenka

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Etická výchova - doplňkový předmět
PříspěvekNapsal: pát 06. bře 2009 9:48:38 

 Podporuji zavedení etické výchovy do škol v rámci doplňkového předmětu. V dnešní době děti často "vychovávají"
počítačové hry a televizní programy různé (často velmi nízké) úrovně. Mnoha dětem chybí komunikace v rodině. Tento předmět, pokud je vedený skutečně prožitkově, může dát řadě dětí  zkušenosti, zážitky a prožitky , jaké jinde nezískají. 
Naprosto souhlasím s p. B. Jirsovou, že dobré srdce je cennější než všechny vědomosti. A jsem zajedno také s p. L. Kynclem, že je povinností nás všech včlenit do jakékoliv výuky etický rozměr.



Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Ano etické výchově
PříspěvekNapsal: pát 06. bře 2009 14:10:04 
Ano. Protože chci už konečně žít mezi slušnými lidmi.
Ano. Protože chci být hrdá na svou zem.
Ano. Protože přeji všem dětem hezký život.

Na naší škole se setkávám s etickou výchovou již několik let. A vím, že tím se každá škola chlubit nemůže. Tudíž ani tím, jak si ji chválí a vzpomínají na ni naši žáci. Nejen pro hezké chvíle , ale především proto, jak jim pomohla a co jim přinesla do života.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Ano etické výchově
PříspěvekNapsal: pát 06. bře 2009 18:54:25 
Rozhodné ANO etické výchově. Viděla jsem dnes zprávičku na ČT a doslova mě nadchla tahle myšlenka lidí, kterým není jedno jak se lidé k sobě chovají a jak upadá jejich morálka. Mám dvě předškolní děti a moc bych si přála, aby až půjdou do školy, se tento předmět už běžně vyučoval.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: TV reportáž z vyučovací hodiny EtV najdete na ivysilani.cz
PříspěvekNapsal: sob 07. bře 2009 0:02:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 5:21:10
Příspěvky: 0

Reportáž běžela v premiéře na ČT 1 dne 6.3.2009 jako poslední zpráva v pořadu Události z regionů, který začínal v 18:00. Odkaz:


ivysilani.cz


Velmi mne potěšila reakce paní Müllerové (níže) na televizní reportáž o EtV, stejně jako zkušenosti studentky Terky (níže) z vyučování EtV. Děkuji Vám.


Ohlasy rodičů a dětí na předmět Etická výchova jsou velmi cenné a mohou rozhodnout o tom, zda se bude vyučovat na každé škole. Díky.



Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: nejen etika
PříspěvekNapsal: sob 07. bře 2009 9:57:28 
Výuka etiky absolventům studií jistě prospěje, Ale zdá se mi to málo. Myslím, že na školách se obecně přehlíží výuka sociálních dovedností (nevím jak to lépe nazvat) Mohl by vzniknout samostatný předmět, který by studenty připravil do života v oblastech etiky, komunikace, neverbální komunikace, asertivity, sebeprosazení. Prostě studenty připravit na všechny ty techniky, kterým jsou vystaveni v životě ze strany personalistů, pojištovacích a úvěrových agentů, Aby si studenti byli vědomi toho, kdo s nimi manipuluje a jak. Aby se dokázali prosadit a byli rovnocenými partnery v sociálních dovednostech.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 355 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: