Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Etická výchova do škol
PříspěvekNapsal: ned 18. led 2009 17:39:15 
Dobrý den.
Také se velmi přimlouvám za uvedení Etické výchovy do osnov základních a středních škol. Výuka by měla probíhat v rámci povinného vyučovacího předmětu. Učitelem musí být kvalifikovaný učitel,který sám absolvoval kurz etické výchovy. Naštěstí již bylo proškoleno několik desítek učitelů a vychovatelů po celé republice.
Zdena Petrová


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: etická výchova jako průřezové téma
PříspěvekNapsal: ned 18. led 2009 17:55:43 
Dobrý den, pečlivě jsem pročetla příspěvky do diskuse a pokusím se podpořit některé argumenty, které se mi zdají na základě mých zkušeností a postojů blízké.
Ráda bych podpořila přístup pana Zkoumala, velmi blízký je mi i přístup pana Zámečníka. Etická výchova je skutečně klíčovým tématem, které si zaslouží být tématem průřezovým. Je to příliš důležitá a citlivá oblast na to, aby byla uzavřena v jednom vyučovacím předmětu a učena jedním pedagogem. Obsah etické výchovy jak jej představuje Etické fórum ČR se skutečně téměř shoduje s OSV, což se mi jeví jako šťastné. Pro etickou výchovu je tedy, dle mého, již vytvořen v rámci RVP prostor, jen je třeba školy metodicky podpořit. Etické fórum by v tomto směru mohlo hrát zcela jedinečnou roli, podobnou jako vytváří Člověk v tísni pro globální a rozvojové vzdělávání (viz www.varianty.cz).
Co se týče kurzů etické výchovy, zúčastnila jsem se několika setkání, ale popravdě řečeno, nedaly mi to, co jsem očekávala. Zlínský kurz dával jasné prvoplánovité odpovědi na otázky, nad kterými by každý měl přemýšlet sám. Nebyl prostor pro diskusi, hledání a přemýšlení, pro různorodost, vše bylo jasné, černobílé. V jistém smyslu mě to vyděsilo. V životě je vše poněkud složitější...
Vyučuji rodinnou výchovu na druhém stupni ZŠ. RVP mi poskytuje dostatek prostoru pro to, abych do hodin zařazovala i témata etické výchovy. Přitom jsem si vědoma, že po stránce etické děti ovlivňuji nejvíce svým příkladem. Každodenní život ve škole poskytuje množství situací, kdy mohou pedagogové dávat svým chováním najevo, co je morální a o jaké hodnoty se jejich život opírá...


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: etická výchova
PříspěvekNapsal: pon 19. led 2009 8:22:49 
Jsem pro zařazení etické výchovy jako samostatného předmětu. Etické výchově by se děti měli učit v rodině. Rodina je v krizi,tak ať se to učí alespoň ve škole. Milan Pecka


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Etická výchova do škol
PříspěvekNapsal: pon 19. led 2009 8:38:18 
Bohužel je smutné, že jsme dospěli k tomu, aby vznikl předmět, kde se učíme děkovat, poprosit, omluvit se atd. Podstata etické výchovy by měla být v rodině...Kde je tedy chyba? Možná bychom si měli uvědomit, že ve školách vychováváme také budoucí rodiče, kteří doufám už nebudou zatíženi totalitním režimem a povedou své děti v hodnotách demokracie. Jak se ale ve svobodě orientovat? V době, kdy se někteří studenti bojí projevit se prosociálně, aby nebyli před ostatními "trapní", neb frčí trend individualismu, materialismu, úspěchu... je etická výchova na našich školách velmi důležitá. Pomáhá k orientaci v životních hodnotách, postojích. Myslím, že díky kvalitnímu metodickému základu může pomoci i dětem, které si nevěří, podceňují se. Moc bych si přála, aby myšlenka předmětu etické výchovy se prosadila nejen na ZŠ, ale i SŠ. Adamcová


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: etická výchova
PříspěvekNapsal: pon 19. led 2009 9:09:37 
I když nejsem dborníkem ve školství, přikláním se k zařazení etické výchovy do RVP a jeho vyučování ve škole. tento předmět by vyplnil mezeru týkající se výuky komunikace, rovnováhy mezi zdravým sebevědomím a úctou k právům druhých mohl by pomoci k vytvoření žebříčku hodnot tam, kde bohužel selhává výchovy v rodině , což je bohužel čím dál častější, jde se od extrému autoritativní výchovy k "volné výchově bez hranic". Ani EV však nikdy nemůže nahradit výchovu rodiny, záleží i na tom, kdo bude EV vyučovat, neboť osobní příklad je nejdůležitější


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: etická výchova
PříspěvekNapsal: pon 19. led 2009 11:18:17 
Dobrý den, chci vyjádřit podporu výuce etické výchovy na školách. Už třetím rokem ji u nás ve škole vyučuji - jsem absolventkou kurzu etické výchovy - a všem ještě nerozhodným vřele doporučuji.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pon 19. led 2009 13:46:16 
Vyučujeme etickou výchovu jako předmět na našem šestiletém gymnáziu již 12. rokem!!!! Je to úžasné a velmi se nám to osvědčilo.
Nejvíce pozitivních ohlasů máme od absolventů, kteří vnímají, právě s odstupem času, dopad tohoto předmětu na jejich osobnostní růst. Návyky a zkušenosti v něm získané, jim už nikdo nevezme a uspěšně je používají denně.
Zavedení etické výchovy ve všech základních a středních školách je v dnešní hektické době NUTNOSTÍ.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: etika ano
PříspěvekNapsal: pon 19. led 2009 15:00:39 
Dobrý den, osobně jsem se seznámila s programem etické výchovy a jsem přesvědčená, že je to zatím jediný ucelený program, který vede žáky k odpovědnosti, úctě, samostatnému rozhodování....a zároveň je učí myslet přitom na druhé. Jestliže jsme si stanovili cíl, že škola má nejen učit, ale i vychovávat, nevidím jiné řešení, než začlenit etiku do programu škol. Je už na čase a osobně se již teď těším, že až se vrátím po mateřské opět do školy, budu moci etickou výchovu učit.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Etická výchova
PříspěvekNapsal: pon 19. led 2009 15:22:54 
Jsem absolvent kurzu EtV, který mě velmi obohatil a učím několik let EtV jako volitelný předmět. Skeptikům bych chtěl říct, že jde o jednu z mála možností, jak "otevřít" některá témata a s žáky prožít objevování. EtV motivuje k dobrým mezilidským vztahům a prožitkem s nácvikem upevňuje etické jednání žáků. Navíc je EtV velmi dobře strukturovaná a nabízí mnoho prožitkových aktivit. Jsem pro EtV ať už jeko volitelný nebo i povinný předmět.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: ETV do škol
PříspěvekNapsal: pon 19. led 2009 15:45:04 
Dobrý den, poctivě jsem pročetla příspěvky a s mnohými se ztotožňuji - rozhodně pozitivní příklad učitele. Na naší škole jsme ETV zavedly ve 4.-7. třídách a ač průřezová témata se s ETV shodují, samostatné hodiny ETV mají svůj nezastupitelný význam. Věřím, že učitelé, kteří absolvovali dvouletý kurz ETV udělají vše pro zavedení tohoto předmětu alespoň na svých školách a tak se etika dostane do většího povědomí společnosti.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 355 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 36  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: