Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: EtV - povinný předmět
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2009 17:52:12 
Jestli učit EtV na ZŠ ? V dnešní době a při chování "dnešních dětí" jsem jednoznačně pro zavedení předmětu Etická výchova. Je třeba s dětmi pracovat , naučit je naslouchat, spolupracovat, vážit si druhých a vštípit jim za své obyčejné lidské hodnoty, které tyto děti většinou neznají.Nevíte jak s dětmi vycházet, jak s nimi pracovat- absolvujte kurz EtV. Byl pro mě velkým přínosem.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: EV - ANO
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2009 17:57:43 
Vážení,podaří se v naší společnosti vzkřísit slušnost, zdvořilost, pokoru a citlivost? Moc bych si to přála.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Etická výchova je nutnost
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2009 18:35:05 
Pěkný večer,
řadím se také mezi ty, kteří mají s Etickou výchovou výborné zkušenosti. Pracoval jsem s romskými dětmi a dětmi na okraji společnosti. Díky Etické výchově se mi podařilo vytvořit společenství spolupráce. Etická výchova je nutností a divím se proč ještě není na naších školách povinná. Tím, že budeme čekat až nám na zem spadnou charakterní pedagogové se daleko nedostaneme. Myslím si, že to našim dětem dlužíme.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Je opravdu zapotřebí?
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2009 18:48:42 
Po pročtení návrhu etického fóra bych rád zde řekl, že jsem v návrhu nenašel příliš nových věcí, které by již nebyly obsaženy v současném dokumentu RVP ZV a to v průřezovém tématu OSV. Myslím si, že pokud by se učitelům podařilo vhodně naplňovat všechny tematické okruhy OSV, tak by, dle mého názoru, vše, o čem předchozí pisatelé píší, bylo naplněno. OSV přináší velmi podstatné věci z hlediska etiky chování, spolupráce, solidarity ... Myslím si, že vršení dalších předmětů je zbytečné, pokud učitelé budou důkladně naplňovat již současné pojetí RVP a následně svoje ŠVP.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Má etická výchova budoucnost i v českých školách?
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2009 19:04:02 
Má etická výchova budoucnost i v českých školách? - tak zní název mého diskusního příspěvku (Pedagogické orientace, 2/ 2004), má odpověď je jasná - ANO! Ale aby měla budoucnost, musí být i přítomnost. Myslím, že jsme již ztratili hodně času rozhodováním při zavádění tohoto předmětu do základních, ale i středních škol. Většina problémů v mezilidských vztazích vzniká na základě nedostatečné nebo nesprávné komunikace, neuznání důstojnosti druhého a neochoty jedince slevit ze svých požadavků.
Všichni víme, že toto by se měly děti naučit již v rodinách, ale ne vždy se tak děje. Každý by si měl uvědomit, že slušný by měl být především kvůli sobě, aby si sebe sama mohl vážit a nemusel se za své jednání stydět. Domnívám se tedy, že tady má česká škola zelenou - povinný předmět Etická výchova, Etika nebo jak bude nazván, je příležitost naučit budoucí generaci opravdovým lidským hodnotám.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: ANO pro EV na ZŠ
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2009 19:13:40 
Dobrý den, ráda přispěji svým názorem. Často slýchám, že ta dnešní mládež je stále horší a horší. NE, mládež je stále stejná. Jen svět se mění a děti jsou stále více a více vystavovány neúměrnému tlaku informací, ve kterých se bez pomoci nejsou schopné orientovat. S hrůzou zjišťuji, že ještě na střední škole neumějí poděkovat, omluvit se, a to ani děti "hodné". Nikdo je to správným způsobem nenaučil. Nejsou zlé. Stydí se, nedochází jim ten správný moment. Nenacházejí zprávný způsob. A to nemluvím o správném vnímání jich samotných. Jsou plné komplexů a maskují to siláckými rameny a prořízlými pusami. Umějí jen brát a neumějí dávat. Jsem absolventkou 2 letého kurzu EtV a tak vím, že se dá mnohé dělat. Ale na SŠ je pozdě a je málo prostoru.
Ještě pro pana Petra Zkoumala: Hezky jste napsal "pokud by se,...pokud budou..."Ale i pak se dá dělat víc. Přihlaste se na kurz EtV a uvidíte sám.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: ANO ETICKÉ VÝCHOVĚ - NEJEN VE ŠKOLÁCH
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2009 19:28:03 
Jsem absolventkou 2-letého studia EtV. Učím na I.st. ZŠ. Záleží na každém z nás, jak dovedeme se žáky pracovat a EtV využívat. Je potřeba ji šířit po celý den, a to nejen ve školách, ale pravda, tam nejvíce padá na ornou půdu, pokud ji člověk opravdu vnímá a je schopen předávat své znalosti dále. Etika, správně chápaná a přijatá dělá člověka duševně krásným. Díky EtV řeším se žáky každý den jejich problémy, získali důvěru a obracejí se dál a dál. Jsem vstřícná a chci jim nejen naslouchat, ale i poradit a pomoci rozpoznat co je správné, čím ublíží, jak jednat... , Zaznamenala jsem velký posun v jejich chování a jednání. Myslím, že výuka EtV ve školách se celé společnosti vyplatí. Cítím ji jako velmi důležitou - ŘÍKÁM ANO EtV VE ŠKOLÁCH


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Zkušenosti s EV
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2009 20:18:24 
Stejně jako někteří kolegové zapojení do diskuse jsem absolventkou kurzu Etické výchovy Etického fóra ČR. Za více než dvacet let ve školství jsem absolvovala nemálo vzdělávacích akcí. Ovšem tento kurz mě zásadně ovlivnil. Představoval přesně to "něco", co jsem ve své profesi postrádala. Mnozí z nás jistě v praxi aplikují mnoho jednotlivých aktivit, ale bez systematičnosti, intuitivně. Na základě tohoto kurzu jsme u nás ve škole zavedli etickou výchovu jako samostatný předmět pro šesté třídy, úvodem do výuky je harmonizační pobyt žáků. Dále se snažím jednotlivé části EV aplikovat i do výuky občanské výchovy. V tom vidím přínos právě RVP - prostor pro jednotlivé školy při zavádění "nových předmětů" do výuky v našich školách. Na druhé straně nelze nevidět, že je málo učitelů, kteří mají v této oblasti vzdělání a ne každý učitel chce a může etickou výchovu vyučovat. Jedna ze součástí projektu Etické výchovy je i výchovný styl učitele (viz literatura uvedená v podkladovém textu), proto doporučuji rozšířit etickou výchovu i do našich sboroven a kabinetů. Každopádně před sebou máme dlouhou a nelehkou cestu na jejímž konci stojí cíl - spokojené, sebevědomé dítě s prosociálním chováním. A za to ta námaha stojí.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: EV ano,či ne?
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2009 20:18:45 
Jestli EV do škol, či ne? Jednozačně musím ze svého pohledu říci, že ANO!Během dvouletého studia etické výchovy jsem sama na sobě mohla poznat, že etická výchova má smysl. Je to předmět, který se snaží velice citlivě promlouvat do duše člověka a objevovat mnohé skryté úhly pohledu.A což právě citlivé vnímání sebe samého, sebe ve vztahu k druhému člověku, nabídnutí pomocné ruky tam, kde je to potřeba, snaha neprosazovat se za každou,ale být schopný spolupráce není šancí pro vytvoření lepšího soužití mezi lidmi? Já myslím, že ano, a proto držím EV pěsti, ať nám přinese štěstí:-)


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Etická výchova=učení se umění žít.
PříspěvekNapsal: pát 16. led 2009 21:59:04 
Zdravím všechny příznivce etické výchovy, mezi něž se také řadím. Mnoho moudrých osobností si postesklo nad tím, že se ve školách neučí tomu nejpodstatnějšímu - umění žít. Jeví se, že tyto stesky se stanou minulostí - fandím etické výchově!!!


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 355 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 36  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: