Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: nejen etika
PříspěvekNapsal: sob 07. bře 2009 10:22:24 
Školy by asi nemuseli čekat až budou mít vlastní učitele. Témata etiky a sociálních dovedností umí přednést spousta externích společností (dělají to pro podniky) školy by je mohli aspoň na pár lekcí najmout do té doby, než seženou a vyškolí vlastní učitele. Je škoda každého ročníku, který opouští školy bez alespoň základních informací na toto téma. A ještě maličkost, na sociální dovednosti není nikdy brzy ani pozdě. Jen je třeba zvolit formu přiměřenou věku.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: EtV až na druhém stupni?
PříspěvekNapsal: ned 08. bře 2009 20:27:44 
Dobrý den. Po tom, co jsem vyzkoušel na vlastní kůži EtV jsem došel k závěru, že je to předmět hezký, ale (stejně jako má spolužačka Terka) myslím si, že by se měl vyučovat na prvním stupni, to je tak akorát, později už máme vlastní názor a málokdo ho dokáže změnit. Pro většinu studentů z normálních základních škol by to dle mého názoru byl předmět nudný, ve kterém se nic neděje a učitele by dostali do blázince, jelikož by se nedokázali soustředit.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: etická výchova
PříspěvekNapsal: pon 09. bře 2009 13:49:41 
Děkuji za diskuzi na téma etická výchova do škol. Pro mne
je  zajímavé, jak různě a jak odlišně chápou různí lidé vůbec ten pojem a to, co se pod ním schová. A že přesto, že to chápou různě, jsou většinou dost důslednými stoupenci té myšlenky.
Je zajímavé, jak etika chápaná ryze na křesťansko mravních principech v kontrastu s etikou postavenou na osobnostním vývoji a "vedeném" zrání přitom v kontrastu vlastně nejsou.

Pokud jde o můj názor, určitě lze souhlasit s tím, že prvotní mravně etické zásady si má nést dítě z rodiny. Ale jestli tomu dobře rozumím, tak vyučovaná etická výchova by měla obsahovat něco trochu jiného. Především učení se komunikaci mezi lidmi. A to zejména mezi lidmi, které jsem si nevybrala,
s kterými nejsem úplně dobrovolně, a kteří jsou i hodně odlišní, tedy v úplně jiném modelu než je rodina.
Zároveň je ale přitom důležité si uvědomit, že to nemůže a nesmí vést k takovému tomu všeobjímajícímu pohledu: Všichni jsou úžasní a jedineční, všechno tolerujeme, každý má právo na svůj názor a jeho prosazení. Protože tohle všechno platí až do okamžiku, kdy  ty názory překročí určitou mez.
Podstatné je domluvit se na kompromisech, aniž by člověk popřel sám sebe a aniž by zároveň zadupal ty ostatní,
tam, kde to jde. Ale když jsou na místě nekompromisní postoje, je třeba být důsledný a umět je vysvětlit a obhájit.
To, jak se při e.v. využívají různé hry a komunikační modely, mi popravdě řečeno, připadalo zpočátku trochu umělé a násilné. Ale není vyloučené, (a to, co píšou lidi, kteří to opravdu léta učí, tomu nasvědčuje) že to ty děti časem akceptují a vážně jim to umožní si uvědomit a vůbec formulovat nějaký problém,
zejména mezilidský a tím se blížit hledání jeho řešení.  Učit tohle děti jenom jaksi mimochodem během jakéhokoli vyučování je zřejmě ideál, který je téměř nerealizovatelný. Už proto, že vedle nedostatku času na cokoli, tu chybí často právě ta schopnost komunikace kantora s dětmi i dětí s kantorem.
Takže věnovat právě jenom tomu a  zcela cíleně část školního času je určitě užitečné a dobré. Protože ty modely se člověk opravdu musí učit. Znám to z vlastní rodiny, kdy jsme museli jako divadlo nacvičovat situaci " Mami a tati, mám problém, dostal(a) jsem čtyřku.." Jedničkář tohle není schopen říct.
Nebo situace, se kterými si to dítě neví rady. Pomoct člověku, který ho poprosí o to odnést něco do auta nebo do domu?
Odmítnout? A jak? Co udělat, když uvidí, jak někdo dospělý někoho tluče? Nebo setkání s dealerem.
Takových situací jsou desítky a pouhým mluvením na ně to dítě nepřipravíš.
A je to vlastně jedno, jestli se modely jednání učí ve spolku typu Skaut nebo v nějakém církevním společenství.  Odtud ty děti nějaké typy vzájemného chování a komunikace načerpají,
ale co ty ostatní?


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Etika nejen pro děti
PříspěvekNapsal: pon 09. bře 2009 22:55:08 
Jsem ráda, že tato diskuze probíhá a snad v budoucnu nezůstaneme jen u ní. Etika by měla provázet předškoláka-školáka-teenagera-vysokoškoláka po celou dobu školní docházky. A vůbec by nebylo od věci, aby i rodiče měli jednou za čtvr roku povinný prožitkový seminář. Je hrozné psát povinný, ale jak jinak dospělým ukážeme i jiné hodnoty života než jsou peníze, spěch,lži, krádeže atd...


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Pro Terku a Lukáše
PříspěvekNapsal: stř 11. bře 2009 13:55:33 
Terko Kodetová a Lukáši Vavrdo,
jste dobří! Už jen to, že jste sem vstoupili, je na gratulaci. Máte naprostou pravdu, že ve Vašem věku už máte svoje názory. Ale to je právě dobře. Etická výchova Vám je nechce ani brát, ani Vám nutit jiné. Chce Vás naučit s nimi pracovat, formulovat je, vysvětlit, umět je obhájit a zároveň být schopen a ochoten vyslechout a respektovat  i jiné. Chce Vám ukázat jiné příběhy, umožnit vcítit se do jiných situací než jsou ty Vaše. Učit Vás empatii a zároveň Vám umožnit dívat se sami na sebe jako na jedince hodné respektu. A nemyslete si, není to jednoduché a už vůbec ne nudné.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: J.B. Kozák: Přítomný stav etiky (1930)
PříspěvekNapsal: pát 13. bře 2009 9:13:13 
Pokud byste chtěli nahlédnout, na jaké úrovni u nás byla etická studia za časů TGM a Bati, stáhněte si Přítomný stav etiky od mého dědy, prof. J.B. Kozáka, tehdejšího děkana FF UK (byl žákem Masarykovým a učitelem Patočkovým)
http://www.lulu.com/content/4049858

Dal jsem to tam tuším za jedno euro, ale pro koho je to moc a napíše mi, pošlu jí/mu to zadarmo :-) Taky by se to možná dalo nějak multilicencovat pro školy, ne?


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Děkujeme
PříspěvekNapsal: pát 13. bře 2009 11:18:34 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Děkujeme, zajímavá nabídka!

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Etická výchova
PříspěvekNapsal: pát 13. bře 2009 18:58:48 
Přimlouvám se za zavedení etické výchovy na křesťanských základech. A doufám, že se pokud bude takový předmět zaveden, nezvrtne se v propagaci multikulturalismu, "alternativních životních stylů" apod.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Přimlouvám se za totéž jako Pavel Vachek
PříspěvekNapsal: ned 15. bře 2009 11:39:35 
... a už by se mělo přestat mluvit a začít konat !


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Ano EtV
PříspěvekNapsal: pon 16. bře 2009 9:22:26 
Absolvovala jsem lektorský kurz EtV a přimlouvám se za zavedení tohoto předmětu na ZŠ, myslím si, že i studenti se také rádi učí zážitkovou metodou, mají možnost často s odstupem času korigovat své názory. Prosociální chování je velmi potřebné v naší společnosti. 


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 355 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: