Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Pravidla fóra


Pokud máte dotaz k fungování modulu DUM na Metodickém portálu, něco se vám nedaří udělat, něčemu nerozumíte, nebo vás něco k modulu DUM zajímá, projděte si existující témata, možná odpověď najdete. A když nenajdete, ZEPTEJTE SE! Klikněte na tlačítko NOVÉ TÉMA a svou otázku napište. Fórum sledují lidé, kteří o modul DUM pečují, ale i vy můžete odpovídat na dotazy svých kolegů!

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Neplýtvejme penězi za jednohvězdičkové DUMy
PříspěvekNapsal: sob 26. bře 2011 20:16:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. úno 2010 19:55:53
Příspěvky: 2
Dobrý den všem, pokud v současné době hledá VÚP možnosti dalšího financování publikací DUMů, rád bych poukázal na snadnou možnost finanční úspory - nevynakládejme zbytečně finance na publikace DUMů s kvalitou blížící se nule!! Žijeme v době evropských fondů, interaktivní tabule už není ve škole žádnou výjimkou. Vyučující tedy vytvářejí učební materiály jako běžnou součást svých příprav. A na portál by měli posílat jen to nejlepší, nikoli (promiňte mi ten výraz) každý balast, který zplodí. A stejně tak portál rvp.cz by měl nabízet především příklady dobré praxe. Před časem jsem si stěžoval na záplavy dvojhvězdičkových DUMů. Nyní musím konstatovat, že valem přibývá i jednohvězdičkových. Ty sice po formální stránce jakž takž naplní celkově vágní kriteria pro recenzi, ale k vzájemnému obohacení uživatelů, natož k prosazení kvalitativní proměny výuky už potenciál nemají. Je mi líto, když si představím, kolik administrace (DPP, poštovné apod.) za tím vším je, aby se publikoval materiál s tak strašidelně nízkou úrovní. Proto navrhuji správcům portálu: honorujme pouze od třech hvězdiček výše!!


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Neplýtvejme penězi za jednohvězdičkové DUMy
PříspěvekNapsal: sob 26. bře 2011 20:50:10 
Vážený pane doktore, jste si naprosto jist, že hvězdičky jsou objektivním kritériem? Materiály pro první stupeň či děti s postižením se mohlu jevit jako hloupý balast a přitom mohou přinést uživatelům něco nového a dobrého.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Neplýtvejme penězi za jednohvězdičkové DUMy
PříspěvekNapsal: sob 26. bře 2011 21:42:31 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. dub 2010 15:57:34
Příspěvky: 103
Musím se přidat k předchozímu názoru návštěvníka. Ne všechny DUMy musí být za každou cenu novátorské, originální a nej. Některé učivo si žák osvojuje procvičováním, trénováním a opakováním (např. násobilka). A mě jako vyučující velmi pomůže i "obyčejný" materiál, který mi ušetří práci a čas. Právě proto by měl autor i takovýchto DUMů ohodnocen. Stálo by za to podívat se kolikrát byl tento DUM zhlédnut a také jak ho hodnotí uživatelé, pro které je tu především!

_________________
IVa


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Neplýtvejme penězi za jednohvězdičkové DUMy
PříspěvekNapsal: ned 27. bře 2011 10:07:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 31. srp 2009 6:18:26
Příspěvky: 43
A jsme u kvality ve spojení s odměňováním. Téma v Česku vždy vzbuzující diskuse a emoce. Pokud jde o hvězdičky, máme tady na portálu, pokud se nepletu, dvě kategorie - od recenzentů a od uživatelů. Navazuji v tomto na komentář od Ivy.

Můj návrh:
    při třech hvězdičkách od recenzentů a výše: vyplacení honoráře
    při nižším počtu hvězdiček: vyplacení honoráře zpětně při vyšším počtu hvězdiček od uživatelů

Jsem si vědom těchto rizik:
    možnost jakéhosi neférového navyšování hvězdiček od uživatelů
    nestejná váha kategorií, kterého se DUM týká (viz zmiňovaná kategorie žáků se specifickými potřebami apod.)
    nárůst administrace, která hlídá dosahování nastavené hodnoty a po dosažní nastavené úrovně začíná s administrativním vypořádáním

Co Vy na to?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Neplýtvejme penězi za jednohvězdičkové DUMy
PříspěvekNapsal: ned 27. bře 2011 10:45:14 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 19. dub 2010 15:57:34
Příspěvky: 103
Váš návrh zní zajímavě, ale přeci jen sám poukazujete na rizika, např. nestejná váha kategorií DUMů, to bychom pak také mohli pitvat náročnost jejich vytvoření (grafická úprava, vkládání obrázků, počet stránek atp.) Dosažená úroveň: některé materiály použiji hned, jiné mám v kolekci nebo je objevím a přijde na ně řada třeba až za rok. Nedokážu si představit zpětné hodnocení, když některý DUM dosáhne "své slávy" třeba až za pět let.
Nemyslím si, že by autoři DUMů publikovali svoje know-how s vizí, že by na nich závratně bohatli. Sama jsem DUM nepublikovala, tedy ani netuším o jaké částce tu hovoříme a přiznávám, že mě to ani příliš nezajímá. Vím jen, že se odměna odvíjí od počtu hvězdiček recenzentů a s tímto systémem souhlasím. Čím víc hvězdiček, tím lepší ocenění a motivace ke kvalitě.
V otázce zda se DUMy budou finančně odměňovat nebo ne, má slovo ten, kdo odměnu vyplácí a ten také ví, zda takové finance má. Můžeme tu tedy diskutovat o tom zda vůbec finančně hodnotit, nikoli však škatulkovat, který materiál si hodnocení zaslouží a který ne, protože takové hodnocení je vždy individuální, odvíjí se od znalosti oboru, ve kterém, kdo pracuje a také počtu návštěvníků portálu z daného oboru (materiál pro odborné vzdělávání nejspíš nedostane tolik uživatelských hvězdiček jako materiál určený pro první stupeň).

_________________
IVa


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Neplýtvejme penězi za jednohvězdičkové DUMy
PříspěvekNapsal: ned 27. bře 2011 11:20:43 
Ivana Jelínková píše:
Stálo by za to podívat se kolikrát byl tento DUM zhlédnut a také jak ho hodnotí uživatelé, pro které je tu především!

Otevřu-li nějaký DUM, tak to ještě neznamená jeho použití! Podle názvu může být zajímavý, ale třeba obsahově divný. Jak jej hodnotí uživatelé? Hodnotí jej často tak 2-3. Znamená to něco?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Neplýtvejme penězi za jednohvězdičkové DUMy
PříspěvekNapsal: ned 27. bře 2011 12:16:18 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Můj názor je, že hodnotitelé DUMů jsou skvělí teoretici. Jistě mají veškeré problémy v malíku a přesně vědí, jak se odborně vyjadřovat. Nepochybně hodnotí DUMy podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Ale ze své praxe - otevřela jsem několik DUMů, které měly jednu hvězdičku, ten "balast", jak se o nich vyjadřuje p. Voda, a uznala jsem, že jsou skvělou pomůckou v praxi. A naopak, několkahvězdičkové DUMy nemusí být zárukou potřebnosti při práci s dětmi. Bohužel, finanční hodnocení není na nás, obyčejných kantorech, ale na odbornících.

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 3
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Neplýtvejme penězi za jednohvězdičkové DUMy
PříspěvekNapsal: ned 27. bře 2011 13:14:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Jaroslav Vávra píše:
Můj návrh:
    při třech hvězdičkách od recenzentů a výše: vyplacení honoráře při nižším počtu hvězdiček: vyplacení honoráře zpětně při vyšším počtu hvězdiček od uživatelů
Co Vy na to?


To by ovšem znamenalo 1 – 2 hvězdičkové DUMy publikovat bez honoráře. To nejde. S tím by jednak asi autoři nesouhlasili, jednak by to bylo myslím v rozporu s jejich autorskými právy.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Neplýtvejme penězi za jednohvězdičkové DUMy
PříspěvekNapsal: ned 27. bře 2011 14:43:20 
Zkusil jsem najít DUMy - černé Petry. Je jich 37. Nemělo se někde šetřit, aby byly peníze na různé nápady. Našel jsem asi 9 podobných DUMu jedné autorky, asi 5 od dalšího autora.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Neplýtvejme penězi za jednohvězdičkové DUMy
PříspěvekNapsal: úte 29. bře 2011 11:00:35 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 7:40:28
Příspěvky: 102
Děkujeme za zajímavou diskuzi. Je příjemné vidět, že Vás zajímá kvalita i hodnocení DUM a jste ochotni o tomto problému diskutovat.

Systém je nastaven tak, aby byl co nejjednodušší a zároveň i objektivní. Bohužel objektivita je asi největší problém. I z předchozí diskuze vyplývá, že se na jeden DUM můžeme dívat mnoha způsoby. Pro někoho nepoužitelný balast se pro jiného může stát didakticky úžasným podkladem famózní hodiny.

Vzhledem k tomu jak byla pravidla nastavena na začátku a tomu že systém zatím :-) docela "objektivně" funguje, bychom úpravy odložili.

Přesto je nutné tyto věci znovu promýšlet. Blíží se konec projektu METODIKA II (7. 1. 2012) a s ním přijde i změna způsobu financování. Úvahy o zpřísnění plateb, popřípadě i možnost zavedení autorství DUM s minimálním nebo nulovým finančním ohodnocením se může stát aktuálním tématem. (Další financování Metodického portálu intenzivně řešíme s MŠMT).

Lukáš Križko
manažer projektu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 1
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 26 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron