Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Využití počítače při výuce hudební nauky na ZUŠ
PříspěvekNapsal: ned 08. kvě 2011 9:34:35 
To Pavlína:
Počítač mám 2 roky, stará generace /já/, tak dalece, jak popisujete, ještě ve znalostech využití PC nejsem. Děkuji za nápady - o prázdninách mám v plánu se učit /mj. angličtina, dál PC/, přidám si "úkoly" na základě Vašich poznámek.
Nesouvisí to přímo s tímto vláknem - napadlo mě už před delší dobou, že by na stránkách RVP mohla být jakási "burza" osvědčených metodických postupů učitelů. Myslím, že bychom si mohli být navzájem užiteční - určitě každý učitel má své osvědčené "finty". Mám jich pár též.
Po dost dlouhé době jsem nahlédla znova na tyto stránky, jsem ráda, že jsem se tak rychle dočkala inspirující reakce.
Děkuji a srdečně zdravím********************************


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití počítače při výuce hudební nauky na ZUŠ
PříspěvekNapsal: ned 08. kvě 2011 10:57:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Milá Kataríno,
takové prostředí samozřejmě na Metodickém portálu existuje - modul Wiki.

Najdete zde např. sekce:
  • Nápady a návody
  • Slovíček pojmů, pro který stále hledáme autory (hudební termíny nám tam chybí, nechtěla byste se přidat?)
  • Prostor pro sdílení příprav aj.

Máte nějaké kolegy/kolegyně, kteří také využívají PC při svých lekcích? Nemohli by se také podělit o své zkušenosti?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití počítače při výuce hudební nauky na ZUŠ
PříspěvekNapsal: ned 08. kvě 2011 13:33:29 
To Pavlína:
Děkuji za upozornění. Proběhla jsem - nenašla jsem mezi tématy nic, co by se týkalo ZUŠ.
Nevím o nikom z kolegů, kteří využívají při výuce PC. PC by bylo možné využít při výuce hry na keyboard, ovšem vybavenost škol v této oblasti je podle mých informací nedostačující. Nejsou finance /např. pořízení programů, které jsou potřebné při práci s keyboardem versus PC, je nákladné - nedostupné i pro žáky, kteří by tyto programy potřebovali doma, často problém i s pořízením kvalitnějšího nástroje/.
PEPOUŠe jsem si prohlédla, líbí moc. Smekám. Budu doporučovat kolegům, kteří učí žáky na 1. stupni ZŠ.
Moje nápady z praxe, které by možná mohly posooužit v event. metodické burze, vycházejí z letitých zkušeností "práce na koleně", obejdu se /musím/ s minimálním počtem pomůcek /jde to i tak, zábavně - zapojíme fantazii/. Mám zkušenosti se žáky s dys problémy, různou lateralitou - zajímaly by mě názory kolegů.
V souvislosti s výukou na ZUŠ jsem nenašla např. k problematice laterality žádné materiály, probádala jsem na internetu stránky leváků, doktorandskou práci, zaměřenou na lateralitu a její souvislosti se vznikem různých zdravotních problémů, nějakou literaturu, atd. - nic konkrétního v souvislosti s výukou na školách, co by korespondovalo s mými poznatky z praxe. Tak si pokračuji po svém dál a vnímám různé souvislosti, všechno je propojeno - i to, co se žáci naučí v hodinách klavíru, mohou zužitkovat v mnoha jiných oblastech své činnosti i při poznávání a uvědomování si vlastní osobnosti.
Srdečně zdravím a děkuji za Vaše reakce.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití počítače při výuce hudební nauky na ZUŠ
PříspěvekNapsal: pát 30. pro 2011 23:00:42 
Dobře využitelná videa pro formální rozbor skladeb jsem našla na YT.
Chci ušetřit čas ve výuce /v hodinách klavíru se věnujeme i tématům, která souvisejí s HN/ - dávala jsem dohromady mail svým žákyním k tématu sonátová forma - hledala jsem videa, u kterých je souběžně náhled do notového partu, plánovala jsem k tomu svůj výklad - popis sonátové formy s využitím časových údajů u videa /ve které minutě začínají jednotlivé úseky sonátové formy/.
Zjistila jsem, že popisovat ani není třeba - existují videa s analýzou - včetně harmonického schématu skladby.
Přiložím odkazy - možná se někomu budou hodit:
Mozart Sonata Facile:
http://www.youtube.com/watch?v=El_vzJWa2XY
http://www.youtube.com/watch?v=rAvVLVJF ... re=related
Mozart Symfonie g-moll /sonátová forma/:
http://www.youtube.com/watch?v=_WhKp3Yf ... re=related


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití počítače při výuce hudební nauky na ZUŠ
PříspěvekNapsal: ned 01. led 2012 15:35:14 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dovolila jsem si Vaše odkazy přidat do pohledu pro ZUV v modulu Digifolio. Zde je celá jedna skupina věnována právě ZUV.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití počítače při výuce hudební nauky na ZUŠ
PříspěvekNapsal: ned 01. led 2012 18:24:36 
Ano, samozřejmě, děkuji.
Doporučila bych opatřit tyto odkazy upozorněním na to, že se jedná o praktickou demonstraci sonátové formy na konkrétních skladbách - nejen sluchově, ale i s přílohou notového partu.
Jen návrh - např: Sonátová forma /expozice, provedení, repríza/ - formální a harmonická analýza - video s notovým partem /pouze v případě Sonaty Facile - u Symfonie g-moll partitura není přiložena/ a grafickým znázorněním rozboru.

Přeji vše dobré v tomto roce.
Ať dobré úmysly poskytnou inspiraci dobrým nápadům a dobrým počinům.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití počítače při výuce hudební nauky na ZUŠ
PříspěvekNapsal: ned 01. led 2012 20:15:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Katarína Straková píše:
Doporučila bych opatřit tyto odkazy upozorněním na to, že se jedná o praktickou demonstraci sonátové formy na konkrétních skladbách - nejen sluchově, ale i s přílohou notového partu.

Doplnila jsem (doufám, že jsem správně pochopila Vaše instrukce).

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití počítače při výuce hudební nauky na ZUŠ
PříspěvekNapsal: pon 02. led 2012 21:13:48 
Děkuji **************


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití počítače při výuce hudební nauky na ZUŠ
PříspěvekNapsal: sob 07. led 2012 15:27:07 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Potkala jsem zajímavou stránku, kde jsou k dispozici nějaké free programy a aplikace pro hudební výchovu: You write the songs….and want to write them down?. Daly by se některé smysluplně použít? Nevybereme některé do Digifolia?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Využití počítače při výuce hudební nauky na ZUŠ
PříspěvekNapsal: sob 14. led 2012 9:12:54 
Pavlínko, snažím se dopátrat u počítačově zdatnějších další info k programu, který jste objevila - zatím jsem pokročila k českému návodu, též u videonávodů je možné vytáhnout titulky - překlad, české titulky jsem nenašla, jen maďarské /pro mě použitelné, maďarština je můj mateřský jazyk/, konzultuji, jak spustit program /jsem v PC málo obratná - doháním, jde mi to pomalu/.
Při průzkumu jsem jako "vedlejší produkt" objevila pro změnu zase já /z mého pohledu skvělé/ stránky - přiložím odkaz:
http://www.zuskomzaka.cz/midi-mp3-noty.php
Domnívám se, že jsou zde užitečné pomůcky k výuce různých hudebních nástrojů na ZUŠ - noty a hotové doprovody v MP3.
Též výuka kláves na této škole je zjevně na skvělé úrovni - zřejmě je škola náležitě vybavená i počítači v klávesové třídě /což podle mě všude zdaleka tak není - nejsou finance/.
Napadlo mě v souvislosti s tímto tématem, zda by nešlo na portálu RVP pro učitele ZUŠ poskytnout nějakou formou pomoc při zvládání PC dovedností - domnívám se /podle toho, jak se mi to jeví v mém okolí - sebe nevyjímám/, že na ZUŠkách nejsme dost "počítačově gramotní" - a situace je kromě uvedeného pro využívání PC nepříznivá i v tom, že na ZUŠ chybí PC vybavení, které by se při výuce mohlo využívat - tudíž znalosti IT jsou prakticky často "zbytečné".


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: