Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Naplnění hodinových dotací
PříspěvekNapsal: stř 25. kvě 2011 16:10:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
Co jsem mluvil s některými o hodinových dotacích, tak v zásadě jsem zaznamenal zatím dva názory - negativní a pozitivní:

1) POZITIVNÍ
- v případě, že pedagog na ZUŠ bude v některém šk.roce mít zrovna méně žáků,
tak nyní bude mít více možností navýšení hodinových dotací, kdy bude moci učitel nabídnout žákům víc předmětů (např.jazzový klavír nebo rockovou kytaru apod.).
- důraz, který je ve výstupech v RVP ZUV kladen na komorní nebo souborovou hru, lze naplnit VE VLASTNÍCH ŠVP tím, že se každý žák kdykoli v průběhu např. 4. až 7. roč. I.stupně, zúčastní komorní nebo souborové hry, a to nejméně v jednom školním roce. To je pozitivní v tom ohledu, že pokud v některém šk.roce žák nestíhá chodit v daný den (dejme tomu na souborovou hru), může mít souborovou nebo komorní hru až v dalším školním roce (např.kdykoli mezi 4-7.roč.). Tato možnost volby se také může hodit učiteli, který bude mít mnoho žáků, a nemůže proto z důvodu naplnění úvazku v daném šk.roce dát všem žákům v určitém ročníku komorní či souborovou hru jako samostatný předmět.
- výhodou je, že žák může některé roky místo na komorní nebo souborovou hru, chodit třeba na sborový zpěv, kam může chodit téměř libovolný počet žáků.
- určitou "výhodou" je také, že pokud se mi nikam nevejdou povinně volitelné předměty které se týkají mého úvazku, může MŮJ ŽÁK na některé povinně volitelné předměty chodit K JINÝM UČITELŮM, kteří mají nedostatek žáků (např.na komorní hru kytara-flétna, klavír-housle apod., nebo do pěveckého sboru).

2) NEGATIVNÍ
- jelikož na naší škole je pro mnou vyučovaný obor zatím dostatek žáků, s kolegou v našem oboru na ZUŠ řešíme kde vezmeme ve svých plných úvazcích další čas na "povinně volitelné" předměty(minimální disponibilní dotace hodin SE MUSÍ VYČERPAT CELÁ) a které tyto předměty navíc si vytvoříme (je nutné udělat vlastní ŠVP výstupy pro každý předmět "navíc", a to i pro komorní hru... :roll:

Zajímají mne všechny postřehy a návrhy na podobné téma, kdo se nad tím zamýšlí. ;)

PS: Mám dojem, že na tomto diskusním fóru hlavní užitek plyne POUZE z odpovědí nás lidí ze ZUŠ sobě navzájem ( :!: neočekávejte nějaké zasvěcené odpovědi ohledně ŠVP od lidí co neučí na ZUŠ - tím myslím moderátory diskuse - ti mají za úkol (tak jako na KAŽDÉM diskusním fóru) diskusi "pouze" usměrňovat (aby nebyly vulgarity, drželo se tématu a mohou pomáhat hlavně v oblasti OVLÁDÁNÍ FUNKCÍ na tomto portálu. :idea:


Naposledy upravil Marek Frnka dne stř 12. říj 2011 13:24:19, celkově upraveno 4

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Skupinové výuky daného nástroje
PříspěvekNapsal: stř 25. kvě 2011 16:36:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
U žáků kteří zrovna moc nemají rytmus a "sluch", nebo nechtějí zpívat, může být vhodné vytvoření skupinové výuky daného nástroje, kde se stejně jako ve sboru "schovají" slabší žáci(ačkoli u violoncella a dechových nástrojů to neplatí, tam by to moc bylo slyšet :mrgreen: - ti by prostě museli chodit do pěveckého sboru(chudák paní učitelka co to bude muset poslouchat), a aspoň 1 rok komorní nebo souborové hry bude muset i učitel nástroje přetrpět s žákem bez rytmu a sluchu... :lol:

Je velmi užitečné zdvojit, ztrojit, či ještě víc znásobit hlasy skupinové výuky daného nástroje (alespoň u nástrojů kde to není tolik slyšet pokud někdo hraje nerytmicky nebo falešně...). Pokud některý žák onemocní před vystoupením celého souboru, neohrozí to v takovém případě celou akci (jako je tomu často u komorní hry dua, tria apod.). Také slabší žáci se stejně jako ve sboru učí držet se těch co hrají silně a rytmicky i tónově správně ...!
(součástí hodiny nemusí již být pouze samotné hraní, ale i různé ukázky a poslechy, kdy slabší žáci mají "dirigentem" nařízenu pauzu a "jen" poslouchají (zvláště pokud se na látku doma ani nepodívali...).

Máte někdo nějaké praktické návrhy? Podělte se... ;)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Naplnění hodinových dotací
PříspěvekNapsal: stř 25. kvě 2011 18:43:33 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den pane Frnko,
neměl byste chuť shrnout své zkušenosti a doporučení do blogu? Při obsažnosti a délce Vašich příspěvků se modul Blogy úplně nabízí. Navíc budete mít mnohem víc nástrojů pro sdílení... A diskutovat se čtenáři budete moct také - pomocí komentářů pod příspěvkem.Vyzkoušejte!

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Naplnění hodinových dotací
PříspěvekNapsal: stř 25. kvě 2011 21:17:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
Pavlína Hublová píše:
...
neměl byste chuť shrnout své zkušenosti a doporučení do blogu? Při obsažnosti a délce Vašich příspěvků se modul Blogy úplně nabízí. Navíc budete mít mnohem víc nástrojů pro sdílení... A diskutovat se čtenáři budete moct také - pomocí komentářů pod příspěvkem.[url=http://blogy.rvp.cz/]Vyzkoušejte!
http://inapadnik.blogspot.com/
[/url]


PEPOUŠův nápadník (blog učitelů) znám, už jsem tam leccos četl! Je to vše o času a jak píšete...i o chuti se veřejně prezentovat a něco sdílet s druhými (což ne každému je libé, včetně mne...ještě donedávna...).
Zkušenosti valné nemám, když nemáme ani hotové celé ŠVP a naše škola najede na vyučování 1.ročníků 1.stupně až v září 2012...

Děkuju ale za tip, třeba se rozhoupe více kolegů (možná i včetně mne). Zatím jediné co se týká ZUŠ na blogu Pepoušova nápadníku, je Celostátní výtvarná soutěž: Přemyslovna sv. Anežka Česká a její doba...a pak ještě Hudební výchova - materiály.

Faktem je, že ZŠ mají oproti ZUŠ několikaletý předstih, také nabíhání vyučování jednotlivých ročníků podle vlastních ŠVP, bude nabíhat na mnoha ZUŠ postupně v řádu ještě několika let před námi...buďme tedy trpěliví.

Možná na nějakém jiném diskusním fóru ("ne tak na očích" všem...) probíhá nějaká diskuse učitelů ZUŠ, rozhodně to už nějakou dobu funguje mezi některými uživateli YOUTUBE, Facebooku a na dalších sociálních sítích se zákaznickým účtem :ugeek: ...(bylo mi sděleno, že možné by to mohlo být i na http://www.ucitelzus.cz , tak uvidíme. ;)


Naposledy upravil Marek Frnka dne stř 25. kvě 2011 22:27:14, celkově upraveno 2

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Naplnění hodinových dotací
PříspěvekNapsal: stř 25. kvě 2011 22:23:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
Hodinové dotace v jednotlivých ročnících, by podle mne měly zohledňovat i určité "image" a vlastní nastavenou laťku dané školy, resp. jednotlivých oborů na dané škole.
(svou roli hraje to, zda jde o školu na malém městečku, nebo ve velkoměstě... :!: , je to dnes samozřejmě hlavně o penězích - o státních dotacích za vyšší počet žáků, a o podpoře školy svým magistrátem...).

ZUŠ Chodov u Karl.Varů patří k nemnoha školám zařazeným do tzv. pilotního programu tvorby ŠVP.

Pokud by si chtěl některý učitel na ZUŠ pročíst ŠVP vytvořený na ZUŠ Chodov, může zde:

http://www.zus-chodov.cz/data/pdf/skoln ... rogram.pdf

Víte-li (mluvím hlavně k vám kolegům :!: na ZUŠ) o dalších ŠVP ostatních pilotních škol (nebo i nepilotních škol které najedou už nyní v září na výuku podle nového ŠVP) ... podělte se s druhými kolegy o odkazy na internetové stránky, kde mohou nahlédnout do těchto ŠVP - nebo vidíte jako lepší nenechat se ovlivňovat? :?: (i to je názor..., ačkoli mně teď nejde o výstupy ŠVP, ale spíš o inspiraci jak si kdo poradil a co vymyslel právě ohledně hodinových dotací - DÁ SE TAM MNOHO VĚCÍ VYŘEŠIT JAKO poznámky POD TABULKOU HODINOVÝCH DOTACÍ PŘEDMĚTŮ) .

(nejde o to "opisovat", ale inspirovat se navzájem a přizpůsobit si nějaký dobrý "nápad" přesně na své podmínky určitého oboru, předmětu nebo celkového pojetí ŠVP na té které ZUŠce... :idea: Navíc jednou za čas - alespoň pár měsíců před dalším šk.rokem, lze zahrnout do už vytvořeného ŠVP nějaké změny, nebo aktualizace - podle toho co se komu (ne)osvědčí...).


Naposledy upravil Marek Frnka dne stř 12. říj 2011 16:51:36, celkově upraveno 2

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Naplnění hodinových dotací
PříspěvekNapsal: sob 04. čer 2011 21:06:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Pan Frnka tu nastínil některé otázky týkající se hodinové dotace.

Napadá mne: je vůbec rozdělení hodin z RVP do ŠVP pro vás nějaký problém? Případně kde konkrétně problém vidíte?

Díky za postřehy!

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron