Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Lze používat interaktivní tabuli bez i-učebnice?
PříspěvekNapsal: čtv 11. bře 2010 11:46:28 
Každá učebnice je lineární médium a je to jen jeden z materiálů, které ve výuce používám. Je to ale dobré vodítko pro mne, pro žáky a také médium pro rodiče. I-učebnice Fraus je dobrá v tom, že vychází z tištěné verze (takže žáci mají v ruce nějaký ucelený materiál) a také mi umožňuje přímo do učebnice vkládat vlastní obrázky, odkazy na stránky do internetu, videa a také do jiných učebnic. Takže si výuku doma připravím, rozšířím a poskládám podle potřeby třídy, čímž tu lineárnost značně potlačuji. Možnost pracovat s jakýmkoliv detailem z učebnice, zejména s obrázky, bez opisování na tabuli, je pro mne výhoda. Na trhu jsem nenašel nic lepšího.
Martin


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Lze používat interaktivní tabuli bez i-učebnice?
PříspěvekNapsal: čtv 11. bře 2010 17:46:28 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Návštěvník píše:
...mi umožňuje přímo do učebnice vkládat vlastní obrázky, odkazy na stránky do internetu, videa a také do jiných učebnic. Takže si výuku doma připravím, rozšířím a poskládám podle potřeby třídy, čímž tu lineárnost značně potlačuji. Možnost pracovat s jakýmkoliv detailem z učebnice, zejména s obrázky, bez opisování na tabuli, je pro mne výhoda. Martin


Milý Martine,
jsem ráda, že jste přispěl svým názorem do této diskuze. Přinesl jste nám sem nový pohled na software i-učebnic.

Máte pravdu, že nakl. Fraus jako první umožňuje učitelům upravovat si obsah softwaru (podrobnosti najdete zde). Je tedy otázkou, jestli je třeba, aby i-učebnice obsahovaly i texty z učebnice nebo jestli by nestačilo jen nabídnout doplňkové materiály, obrázky, videa apod.
Jinými slovy... Jak, kdy (na kolik procent) je dobré/vhodné/možné využívat texty z učebnic na IT?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Lze používat interaktivní tabuli bez i-učebnice?
PříspěvekNapsal: čtv 11. bře 2010 19:02:54 
Mně osobně tento způsob výuky s i-učebnicí vyhovuje, je samozřejmě lepší, když i žáci mají tištěnou podobu k dispozici. Rozhodně však nelze říci a už vůbec ne procentuálně vyjádřit, že by práce s textem nebyla důležitá, zejména v jazycích to má smysl podstatný (včetně češtiny:-), ideálně spolu s volitelným audio přepisem textu. Taky jde nakliknout jakékoliv slovo v textu a "poslat" ho do slovníku nebo do Google (youtube, mapy, obrázky)... Mou snahou je nemít pouze frontální prezentaci, důležité je zapojit děti pomocí interaktivních cvičení, která v učebnici také jsou a pomocí cvičení, která si připraví sami doma v sw tabule, což děti velmi baví. Hotová cvičení v i-učebnicích sice asi nevstoupí do interaktivního nebe, ale navazujou na pracovní sešity a učebnici a i já některá odklonoval s vlastním obsahem. Nevím jak ostatní, ale já nejsem odborník na flash a grafiku, abych byl schopen vytvořit interaktivní cvičení s vyhodnocováním.. ale nepotřebuji to, vyhodnocuji přece já ;-) Co mi chybí, jsou testy, to je kapitola sama pro sebe. Je prima, že v elektronické sadě je kromě učebnice také pracák i příručka učitele, takže nepotřebuju tištěnou podobu.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Lze používat interaktivní tabuli bez i-učebnice?
PříspěvekNapsal: čtv 11. bře 2010 19:06:19 
Pardon, jak to tak čtu po sobě, tak koukám, že jsem se zapomněl podepsat :-) Pardon!
Martin


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Lze používat interaktivní tabuli bez i-učebnice?
PříspěvekNapsal: čtv 11. bře 2010 19:29:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Návštěvník píše:
Pardon, jak to tak čtu po sobě, tak koukám, že jsem se zapomněl podepsat :-) Pardon!
Martin
Já bych spíše uvítal vaši registraci. Zatím jste stále jen anonym ;-)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Lze používat interaktivní tabuli bez i-učebnice?
PříspěvekNapsal: čtv 11. bře 2010 19:32:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Martin píše:
Nevím jak ostatní, ale já nejsem odborník na flash a grafiku, abych byl schopen vytvořit interaktivní cvičení s vyhodnocováním..
Na vytvoření interaktivního cvičení s vyhodnocováním nemusíte být odborník ani na Flash a ani na grafiku. Jak jste na to přišel?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Lze používat interaktivní tabuli bez i-učebnice?
PříspěvekNapsal: čtv 11. bře 2010 23:19:27 
Když to není nutné, registrace zrovna nemusím ;-)
Je fakt, že jsem se nikdy po nějakých jiných nástrojích na tvorbu cvičení než tabulovém sw nepídil, protože mi vyhovuje, funguje to i bez internetu a žákům můžeme poskytnout licenci domů. Co se týče vlastní přípravy, stačilo mi, že jsem strávil ukrutně času jen ořezáváním obrázků, abych tam neměl pozadí, o logice ani nemluvím. Jestli mi můžete doporučit nějaký jiný program na tvorbu cvičení, sem s tím. Dost možná se to tu řeší v jiném fóru, porozhlídnu se :-) Ten flash mě napadl jako první, vzhledem k jeho větším možnostem a rozšíření, ale rozhodně na něm netrvám, stáhnul jsem si demo verzi authorského nástroje a moje vrcholné dílo byla transformace čtverce na kruh :-)
M.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Lze používat interaktivní tabuli bez i-učebnice?
PříspěvekNapsal: čtv 11. bře 2010 23:53:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 11. bře 2010 23:49:19
Příspěvky: 2
Tak jsem se zaregistroval, vypadá to tu zajímavě ;-)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Lze používat interaktivní tabuli bez i-učebnice?
PříspěvekNapsal: pát 12. bře 2010 6:24:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 29. říj 2009 17:20:26
Příspěvky: 447
Martin Vacata píše:
Tak jsem se zaregistroval, vypadá to tu zajímavě ;-)
Mohu se zeptat, co a v jaké třídě učíte?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Lze používat interaktivní tabuli bez i-učebnice?
PříspěvekNapsal: pát 12. bře 2010 10:41:28 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 12. bře 2010 10:35:00
Příspěvky: 1
Dobrý den, jsem studentka 5. roč. NŠ-AJ a zároveň už učitelka (čřástečně) a mám docela konkrétní dotaz k Smart Board technologiím. Zajímalo by mě, kde se dají stáhnout různé tabulky, pexesa apod. Jsou to menší prográmky, které samy vyhodnocují odpovědi žáků, otáčí kartičkami apod. V galerii Notebooků ale nejsou a v již vytvořených prezentacích jsou hesla a tabulky se nedají použít. Další takovou hrou, kterou už jsem viděla, je třeba šibenice.
Děkuji za odpovědi
Martina


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: