Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: První dojmy
PříspěvekNapsal: čtv 17. bře 2011 10:44:05 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 14:15:52
Příspěvky: 252
Viděli jste videozáznam vyučovací hodiny dějepisu , který byl natočen v Akademickém gymnáziu, škole hlavního města Prahy.

Jaké jsou vaše první dojmy z hodiny?
Co vás na této hodině zaujalo nebo překvapilo?


Těšíme se na vaše příspěvky a názory.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: První dojmy
PříspěvekNapsal: stř 30. bře 2011 14:05:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. zář 2010 13:12:36
Příspěvky: 202
Děkuji panu kolegovi Luboši Tanzmannovi za ukázku svého učitelského umění.
Chci-li shlédnuté uceleně zhodnotit, měl bych plán učitele posuzovat od konce. Přesto, že je jeho osobnost a způsob komunikace se žáky skoro impozantní (roytovský ;) ), chybí mi zcela zamyšlení se nad tím, co si mají žáci z hodiny odnést. Tedy, abych byl spravedlivý, pro žáky tohoto věku bude velkou inspirací samotný učitel, jeho zájem o téma, jeho přehled, způsob mluvy spatra a další nezbytné atributy kantorského umu. Samouřejmě, že další devizou hodiny, kterou učitel exploatuje zcela, je téma vrcholné české gotiky a materializovaná moc a duch doby Karla IV. Učitel jej vhodně aktualizuje jako "mediální obraz císařův" nebo "mocenský marketing".
Že není stanoven cíl na úrovni žáka a tento cíl nelze po té ani reflektovat, je v podstatě pedagogismem a upozorňuje na něj hodnotitelka. Pro mne se učitelská moc a vzor materializuje v hodině příliš. Zaskřípe to ale jen jednou - když žákyně chce říci, že mariánská katedrála stojí v Norimberku - což může být tím, že jde o odpolední hodinu, ale chybějící zapojení žáků v části výkladové zarazí. Už proto, že učitel reflektuje, že je téma pro žáky (možná) blízké/známé.
Co se tedy mají naučit? Je to čtení architektonického "komixu"? Na to byla zařazená aktivita málo. Mají umět jen opakovat po učiteli fakt, že gotická stavba nese symbolické sdělení, a uvést příklad?
Nebylo by vhodnější umenšit se a vystavět hodinu/více hodin v bloku výrazněji na práci žáků s texty a obrazy a její reflexi?
Uzavřu, že mně osobně tento styl učení s výklady "od Šumavy k Tatrám" ani jako žákovi nevyhovoval, a tudíž mi nekonvenuje. To, že první otázka padne až skoro 20 minut po začátku hodiny (biskupství pražské), že žáci nejsou dotázáni na téma hodiny, zda se s ním již setkali, kdy; co případně vědí o a jak rozumí pojmu ikonografie, jak navazuje téma na již probrané, na konci nemají žádnou možnost zhodnotit přínos hodiny pro sebe, považuji za chyby, které mne vedou k udělení 3 hvězd, i když je mi celkově učitel a jeho vztah s žáky a vzor komunikace a odbornosti velmi sympatický.
P. Koubek
garant gymnaziálního vzdělávání
VÚP v Praze


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: První dojmy
PříspěvekNapsal: stř 30. bře 2011 15:01:00 
Souhlasím s expertkou, Dášou Hudecovou, že chybí cíl na úrovni žáka, tj. co si má žák z hodiny odnést. Říkám to, aniž bych chtěl být obvińován z úzkoprsého pedagogismu, neb si myslím, že je to důležité z hlediska jasného a přesného ukotvení dané hodiny v celkovém vyučovacím plánu. Takto ta hodina byla poněkud neukončená či rozplizlá. V souvislosti s tím by mě docela zajímalo, na co z té hodiny si žáci vzpomenou, řekněme, za 2 či 3 týdny a později.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: