Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: O rok dříve do školy?
PříspěvekNapsal: čtv 31. pro 2009 9:08:06 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Dnešní "Lidovky" píší o tom, že nadané pětileté děti budou moci již letos běžně k zápisu a začít se tedy vzdělávat o rok dříve.
Jak to vidíte vy z praxe? Doporučili jste někdy nějakému dítěti nástup do školy o rok dříve? Bylo pak skutečně i mezi spolužáky úspěšné? Nescházelo mu školkové hraní?
Ptám se proto, že jsem se setkala s paní učitelkou, která patřila k nadaným dětem, nastoupila o rok dříve do školy, s učením neměla žádné problémy, ale dodnes na sobě cítí "nevyhranost" a stále má potřebu si s něčím hrát.

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: O rok dříve do školy?
PříspěvekNapsal: čtv 31. pro 2009 9:27:12 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Měli jsme jeden dodatečný zápis, kdy maminka s posudkem od PPP i od dětské doktorky přišla požádat o dřívější nástup do školy. Danielovi bylo šest v polovině září a byl vážně šikovný. Do školy tedy nastoupil. Byl šikovný stále, problém měl jen se psaním (jemná motorika by asi ten další rok ještě snesla) a hravý také byl. Bohužel se tuším na konci druhé třídy odstěhoval, takže jeho další vývoj nejsem schopná posoudit.

Sama jsem teď přemýšlela, co s Honzíkem. K zápisu máme jít až za dva roky, takže času na úvahy dost a ten další rok do možného předčasného zápisu je taky dlouhý. K úvahám mě vede jeho momentální zájem o písmenka (začalo nedávno kolem čvrtých narozenin, kdy po dlouhé době znovu vysypal abecední podlahové puzzle a začal se podepisovat) a jeho neustálé počítání všeho kolem (od tří let počítá řadu do desíti, teď v podstatě do těch deseti sčítá a odčítá). Ale třeba právě s jemnou motorikou je to ještě neslavné, ruku má těžkou a neohrabanou. Navíc si myslím, že u kluků není kam chvátat. :) Ale kdo ví :)

_________________
H.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: O rok dříve do školy?
PříspěvekNapsal: čtv 31. pro 2009 10:36:28 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
V životě nění třeba spěchat. Vždy dojdeme do cíle. :cry:

_________________
Zdraví Jenda


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: O rok dříve do školy?
PříspěvekNapsal: pát 01. led 2010 22:31:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 16:31:06
Příspěvky: 50
Narodil jsem se v prosinci, zajímalo mě všechno, od věcí kolem mě, přes knížky a lidi. Ve školce nabyli dojmu, že bych měl jít do školy a přestat je otravovat, tak jsem šel. A bylo to přesně, jak píšete. Do třetí třídy byly problémy nikoli se známkami, ale s chováním. Potom se to srovnalo, ale hrát jsem si nikdy nepřestal. Což mi ovšem nijak nevadí. Jako výchovný poradce jsem často říkal rodičům přesně tu větu, kterou použil Jan Zouhar. Hlavně u chlapců není kam spěchat. A s těmi nadanými... Odkazuji se na náš mikrovýzkum s Evou Zelendovou. Pokud je dítě skutečně mimořádně nadané, potom je potřeba intenzivního učení skutečně velmi výrazná a její nadostečné uspokojování je koledováním si o vážné problémy a taky velká škoda. Takže rozvaha by měla být asi taková: Může v tuto dobu u tohoto dítěte jeho intenzivní potřebu poznávat lépe uspokojit dobrá mateřská škola, rodiče a ostatní dospělí kolem? Pokud ano, není kam spěchat. Nemůže? Potom je velmi dobrá škola se zárukou individuálního přístupu a zkušenostmi se vzděláváním mimořádně nadaných dětí dobrá volba. Špatná zpráva je, že se v konkrétním místě nemusí vyskytovat.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: O rok dříve do školy?
PříspěvekNapsal: sob 02. led 2010 15:42:51 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Plně souhlasím s Jendou. Můj syn už v pěti letech uměl číst. Ve školce dětem před spaním předčítal pohádky. S čísly si také velmi dobře rozuměl. Přesto jsem žádala ODKLAD školní docházky a v psychol. poradně mi to schválili. Důvod? Byl neposedný a velmi, velmi hravý. Naštěstí se nejednalo o žádnou poruchu. Takže má rada teď? Nesouhlasím s předčasným nástupem dítěte do školy, byť by bylo nadané. Dítě si musí opravdu vyhrát, i když má intelekt staršího jedince. Intelekt by ale neměl být ukazatelem zralosti. Dítě musí být pro vstup do školy zralé po všech stránkách - tělesné, psychické, sociální. Ale to musí posoudit opravdu odborník.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: O rok dříve do školy?
PříspěvekNapsal: sob 02. led 2010 16:09:30 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
PaedDr. Karel Tomek píše:
Narodil jsem se v prosinci, zajímalo mě všechno, od věcí kolem mě, přes knížky a lidi. ... Hlavně u chlapců není kam spěchat.


Mám syna narozeného také v prosinci a zcela souhlasím s p. Tomkem. I když kluk začal pomalu číst, užil si hraní a školu pak zvládal bez problémů.
Navíc byl dost malý, takže mezi děti, i když téměř o rok mladší, zapadl v pohodě.

Myslím, že po úvodním humbuku se vše uklidní a "pětiletých" školáků bude jen minimum. Zase tolik těch nadaných dětí kolem nás neběhá. A pokud je dítě opravdu VELMI nadané, pak se stejně domnívám, že by mělo docházet do školy, která se na nadané žáky zaměřuje.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: O rok dříve do školy?
PříspěvekNapsal: stř 17. úno 2010 13:27:01 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Máme za sebou zápisy do prvních tříd. Jak to pro letošek dopadlo? Odchází letos někdo z vaší školky o rok dříve do školy?

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: O rok dříve do školy?
PříspěvekNapsal: pát 22. dub 2011 8:45:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Letos by od nás měly odejít 2 holčiny, které budou mít 6 let na začátku září. Osobně s jejich odchodem do ZŠ souhlasím. Uvidíme ještě, co na to paní psycholožky v PPP.

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: O rok dříve do školy?
PříspěvekNapsal: úte 26. dub 2011 10:44:00 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Marcelo, kdo přišel s návrhem na dřívější nástup do školy?
Budeme se těšit na další zprávy. :-)

Máte ještě někdo ve školce nadanější dítko, kterému doporučujete dřívější nástup do školy? Proč jste případně navrhli brzké zahájení šk. docházky?

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: O rok dříve do školy?
PříspěvekNapsal: úte 26. dub 2011 14:27:10 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
V obou případech byl první impuls od rodičů.
Dítě, které se nadorí 31.8. do školy automaticky jde (pokud nemá odklad). A dítě, které se narodí jen třeba o 6 dnů později už ne... Samozřejmě jediným kritériem není věk dítěte, ale jeho celková připravenost pro školu. Uvidíme, jak vše dopadne.

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: