Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jesličkové děti
PříspěvekNapsal: úte 19. led 2010 16:39:21 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Pěkný den všem,
zajímalo by mě, zda do školky přijímáte děti mladší tří let, tedy věku "jesličkového". K tomuto dotazu mě inspiroval článek Komu patří jesle?, kde zaznívá myšlenka na snížení věkové hranice dětí v mateřských školách ze tří na dva roky a navýšení počtu učitelek a snížení počtu dětí ve třídách.

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jesličkové děti
PříspěvekNapsal: úte 19. led 2010 21:19:15 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
U nás ve vsi jesle nejsou a nejsou ani v pět kilometrů vzdáleném Boru. Do školky jsou přijimání dvouleťáci, pokud to kapacita dovolí (a zatím dovolovala), ale jen na docházku 5 dní v měsíci. K tomu navíc existuje rozpis, kde maminky rozepisují, který týden v měsíci dítě ve školce bude, aby nedocházelo k tomu, že se tam sejdou všichni. Takže týdně to pak vychází na jedno - maximálně dvě - pididěti.

_________________
H.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jesličkové děti
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2010 8:00:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. říj 2009 18:08:42
Příspěvky: 61
K naší mateřské škole patří také jesle. Přicházejí k nám tedy děti ve věku 3 let. Někdy s výjimkou dříve. To se týká těch, které do jeslí nechodily a je pro ně zbytečné se adaptovat na tři měsíce v jeslích a po té přecházet do MŠ. Ty pak docházejí na 5 dní v měsíci, po dovršení věku předškolního k celodenní docházce. Klobouk dolů před tetami z jeslí- děti přicházejí se základními návyky, často bez adaptačních potíží.
Musím si ale postesknout nad opačným problémem... V letošním roce k nám přišel chlapec, který v září nastupujek základnímu vzdělávání (rodiče jsou rozhodnuti- a basta), který neměl vypěstované žádně ze základních hygienických nebo sociálních návyků. Po toaletě se nemyl, příborem pro něj byla vidlička s lžící, na vycházku odcházel v bačkorách a triku, neznal základní barvy, tužku držel asi poprvé... Nyní v čase před zápisem s námi maminka denně komunikuje- hlavně aby to zvládnul u zápisu a vzali ho!!!
V tomto čase, kdy stále ještě některé školy svádí boj o nové žáčky ho zřejmě přijmou a já pevně doufám, že to přežije!!!
Minulý týden, kdy jsme pro rodiče zorganizovali seminář s psychologem na téma školní zralosti však maminka nedorazila. :(
Hodně štěstí kolegyně při, často náročné, komunikaci s rodiči. Bohudík je velká většina těch, kteří spolupracují, zajímají se a chtějí.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jesličkové děti
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2010 14:09:55 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Radko,
rozumím tomu dobře, že pod jednu p. ředitelku spadá školky i jesle? Pokud ano, tak to musí být náročné, když při současné legislativě jesle patří pod jiné ministerstvo a mají se o tyto děti starat zdravotní sestřičky. Alespoň tak se o tom píše v článku, který uvádím v prvním příspěvku.

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jesličkové děti
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2010 16:06:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. říj 2009 18:08:42
Příspěvky: 61
Ne ne, asi jsem se špatně vyjádřila. Společně sice sídlíme, máme společnou kuchyń, ale každý má své vedení. I tak má naše p.ředitelka se šesti třídami práce až nad hlavu.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jesličkové děti
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2010 16:53:32 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Jani,
článek, na který odkazuješ, jsem si přečetla. A opět mi stoupnul adrenalin! Rozlítila mne věta, že "...se chystají úředníci :o snížit věkovou hranici dětí v mateřských školách ze tří na dva roky. To by situaci s nedostatkem jeslí částečně zlepšilo." Ano, to by situaci zlepšilo po finanční stránce. A co ty děti? A učitelky? Myslí na ně někdo? Vím, že by se vše muselo organizačně přizpůsobit, ale práce s tak malými dětmi je úplně jiná, než práce s dětmi staršími. My v MŠ děti nehlídáme, my je vzděláváme. K dnešnímu dni máme na třídě také děti mladší tří let. Docházejí pouze na pět dnů v měsíci a můžu zodpovědně říci, že těch pět dnů jde práce s ostatními úplně stranou, neb musím doslova hlídat tyto prcky :!: Legislativa tuto možnost povoluje, takže učitelky , i kdyby se na hlavu postavily, s tím nemohou nic dělat! Omlouvám se, jestli jsem se někoho dotkla, ale budu stát tvrdě za tím, že nejnižší hranice věku dítěte pro přijetí do MŠ má být tři roky :!: Mladší děti opravdu patří do jeslí, kde je jim věnována patřičná péče tolik rozdílná od té naší.

Máte na to, milé kolegyně, stejný názor nebo mi budete oponovat :?:

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jesličkové děti
PříspěvekNapsal: úte 20. dub 2010 13:35:27 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Přeju hezký den,
19.4. proběhlo jednání vlády a byl schválen návrh paní ministryně školství, který se mluví o tom, že by od září 2011 mohly do maš nastopupit již dvouleté děti. Současně se počítá s tím, že bude potřeba zajistit podmínky - snížení počtu dětí ve třídách, zajištění kvalifikovaného personálu.
Více si můžete přečíst např. zde.
Zároveň se mluvilo o další variantě předškolního vzdělávání - lesních školkách. Ty při jednání zastupovala Tereza Vošahlídová. O lesních školkách více diskutujeme zde .
Sledujme tedy, jak se události vyvíjí.

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jesličkové děti
PříspěvekNapsal: úte 20. dub 2010 18:55:40 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Zdravím všechny,
Jani, taky jsem tento "problém" zaregistrovala, snad asi jako každý, a řeknu Ti, že z toho nejsem dvakrát nadšená. Pánové z úřadů vůbec netuší, do čeho se ženou. Jsem hrozně :!: zvědavá, jak to vše dopadne - legislativně, finančně, organizačně atd. Starší děti nemáme dnes kam umístit pro nedostatek místa a budou se přibírat děti dvouleté :?: To by musely přibýt další prostory a to už nemluvím o počtu pěti dětí na jednu učitelku. Což znamená tři učitelky na 15 dětí :idea: . A nebo se snad budou dvouleté děti integrovat do běžné třídy MŠ :o :?: A vůbec - je toho strašná spousta, co bych tady mohla kritizovat, ale jsem z toho všeho tak špatná, že bych se jen rozčílila a stejně by to nikam nevedlo. Jako vždy. Takže budu vyčkávat a doufat, že zvítězí zdravý rozum.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jesličkové děti
PříspěvekNapsal: úte 20. dub 2010 19:17:43 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Řekla bych, že v době, kdy se školky potýkají s nedostatečnou kapacitou i pro tříleťáky, je hodně unáhlené rozhodnutí.

_________________
H.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jesličkové děti
PříspěvekNapsal: úte 20. dub 2010 19:33:45 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Přesně tak to, Hani, cítím i já. Kdyby se daly zřídit nové prostory a tam docházely pouze tyto děti, tak bych to viděla jako reálné. Ale za stávajících podmínek v žádném případě :!: Teď bude záležet hlavně na obcích, nakloik je bude problém jeslí pálit a nakolik budou ochotny takové prostory nabídnout.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron