Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zásady bezpečnosti při pohybu na tělocvičném nářadí a zahrad
PříspěvekNapsal: pon 19. zář 2011 14:44:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 17. črc 2010 13:42:56
Příspěvky: 5
Dobrý den, ráda bych se dozvěděla,jak se staví v jiných školkách k samostatnosti dětí při pohybu na tělocvičném nářadí a zahradních prvcích. Z literatury vím, že na sever a západ od nás, existují přístupy, které vedou děti k odpovědnosti za své chování a podporují je v samostatnosti. Například při lezení dětí do výšky učitelka neříká - nelez tam, spadneš, ale ujišťuje se - zvládneš to? Samozřejmě, že je třeba předem určit nějaká pravidla. Máte někdo ve třídě žebřinu, kterou mohou děti běžně používat i mimo tělocvičné chvilky? Máte nějaká pravidla? A co bezpečnost dětí při pohybu na roszáhlejších prvcích - hradech - s přístupem ze všech možných stran a nad úrovní dosahu učitelky?


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zásady bezpečnosti při pohybu na tělocvičném nářadí a za
PříspěvekNapsal: pon 19. zář 2011 19:01:59 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Dobrý den Eliško,
moc pěkná otázka k zamyšlení pro všechny učitelky MŠ. Striktně dodržovat zásady bezpečnosti nebo podporovat fyzický rozvoj a kreativitu dětí? Obojí je v MŠ prioritou, že? :?
Já bych jen citovala z publikace Dětská hřiště a zahrydy v přírodním stylu:
"Na jednom velkém veřejném dětském hřišti v Londýně personál zjistil, že počet úrazů rapidně klesl, když byl dospělým zakázán vstup. Neustálé zasahování vystrašených dospělých, jejich ustavičné „Dávej pozor!“, „Ne, nech toho!“, „Pojď, já ti pomůžu“ vzbuzovalo v dětech nejistotu a odvádělo jejich pozornost. Děti, které se na svou hru koncentrují a kterým je umožněno sbírat vlastní zkušenosti, většinou dokáží své schopnosti realisticky odhadnout. Pouští se pouze do takových riskantních situací, jež také mohou zvládnout.Dávají na sebe pozor.

Co na to říkáte? ;)

Také bych doporučila k přečtení (a prohlédnutí fotografií :!: ) publikaci: Ekoškolky a lesní mateřské školy:
"Každé dítě :!: si může najít strom, na který dokáže vylézt, větev, kterou přeskočí, rostlinu, kterou umí určit."

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zásady bezpečnosti při pohybu na tělocvičném nářadí a za
PříspěvekNapsal: úte 20. zář 2011 15:23:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 17. črc 2010 13:42:56
Příspěvky: 5
Díky za reakci a mám radost, jestli se nás s podobným názorem sejde víc. Publikaci znám, s Terezou Vošahlíkovou jsem měla možnost o těchto věcech diskutovat během specializačního studia pro koordinátory EVVO. Ona a další signatáři iniciativy "Zpátky pod stromy" jsou nadšenci, kteří se snaží propagovat zkušenosti ze západu a přidávají k tomu i své. Ve skutečnosti je to návrat k mému dětství, které jsem, alespoň o víkendech a prázdninách, prožila v korunách stromů a to bez přímé a neustálé kontroly dospělých. Lesním školkám moc fandím, ale přála bych podobné zážitky i dětem v městských školkách.:)


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zásady bezpečnosti při pohybu na tělocvičném nářadí a za
PříspěvekNapsal: úte 20. zář 2011 19:37:00 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Tereza Vošahlíková je super. Taky jsem se s ní setkala na semináři :D
Máte nějaké zkušenosti s (prvky) lesní MŠ. Pokud ano, budu za ně ráda. Diskutujeme zde ;)

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zásady bezpečnosti při pohybu na tělocvičném nářadí a za
PříspěvekNapsal: úte 20. zář 2011 21:37:02 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. zář 2009 8:05:15
Příspěvky: 610
Tohle je moc zajímavé téma a netýká se určitě jen předškolního vzdělávání.
V posledních letech musím já děti ze vsi obklopené lesy ponoukat "k lezení na stromy" a kolikrát jsem první, s kým jde dítě poprvé do lesa!
Úrazy se většinou stávají dětem právě neustále "obezpečovaným".
(Pravda, pokaždé si oddechnu, když se vrátíme ať z hřiště nebo lesa celí a zdraví, ta odpovědnost za zdraví dětí je prostě veliká.)

_________________
Jarka P.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zásady bezpečnosti při pohybu na tělocvičném nářadí a za
PříspěvekNapsal: stř 21. zář 2011 6:01:17 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Jak říká Marcela, o lesních školkách diskutujeme jinde. Klikněte sem a budete tam. ;)

V tomto vláknu bychom se vrátili k otázkam, které položila Eliška Leblová:

Máte někdo ve třídě žebřinu, kterou mohou děti běžně používat i mimo tělocvičné chvilky? Máte nějaká pravidla? A co bezpečnost dětí při pohybu na roszáhlejších prvcích - hradech - s přístupem ze všech možných stran a nad úrovní dosahu učitelky?

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Zásady bezpečnosti při pohybu na tělocvičném nářadí a za
PříspěvekNapsal: čtv 26. srp 2021 13:17:15 
Tak asi mě tady za to ukamenují, ale u nás ve škole pustíme děti klidně i k pracovnímu nářadí. Děti nám pomáhají opravovat různé drobnosti po škole. Zatím se nikomu nic nestalo a děti to baví. Každopádně už jsme s tím raději kvůli bezpečnosti ve většině tříd přestali. Teď už jen, pokud si to třída sama vyžádá místo tělocviku.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron