Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Souhlas rodičů s focením dětí v MŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 24. čer 2010 17:01:32 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Citace:
A pokud se z 24 rodinných zástupců dětí najde 1 který nesouhlasí co dělat?


Pak ono dítě nefotit, resp. kontrolovat všechny fotky, které vkládáme na web, aby tam náhodou ono dítko nebylo...

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Souhlas rodičů s focením dětí v MŠ?
PříspěvekNapsal: pát 25. čer 2010 7:34:47 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Citace:
Jednotlivé soubory fotek budou přístupné jen pod heslem.

Chtěla jsem se zeptat: musí být fotky na webu zpřístupněny pod heslem? Já bych řekla, že ne, ale nejsem si jistá. Poradí někdo?

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Souhlas rodičů s focením dětí v MŠ?
PříspěvekNapsal: pon 05. črc 2010 14:08:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 21. čer 2010 18:50:53
Příspěvky: 2
Bc. Marcela Zajícová píše:
Citace:
Jednotlivé soubory fotek budou přístupné jen pod heslem.

Chtěla jsem se zeptat: musí být fotky na webu zpřístupněny pod heslem? Já bych řekla, že ne, ale nejsem si jistá. Poradí někdo?



Toto bohužel nevím, snad poradí někdo jiný!

A je to nějaký nový zákon nebo jen vahláška, kde by se dalo najít vše o této problematice?

Děkuji, Alča Vojtová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Souhlas rodičů s focením dětí v MŠ?
PříspěvekNapsal: stř 07. črc 2010 10:33:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. čer 2010 11:08:10
Příspěvky: 44
Moje zkušenosti jsou takové, že na webových stránkách školy je zveřejňováno několik fotek, které reprezentují práci mateřské školy a jsou tedy přístupné široké veřejnosti. Do zaheslovaných souborů jsou dávány fotky z akcí jednotlivých tříd (a je jich tam mnohem více) a k těmto fotkám mají přístup jenom rodiče, případně si tyto fotky mohou stahovat nebo si je objednávat.
Vše o čem se píše výše vychází ze zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Souhlas rodičů s focením dětí v MŠ?
PříspěvekNapsal: úte 17. srp 2010 19:20:22 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer 2009 15:52:57
Příspěvky: 34
Citace:
Paní Zajícová píše: "A ještě jedna perlička - správně, když vystavujete výtvarné práce dětí v šatnách na nástěnkách, máte mít souhlas zákoných zástupců k tomuto zveřejňování prací dětí. Dítě (resp. záskonný zástupce) má totiž k výtvarným dílům autorská práva a bez jejich souhlasu by neměly být zveřejňovány - toto mně připadá přitažené za vlasy."


Tady musím trochu polemizovat. AZ v §35 říká: ,,Do práva autorského také nezasahuje škola nebo školské či vzdělávací zařízení, užije-li nikoli za účelem přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu k výuce nebo k vlastní vnitřní potřebě dílo vytvořené žákem nebo studentem ke splnění školních nebo studijních povinností vyplývajících z jeho právního vztahu ke škole nebo školskému či vzdělávacímu zařízení (školní dílo)." Čili: IMHO vyvěšovat díla žáků na nástěnku možno, jedná se o interní potřebu školy, kterou můžeme v tomto případě zdůvodnit třeba motivací, reflexí či prezentací žákovských výstupů.

Jinou věcí je už použití žákovského výtvoru jako ilustračního faktoru např. při publikování projektu na Metodickém portálu. Tady by již měl souhlas být.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Souhlas rodičů s focením dětí v MŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 19. srp 2010 8:06:35 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Děkuji za opravu. Tuto informaci jsem zaslechla na školení a pravda - neověřila jsem si ji. :?

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Souhlas rodičů s focením dětí v MŠ?
PříspěvekNapsal: čtv 19. srp 2010 21:10:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 04. čer 2009 15:52:57
Příspěvky: 34
Osobně se pídím po nějakém metodickém pokynu, ev. normovaném formuláři ze strany pověřených institucí k této problematice. Spousta věcí ohledně právních norem je, podle mého názoru, speciálně ve školství výsledkem šeptandy a vyjádření příležitostně najatých právníků, jejichž výklad je samozřejmě nekonzistetní. Dle mých zkušeností mateřské školky dávají houfně podepisovat rodičům souhlasy s uveřejněním fotek na školních webech, zatímco např. za základky bych moc ruku do ohně nedal. Např. Zákon o ochraně osobních údajů v §3 říká: "Tento zákon se nevztahuje na nahodilé shromažďování osobních údajů, pokud tyto údaje nejsou dále zpracovávány." Zpracovávána jsou osobní data v katalogových listech, ale fotky na školních webech: nevím. Rozhodně by mělo být školám k dispozici jasné vyjádření a důvodová zpráva.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron