Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Konkurz na novou ředitelku MŠ
PříspěvekNapsal: stř 27. lis 2013 0:44:02 
Dobrý den,

zajímal by mě správný postup zřizovatele při hledání nové kvalitní ředitelky pro jednotřídní MŠ v malé obci. Ředitelky se v naší MŠ střídají po roce, učitelky se obměńují ve zkušebních dobách. Teď nás čeká nové výběrové řízení. Podle mých zjištění je výběr správné ředitelky MŠ klíčový, protože pak už je to všechno jen o jejích zkušenostech, přístupu, ochotě a vůli. Zřizovatel nemá žádné pravomoci zasáhnout, se školní inspekcí je to běh na dlouhou trať, školní rada při MŠ nemá oporu v zákoně a odnášejí to hlavně děti.
Prosím poraďte, jak najít nejvhodnější kandidátku? Kde a jak inzerovat? co požadovat při výběrovém řízení? Jak lépe uplatnit pravomoci zřizovatele? Nebo jak je ukotvit v mandátní listině? Lze to?
Máme jako rodiče nějakou šanci pomoci vytvořit kvalitní předškolní zařízení pro naše děti?

Děkuji

rodič


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konkurz na novou ředitelku MŠ
PříspěvekNapsal: čtv 28. lis 2013 18:17:22 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Zřizovatel není tak zcela bezmocný- jeho výběr je rozhodující. Tedy pokud se zástupce zřizovatele, který je vždy členem komise, rozhodne pro kandidáta, který konkurz nevyhrál, může jej jmenovat. Ředitel MŠ pouze musí projít konkurzem, nikde není stanoveno, že musí být jmenován vítězný kandidát. To je, myslím, velmi silná zbraň. A v našem malém rybníčku se dají informace o uchazečích získat poměrně lehce a mohou být objektivní....
V komisi dále sedí zástupce kraje z odboru, který má tuto oblast na starosti- takže člověk, který se stýká s učitelkami MŠ v denní práci, mívá obvykle i povědomí o tom, kdo je v praxi dobrý. Samozřejmě to tak nemusí být vždy.
Členem komise je i pedagog z MŠ, který zná místní podmínky asi nejlépe.
Kritéria výběru se stanovují předem a záleží na dohodě, co bude vybráno- kromě zákonem stanovených kritérií ( vzdělání, praxe apod.)
Nicméně- pokud se střídají ředitelky po roce, učitelky ve zkušební době, pokud toto trvá již delší dobu a nenašel se nikdo, kdo by prokletí zlomil,je možné, že to není chyba těchto lidí. Spíše je možné, že ze strany zřizovatele jsou kladeny nějaké požadavky, které není možno splnit. Zřizovatel poskytuje provozní prostředky, ale jeho spolupráce s vedením je klíčová. Třeba je chyba na obou stranách. To nemohu adekvátně posoudit.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konkurz na novou ředitelku MŠ
PříspěvekNapsal: čtv 28. lis 2013 21:36:40 
Dobrý den, děkuji za odpověď. Samozřejmě může být chyba na obou stranách, a dokonce problematické to může být i s rodiči. Otázkou je, jak z toho nejlépe ven. Nevím, jestli po vás nechci odpověď, kterou mi z principu nemůžete dát, ale zkusím to: mám jako rodič právo nějak konkurz ovlivnit, zasáhnout do něj, právo na informace, a to informace jakého typu? Nejsou třeba informace o kandidátech důvěrné? Čili, jak moc by měla v tomto případě obec/starosta o svém postupu informovat? Jak moc můžu požadovat?

Právě jsem se prokousala školským zákonem a částmi zákona o obcích, teď jdu hledat nějakou legislativu ke konkurznímu řízení. Vaše odpověď mi ale poskytne cenné vodítko a náhled z praxe!

Moc děkuji

rodič


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konkurz na novou ředitelku MŠ
PříspěvekNapsal: pát 29. lis 2013 11:34:31 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Bohužel školky nemají ani zákonem danou školskou radu. Takže jako rodiči bych Vám doporučila založit občanské sdružení či něco podobného- dříve to bývalo SRPŠ, dnes je to pod jinými názvy, ale princip je stejný- rodiče jsou spolupracující subjekt, při organizaci různých akcí se přece jen lépe poznávají všichni zúčastnění a také se jednodušeji řeší problémy.
Do konkurzu jako rodič asi příliš zasahovat nemůžete- samozřejmě, že osobní informace jsou důvěrné, nicméně o předchozí praxi uchazečů můžete být informováni, i když si dost dobře nedovedu představit, jak by zřizovatel takové informace poskytoval. Spíše jde o takové ty informace- hlásí se ta a ta, dělá tam, mrkneme se na web, zjistíme, co se povídá ( prostě prosít drby a relevantní informace). Každý uchazeč by měl při konkurzu předložit svou vizi, je na konkurzní komisi, zda se bude zajímat také o to, jak si plánuje dosažení svých cílů- ono není nic jednoduššího, než vykreslit úžasnou spolupráci, naslibovat hory kroužků a pak nic nesplnit jednoduše proto, že to není možné.
Jinými slovy- pokud tedy nebudete denně atakovat starostu svými dotazy a požadavky ( což je asi nemyslitelné)a nebudete sedět v komisi, případně se nedohodnete se zastupitelstvem na konkrétních kritériích výběru, budete si muset počkat na výsledek konkurzu, nechat si předložit plán činnosti, spolupracovat a sledovat naplnění.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konkurz na novou ředitelku MŠ
PříspěvekNapsal: sob 30. lis 2013 15:12:31 
No, moje zkušenost s konkurzy na ředitelky je úplně jiná......většinou tam bylo vždy politické pozadí - zastupitel na městě tam chtěl protlačit svoji známou.....NIKDY nevyhrála nejlepší kandidátka, ale ta, která měla nějaké známosti. A zástupce z kraje? že zná učitelky? to je opravdu fantas magory!!!v životě je neviděla....


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konkurz na novou ředitelku MŠ
PříspěvekNapsal: sob 30. lis 2013 21:23:35 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
To jsem psala, že nemusí vyhrát ten, kdo má u konkurzu nejvíc bodů. Z kraje neznají učitelky, ale znají školky, odkud přichází. ČŠI nezná také nikoho. Nikde nic není ideální a pár možností existuje. Vše je o lidech- mezitím jistě i u Vás proběhly obecní volby- rozhodují za Vás ti, co jste si zvolili, s nimi jednáte. V každé obci jsou jiné podmínky, jiné tlaky, jiné známosti. To byste měla vědět Vy, odpovídala jsem obecně na otázky, které nebyly konkrétní. A hlavně mi teď uniklo, proč se vůbec ptáte. Pokud jste předem přesvědčená, že stejně bude všechno špatně, máte možnost zvolit jinou školku.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konkurz na novou ředitelku MŠ
PříspěvekNapsal: ned 01. pro 2013 19:38:00 
víte, nepřijde mi fér "mazat rodiči med kolem pusy", že může mluvit do výběru ředitelky.....není to pravda. Jediné co může, když je nespokojen s prací ředitelky, stěžovat si zřizovateli, do konkurzu ale rozhodně mluvit ani zasahovat rodič nemůže. A záleží na vedení obce, jestli stížnosti rodičů vezme v potaz......


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konkurz na novou ředitelku MŠ
PříspěvekNapsal: ned 01. pro 2013 19:57:30 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
A kdo Vám tvrdil, že rodič může mluvit přímo do konkurzu? Můžete pouze prostřednictvím zástupců- u Vás zřejmě přes zřizovatele či radu. To jsem Vám také napsala v odpovědi a předpokládám, že ve Vašem okolí také nikdo netvrdil, že můžete zasáhnout do výběru jinak než tím, že předložíte zřizovateli své požadavky. Na druhou stranu ve většině obcí mají rodiče velmi výrazný vliv na starostu. Nevím, jak jste veliká obec a nemohu objektivně posoudit Vaše možnosti vlivu na zastupitelstvo. V komisi také sedí zástupce zaměstnanců- s těmi snad také jako rodiče komunikujete nejvíc, tak je to další hlas pro zájmy rodičů....


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konkurz na novou ředitelku MŠ
PříspěvekNapsal: pon 02. pro 2013 9:14:14 
Sleduji Vaše téma, dovolte mi pouze malou poznámku: obrázek stavu demokracie. Dle mého názoru neprosaditelná, mantinely pevné.Rozhodují volení zástupci, ovšem podle "svých" kritérií.
Je sice hezké, když se rodič nemíní s daným stavem smířit a hezká jsou i doporučení, kterak může neustále "atakovat" např. vedení obce, ale v situaci, kdy má své dítě v dané školce + nadále bude v dané obci bydlet, se mu jeho vzdor může tuze nevyplatit.
Ten, kdo má v ruce moc, nedopustí žádné demokratické řešení.
Docela mě zajímá, jak to dopadne - napište.
Přeji vše dobré.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Konkurz na novou ředitelku MŠ
PříspěvekNapsal: pon 02. pro 2013 10:24:40 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
To máte pravdu, ale totéž se týká postavení školky- pokud nemá podporu ze strany zřizovatele, nefunguje to. Pokud nenajde společnou řeč s rodiči, nefunguje to. Bohužel ne vždy má v rukou moc osvícený panovník...někdy bohužel často. A pak se mohou zbláznit všichni. Uvidíme, třeba teď budou mít šťastnou ruku. Ale také- může se vybrat nejlepší uchazeč, který nakonec fatálně zklame. Lidský faktor je nevyzpytatelný, asi jde jen se pokusit eliminovat chyby....


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: