Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jsou praktiky MŠ normální?
PříspěvekNapsal: pon 30. čer 2014 13:22:17 
Dobrý den,
chci se zeptat na názor ohledně následujících praktik naší MŠ, případně jak to řešit:

1. Přijímají nemocné děti - když přijdu pro dceru před spaním, slyším kašel z místnosti, kde děti spí. nudle u nosu jsou podle mě také jasnou známkou infekčního onemocnění. v praxi to dopadne tak, že dcera po třech dnes ve školce onemocní, je týden až Tři týdny doma do úplného uzdravení a pak se vše opakuje. dokonce už volám ráno do školky, jestli může přoijít, jak jsou na tom s nemocemi.

2. Tím, že dcera kvůli tomuto problému nenavštěvuje školku souvisle vzniká informační past. Informace, které visí na nástěnce pouze v týdnu její nepřítomnosti nemám šanci monitorovat. Stalo se tak například, že jsem neměla možnost ji přihlásit stravování na červenec.
Do školky ji tedy dnes vzali, ale jídlo celý den nedostala!

3. Tím se dostávám k ústřednímu problému, a to je přihlašování ke stravování. V naší MŠ se totiž stravování neodhlašuje, ale přihlašuje. buď musím vyčárkovat formulář, na dny, které zrovna jsou k dispozici - asi 14 dní dopředu. Nebo musím každé ráno zavolat do půl osmé, že dcera do MŠ ten den přijde. Docházka je pak do 8.00. problém nastává v případech nějaké výjimky nebo nemoci - tzn. že nenám možnost udělat čárku. Snažila jsem se dceru přihlásit ke stravování na celý rok a pak jen odhlašovat, ale to bylo zamítnuto.

4. Další nepříjemností je praní ložního prádla a dokonce i výplní bez, a to dokonce bez jakékoli předchozí informace, že je to v MŠ požadováno. prostě jednoho dne přijdete do školky, jedete třeba na víkend pryč a vyfasuje ložní prádlo s tím, že je nutné je v pondělí ráno donést, protože náhradní nejsou. Moje dcera sice ve školce nespí, ale je nucena ležet na lůžku po dobu odpoledního odpočinku, takže pokud to nestihnu, tak se válí v nepovlečeném. Ke konci školního roku jsem dokonce vyfasovala vnitřní výplně s tím, že si je mám do začátku dalšího školního roku uskladnit doma. Vše je samozřejmě neoznačeno jménem dítěte a předává se to nezabalené do přhrádky dítěte.

Prosím, chtěla bych znát váš názor na tuhle praxi a popřípadě návod, kam se obrátit a jak to řešit. Se zřizovatelem i oběma ředitelkami, které v MŠ tento rok fungovaly jsem to intenzivně neoficiálně i oficiálně řešila, ale už opravdu nechci dělat nebo řešit něco, co nemusím. Pokud by se jednalo o ojedinělý problém, mávla bych nad tím rukou, ale mix všech těchto nedostatků a dalších problémů, které na sebe pěkně navazují a vytvářejí složité situace, je pro mě neakceptovatelný. Zvlášť když se v této MŠ často střídá personál - za tento školní rok 5 učitelek a 2 ředitelky - podotýkám, že je to jednotřídka.

Je na tohle nějaká opora v zákoně? Nebo je to opravdu v 21. století normální? Na koho se případně obrátit? Nebo tohle opravdu musím snášet? Mám si dítě nechat doma a pořídit chůvu?

Děkuji za jakékoli komentáře a názory

Rodič


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou praktiky MŠ normální?
PříspěvekNapsal: pon 30. čer 2014 18:32:58 
Reaguji na váš článek z druhé strany, pracuji jako učitelka ve školce. To , co popisujete mě velmi zaráží. U nás s nemocemi jsme na tom sice podobně, ale rodičům nemocných dětí doporučuji návštěvu lékaře nebo potvrzení od lékaře, že je zdrávo. Lůžkoviny by rodiče vůbec domů dostávat pravidelně neměli a pokud ano, obraťte se na hygienickou stanici. Co se týče obědů, tak u nás se obědy odhlašují . Není profesionální nechat dítě bez jídla celý den i kdyby neměla zaplaceno, tak dostane a s rodiči pořešíme. Obraťte se na zřizovatele nebo Českou školní inspekci vašeho regionu.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou praktiky MŠ normální?
PříspěvekNapsal: úte 01. črc 2014 8:03:57 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Zdravím,
také mne článek rodiče zaráží. Pracuji v MŠ již třicet let a poprvé slyším, že se dítě na stravu přihlašuje. Totéž platí o praní lůžkovin. Ale nedokážu říct, zda má MŠ právo toto požadovat na rodičích. Kdo je zřizovatelem této MŠ? Tam bych se asi já šla informovat jako k prvnímu...

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou praktiky MŠ normální?
PříspěvekNapsal: úte 01. črc 2014 20:46:18 
Dobrý den, děkuji za komentáře.
Zřizovatelem je menší obec. Problémy jsou tady táhlého charakteru. Samozřejmě jsem to řešila se zastupitelstvem na veřejných schůzích, poté se starostou jako zřizovatelem. Jenomže protože MŠ je samostatná jednotřídka a nemá ze zákona školskou radu, jsou i pravomoce zřizovatele trochu omezené. Celý problém vyvrcholil odchodem bývalé ředitelky a výběrovým řízením na novou paní ředitelku. Dokonce jsem dosáhla toho, že se zástupci rodičů mohli zúčastnit výběrového řízení jako členové komise. Jenomže zřizovatel spěchal, takže hledání nových kandidátů proběhlo během měsíce v období kolem Vánoc. Přihlásili se dvě kandidátky, z nichž jedna byla vybrána. Za normální situace by asi tento výběr stačil, jenomže nová paní ředitelka tuto funkci zatím nezastávala a bohužel bez vlastní představy, jak by chtěla dělat, najela na systém "tak se to tady dělá, protože v našich podmínkách to jinak nejde". Naštěstí se to týká doufejme "jen" provozu školky, ne výuky, alespoň tam to totiž spěje doufejme ke zlepšení.
Samozřejmě jsem nastudovala zákony, vyhlášky, dokonce sepsala s dalšími rodiči jakousi vizi, jak by se měly řešit nejpalčivější problémy - s oporou v zákoně. Bohužel mi ale není jasné, jak se více domáhat toho, co by mělo být snad automaticky. Na jednu stranu se mi chce říct, že by se nové ředitelce měla dát šance a čas - tak se k tomu taky staví zřizovatel, který chce mít logicky celý problém z krku. Na druhou stranu jsem matka dítěte a ne pokusného králíka. A měnit školku ze zásady odmítám - školku mám blízko, má krásnou velikou zahradu v přírodě, chci, aby moje děti měly kamarády v místě bydliště, atd…
Takže když to shrnu, základní požadavky na normální systém stravování, kontroly nemocnosti a zajištění hygienického minima chci vyřešit okamžitě a bez ústupku, zbytek chápu, že potrvá.
Primárně to s úřady řešit nechci, ale chci znát názory vás ostatních, zaběhnutou praxi v ostatních školkách, protože v ČR, kdo ví, někdy se zákony vykládají volněji.
Bohužel ale stanovisko na rodičovské schůzce, že to dělat prostě takto nebudu, protože na to školka nemá právo, obstálo tak, jak popisuju. Z dítěte se tak stává rukojmí. existuje nějaké konkrétní opatření ohledně stravování? Vím, že existuje vyhláška o stravování v předškolních zařízeních, a protože tam není výslovně uvedeno, že se jídlo odhlašuje a ne přihlašuje, předpokládám, že to z toho logicky vyplývá. Například z toho, že první den nepřítomnosti je ohledně stravování brán jako den, kdy je dítě přítomno, což podle mě ošetřuje případ, kdy rodič zapomene dítě odhlásit a dotované jídlo "propadne" a že je povinnost předškolního zařízení dítěti, jeli přítomno, stravu poskytnout. Jenomže v naší MŠ nastal i případ - nemáš přihlášeno, dítě do škoky ten den nebude přijato.

rodič


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jsou praktiky MŠ normální?
PříspěvekNapsal: čtv 03. črc 2014 20:08:05 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Ve dvou věcech byste měla mít podporu rodičů i zřizovatele a zřejmě by se daly poměrně snadno změnit dřívější zvyklosti:
Docházka dítěte do školky je přece( obvykle) podmíněna odběrem jídla, takže logicky by se mělo pouze odhlašovat- tady chápu požadavek do určité doby, protože kuchařky už kolem osmé mají oběd nějak rozvařený. Souhlasím s tím, že je neprofesionální nechat dítě bez jídla( pokud rodič zapomene přihlásit po nemoci a přijdou třeba o půl deváté)- u nás obvykle paní učitelka dá svůj oběd.
Praní dříve zajišťovaly prádelny- a někde dodnes zajišťují, my jsme malá školka a pereme v pračce vše- je to součástí náplně práce školnice. Vyžádejte si školní řád- tam by vše mělo být dopodrobna popsáno, odsouhlasil ho zřizovatel. Záleží na tom, co zřizovatel zaplatí....

Bohužel nemocné děti jsou velký problém- ze zákona je školka povinna pečovat o zdraví dětí, ale stává se, že rodiče pošlou dítě nemocné, ze školky utečou a neberou telefony- pak by měla školka zajistit izolaci dítěte, ale současně i jeho dozor- a to je v malých školkách přece jen problém. tady bych spíš apelovala na rodiče, protože dřívější ranní kontroly bohužel nefungují- někdo je bral jako útok na soukromí a kdoví co ještě. To je věcí osvěty mezi rodiči, byť školka má v tomto zákonnou oporu, ale byla jsem svědkem mnoha scén- ve školce horečka, rýma- doma ale vůbec nic- a dítě je nadopované Paraleny...

Paní ředitelka se nově orientuje v problematice- věřte, že neřeší jen tyto věci- topí se v administrativě, personálních otázkách, vzdělávacím programu apod., ale věřím, že udělá maximum pro to, aby děti i dospělí byli spokojení. Možná to chce jí dát chvíli času.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: