Podobně jako Techmánia funguje 
IQ park v Liberci v centru 
Babylon. Pro školu můžete získat výraznou slevu prostřednictvím nadace Škola hrou. V centru můžete ještě využít lunaparku a aquaparku. 
Další typ:
Harrachov, jednak je to pěkné místo a se staršími dětmi se pomocí lanovky dostanete snadno na hřebeny, tak také proto, že tu máme hornické muzeum, muzeum KRNAPu - Šindelka a muzeum lyžování (spíš skokanů) a skla. Tam se můžete seznámit mimo jiné i s vařením piva, součástí sklárny a muzea je totiž pivovar. A až budou mít děti rozchod, může unavený ped. doprovod zajít hned vedle do pivních lázní.  

 Pokud by bylo snad velmi teplo, můžete navštívit i místní koupaliště s minigolfem. Jestli máte malé dětičky, určitě byste měli jet okružní jízdu vláčkem. Ukáže Vám skokanské můstky i Mumlavské vodopády. Málem bych zapomněla na naučnou stezku lesnického učilistě a liščí stezku KRNAPu.
 Možností ubytování je v Harrachově nad míru, stačí si vybrat podle Vašich požadavků. Pokud byste chtěli přijet na lyž. kurz, doporučovala bych hotely Sportovního areálu, protože poskytují speciální balíčky pro školy a součástí je sleva na vleky a lanovky.
   Výhodou je, že je vše celkem pohromadě a máte program i na několik dní. Třeba na školu v přírodě. 
  http://www.harrachov.cz/http://www.skiareal.com/Jana