Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ZAČÍNÁME...objevte vychytávky Metodického portálu
PříspěvekNapsal: čtv 26. kvě 2011 10:18:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
Kdo chce ihned něco malého jako ukázku:

Přímo už některé zpracované učební materiály pro ZUŠ
http://odkazy.rvp.cz/odkazy/UV/?&zalozk ... =V&zal2=UV

Přehled některých klíčových odkazů (konkrétních tipů) pro učitele ZUŠ:!: :arrow: :
http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=4519

Co nabízí Metodický portál pro ZUV
http://digifolio.rvp.cz/view/view.php?id=2961

---------------

...hlavně sebe ani tento portál neberte příliš vážně ;) ...ono stačí že nám do hlav pořád někdo cpe nějaké švprvp švprvp... :mrgreen: :(to ale není hlavním účelem tohoto portálu, přestože obsahuje v názvu ono pro nás umělce nepříliš oblíbené slůvko rvp...- Co takhle si kreativně sami pro sebe přejmenovat tento "Metodický portál rvp" třeba na "Meťík", nebo "Port"(že by od slova "Portské?...", nebo jak chcete...abysme překonali svou počáteční averzi).

Nejde totiž o to, že bysme museli využívat tento portál a učební materiály na něm, je to naštěstí o naší dobrovolnosti a osobní aktivitě - nakolik CHCI potkávat nové kolegy z branže, inspirovat se a dělit s ostatními...(samozřejmě že tento portál má mnoho funkcí navíc, které mnoho kantorů ze ZUŠ třeba nevyužije, ale ta MOŽNOST tu je..., navíc je tu spousta pedagogických věcí platných pro každého učitele (jak pracovat s dětmi s poruchami učení a chování atd).

PS: Štve mě, že po registraci se musíte vždy přihlašovat dlouhou mailovou adresou, místo krátké přezdívky (možno diskutovat i bez registrace!, ale registrace má výhodu třídění a ukládání do Oblíbených a "Moje kolekce"). Doporučuju proto každému při registraci zadat tu nejkratší mailovou adresu co používáte!!(pokud jich máte více). Nebo nejpohodlnější bude zadat ve svém prohlížeči volbu "VŽDY zapamatovat heslo pro tuto stránku" (mě se k tomu osvědčil nejlépe prohlížeč Opera nebo Maxthon.
(Maxthon pracuje s jádrem Exploreru a verze 3 navíc s jádrem WebKit) http://download.chip.eu/cz/Maxthon_94935.html

Představení Metodického portálu:
2010-04-12_Letak A5.jpg ke stažení (možno vytisknout)
http://digifolio.rvp.cz/view/artefact.p ... &view=2565


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne pon 06. čer 2011 18:07:05, celkově upraveno 38
úprava názvu tématu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výhody používání diskusního fóra
PříspěvekNapsal: čtv 26. kvě 2011 11:05:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
Jsem jeden z běžných pedagogů na ZUŠ (od tohoto portálu neberu žádné peníze...), a jelikož mám nějaké zkušenosti z diskusních fór jinde, tak jsem se rozhodl trošku v tomto vlákně pomoci svým kolegům...(co možná jako já donedávna mysleli, že tento portál je jen na to co nám kdo chce nanutit a dokazovat nám jak něco děláme blbě... :cry: , omyl...je tu pro nás "předpřipraveno spoustu užitečných nástrojů, jen je objevit a některé co si časem kdo oblíbí, mohou být pro někoho i "koníčkem" a velkou inspirací k naší učitelské práci v umělecké sféře, a hlavně místem setkávání a komunikace s nově nalezenými kolegy ze své branže :P

... tento portál je místem, kam se mohou obrátit učitelé o pomoc při dotazech ohledně ŠVP, a hlavně kde se i po spuštění výuky dle ŠVP, mohou v budoucnu vzájemně inspirovat a vyměňovat si své zkušenosti a nápady co vám pomáhá při výuce, "reforma-nereforma, švprvp nešvp nervp", prostě to co obohatí druhé a může naoplátku zaujmout zas vás od druhých kolegů... :arrow:

Že tu toho zatím moc nenajdete, co by se zrovna pro vás zdálo být přínosné??
- záleží na tom JAK kdo hledá...(viz ještě "Návody" a tipy v dalších příspěvcích v tomto vlákně)
- pravda není toho tady tolik jako pro ostatní typy škol, ale nezapomeňte že mají několikaletý náskok před námi ze ZUŠ..!!!
- záleží jen na nás zda sem začnem něco přidávat nebo komentovat (nejlépe věcně bez velkých emocí, něco co může tento portál posunout dopředu k užitku nás všech, konstruktivní kritiku, nejen stěžování si jako chlapi v hospodě a český národ, zvyklý mrzoutsky na vše nadávat... :mrgreen: )
- i kdyby tento portál využil OBČAS někdo jen k nakouknutí, nebo využil jen nástroje "Hledej...", má to smysl
- velkým přínosem může být právě "jen" navázání nových kontaktů s novými kolegy, které ani neznáme...

...a komunikovat nejen se svými známými učiteli přes své maily,Skype,Youtube uživatelské účty apod,... :arrow:
ale např. se něco dozvědět i
na diskusních fórech (ať už zde nebo jinde-pokud máte tip sem s ním!), zdejších Odkazech, Wiki, Blogách, a dalších nástrojích na tomto portále, který je pro nás učitele přímo k tomu vybaven rozličnými nástroji (pro začátek doporučuji si prohlédnout nahoře na modrém tlustém pruhu "Odkazy", a hlavně funkci "Hledej.." na tomto portále...časem jistě bude přibývat více materiálu pro ZUŠ v dalších sekcích(modulech) na modrém tlustém pruhu ("DUM"=digitální učební materiály),
pokročilejší pak mrknou na DIGIFOLIO=digitální portfolio,šuplík a sociální síť a mnoho dalšího co umí - viz jiné vlákno diskuse:
viewtopic.php?f=515&t=18269

U mnoha učitelů je samozřejmě určitý ostych prezentovat své otázky na veřejnosti, nebo nechuť věnovat "nějakému zbytečnému teoretizování" svůj volný čas...
Záleží už jen na každém CO SI KDO VYBERE (co se komu více osvědčí) a co bude hledat, zda článek k poruchám učení u dětí, nebo praktický materiál přímo pro výuku, nebo si bude na tomto portále "jen" ukládat a sdílet navzájem své kreativní nápady a pomůcky...atd atd.

:| Kdo se neptá a nehledá, nic se nedozví a nezíská, "líná pusa holé neštěstí...".

- po registraci a přihlášení (stejně jako u mailu kdo prohlíží maily přes nějaký prohlížeč a zadává login), jsou velmi zajímavé pro JAKÉHOKOLI UČITELE některé funkce ukládání a přehledného třídění odkazů nalezených článků (nazývají to zde tzv."Moje kolekce", a samozřejmě i funkce "Oblíbené"...).

PS: Na tomto portále můžete psát dotazy (klikem na "Diskuse" na širokém modrém pruhu nahoře, a pak klikem na pruh Základní umělecké vzdělávání).
Pouze doporučuju z vlastní zkušenosti před odesláním dotazu nebo nápadu, dát nejdříve tzv."Náhled"-to je hned vedle tlačítka "Odeslat". Odeslání proběhne daleko rychleji, jinak je někdy dost špatně odslatelné..., navíc v Náhledu uvidíte jak bude příspěvek vypadat graficky, můžete něco změnit barevně, tučně, kurzívou apod.).


Naposledy upravil Marek Frnka dne čtv 02. čer 2011 12:04:08, celkově upraveno 8

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výhody používání diskusního fóra
PříspěvekNapsal: čtv 26. kvě 2011 11:59:28 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
M. Frnka píše:
...Jako máme zdůrazňovat rodičům výhody ZUŠek oproti kroužkům, tak i my jako učitelé potřebujeme vidět pozitiva, nejen zápory (víc času a námahy...), ale i klady a možnosti sdílení různých kreativních postupů, co komu pomáhá k rozvíjení třech klíčových kompetencí žáků - jak to stanovuje RVP, možnost dozvědět se jak to dělají na druhém konci republiky apod.

...možnost inspirovat se odkazy na zajímavé weby...atd. ;)


Vážený pane Frnku,
souhlasím, souhlasím, souhlasím. Je to přesně ten důvod, proč vyhledávám podobné weby a aplikace.
Zdá se, že podobná komunitní uskupení prostě jen nahrazují posezení ve sborovnách, na které současné školy nemají prostory nebo čas. Je to škoda.
Na druhou stranu setkat se s lidmi z druhého konce republiky má také své výrazné klady!

Když přihlédnu ke vzdělávací oblasti, ve které si zde povídáme, pak je podobný diskuzní prostor vynikajícím východiskem. Teď je třeba přitáhnout kolegy, kteří - jak také píšete - překonají ostych. Věřím, že se to časem podaří a děkuji za Vaši pomoc.

PS: Máte pravdu, aplikace Lino-It není příliš vhodná pro diskuzi. Využila jsem ji jako prostor pro sdílení mezi žáčky na 1. stupni, a pak už jsem nechtěla objevovat novou aplikaci.
PEPOUŠův nápadník není primárně vytvořen jako diskuzní blog, diskuze probíhají jinde.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výhody používání diskusního fóra a sociálních sítí
PříspěvekNapsal: čtv 26. kvě 2011 12:23:16 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Moje minipoznámka:
Ano, velmi účinné by bylo, kdyby se učitelé ZUŠek "shlukli" a spolupracovali. Začíná to vždy od několika osvícených nadšenců. A pak je to kopa upřímně míněné práce. Doufám, že ten čas nadešel. Všem nadšencům nabízíme pomocnou ruku a rady, jak na to! Toto diskuzní fórum je pro vás připraveno, jen ho zabydlet. Další technologie na portálu lze používat pro mnohé jiné způsoby sdílení, zdroje užitečných informací pro školy i učitele nevyjímaje.
Nadšenci, napište mi SZ a jdeme na to :-)
Lenka

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Mohu někde najít svůj konkrétní obor co vyučuji?
PříspěvekNapsal: čtv 26. kvě 2011 14:00:55 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
Lenka Urbanová píše:
...velmi účinné by bylo, kdyby se učitelé ZUŠek "shlukli" a spolupracovali. Začíná to vždy od několika osvícených nadšenců. A pak je to kopa upřímně míněné práce. Doufám, že ten čas nadešel. Všem nadšencům nabízíme pomocnou ruku a rady, jak na to! Toto diskuzní fórum je pro vás připraveno, jen ho zabydlet. Další technologie na portálu lze používat pro mnohé jiné způsoby sdílení, zdroje užitečných informací pro školy i učitele nevyjímaje.
Nadšenci, napište mi SZ a jdeme na to :-)
Lenka


Mám dojem, že se na něčem už možná pracuje... ;) , nevím jak jinde, ale alespoň z našeho okolí mám nějaké pozitivní ohlasy. (Přestože nejsem z dokumentu RVP kdovíjak nadšen, chápu že je to existenční nutnost pro zachování státních ZUŠ a buďme tedy rádi že jsme zařazeni do sítě základních škol!...dokument tvořili lidé pracující na ZUŠ ve spolupráci s VÚPP).

Možná jste jako já, marně hledali kde najít svůj konkrétní obor, který na ZUŠ vyučujete...JAK POSTUPOVAT?

Doporučuju podívat se nejprve do všech vláken diskuse zda tam najdete diskusi ohledně svého konkrétního oboru, který na ZUŠ vyučujete (Na modrém pruhu nahoře klik na slovo "Diskuse", a pak klik na "základní umělecké vzdělávání", a pak proklikat všechna témata, kde možná objevíte i svůj konkrétní obor. Pokud tam není můžete jej založit - stačí se zaregistrovat a kliknout pak v diskusním fóru na tlačítko "Nové téma"...

---------
...nebo další možnost: :arrow:
Nové diskusní fórum pro učitele ZUŠ (přehledně všechny obory!) :
:idea: http://svpzuv.xforum.cz/viewforum.php?f=1

(Mrkněte se na ten odkaz. Je to nové diskusní fórum pro učitele ZUŠ,kde na 100% najdete i ten svůj vyučovaný obor!...:D )

PS: Pokud někdo něco hledá (ať už na tomto portále nebo na tom nově vytvořeném), neměl by zapomenout na místní vyhledavač "Hledej" (který najdete vždy nahoře - nemyslím ale Google, ale to malinké okýnko na té které internetové stránce). Pouze bych doporučil po zadání klíčového hledaného výrazu, překliknout ještě myší nikoli na hledání v daném modulu (např.jen v diskusi), ale na celém portálu (= ta kolečka pod okýnkem pro hledej... , to snad každý vidí...). Pokud bych potřeboval najít něco pouze v nějakém modulu, třeba jen v diskusi, tak samozřejmě nebudu překlikávat na hledání v celém portálu.


Naposledy upravil Marek Frnka dne čtv 02. čer 2011 12:06:09, celkově upraveno 5

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZAČÍNÁME...objevte vychytávky Metodického portálu
PříspěvekNapsal: čtv 26. kvě 2011 19:43:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
Ještě se mi líbí na tomto portále možnost třídit si nalezené zajímavé odkazy na články z rvp, u článku je možnost kliku na "Přidat do kolekce" (nebo do Oblíbené) a dokonce možnost vytvořit si novou kolekci (tedy nový šuplík který si nějak nazvu a kam budu shromažďovat další zajímavé články na dané téma...Tak jsem si zatím vytvořil tyto kolekce(šuplíky) s odkazy na články dané tematiky:

- Hudební výchova
- Předškolní děti
- Poruchy chování a učení
- Komunikační metody
- Kooperativní skupinová výuka
- Aktivizační metody (velmi pomáhají k pestrosti hodiny a udržení pozornosti dětí!)
- Moderní pomůcky, PC při výuce
- Třídní učitel, RODIČE (rady jak s nimi komunikovat)
- Rozvíjení klíčových kompetencí (naštěstí jsou pro ZUŠky stanoveny jen tři)

PS: Kdo nemá zkušenosti např. s uživat.účtem na Youtube, kde je to podobné, tak
:idea: do své sbírky shromážděných odkazů na Vámi uschované články v "Moje kolekce", stačí prostě kliknout na své jméno nebo nick v horním pravém rohu, kde je napsáno Uživatel (pokud jste samozřejmě zaregistrováni a přihlášeni - tak jako je to nutné třeba u mailu.

Tedy jste-li zrovna přihlášeni, klikem na své jméno uživatele (úplně nahoře vpravo), se dostanete na svůj profil, a vlevo dole najdete možnost kliku na "Moje kolekce" (když chcete nalézt již Vámi dříve uložený článek...)

...jo, a na tom svém profilu, lze najít samozřejmě také sekci Oblíbené (vpravo dole)

PS: Je faktem, že zatím toho až tak moc pro učitele hudby na nástroj na portále rvp.cz zatím není... :cry: , někteří učitelé mají dojem že vlastně vůbec nic co by potřebovali pro svou denní práci... (je to ale o náhledu, trpělivosti, a ochotě nejen brát ale i se dělit a pomáhat si navzájem... :oops: , jsem zvědav zda se rozvine časem debata, nebo se přesune na jiné weby, nebo zůstane soukromě utajena v mailech... :mrgreen:


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne pon 06. čer 2011 18:09:28, celkově upraveno 6
úprava názvu tématu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZAČÍNÁME...objevte vychytávky Metodického portálu
PříspěvekNapsal: čtv 26. kvě 2011 20:23:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
Další vychytávkou, jsou hypertextové odkazy s klíčovými slovy. Jsou to ta modrá a krátká slova či sousloví (např. hudební výchova, rodiče, předškolní děti, apod.).

:idea: Po kliku na hypertextové klíčové slovo (třeba "specifické potřeby učení" nebo "hudební výchova"), se dostanete na seznam všech článků k dané tematice.

Jak se rychle dostat k těmto klíčovým hypertextovým slovům (=odkazům) ?

Malý příklad:
Pokud zadám slovo "rodiče" do okýnka "Hledej" na tomto portále, najde to k dnešnímu dni přes 3000 příspěvků...
Zatímco pokud překliknu nahoře na modrém pruhu na sekci "Články"(druhý zleva), tak mi po zadání výrazu "rodiče" do okýnka Hledej..., najde k dnešku 14 článků - nezapomeňte také na listování pokud je více stran s nalezenými články , to je vpravo nahoře...
(našlo to třeba články: Kdo má v životě dětí rozhodující vliv a jaký?, Metody poznávání a rozvíjení individuálních potřeb předškolních dět, Rodiče žádají online spojení se školou...apod.)

Pokud kliknete na nějaký článek nebo blog na rvp, zobrazí se pod jeho názvem také tzv.štítky a kategorie, tedy klíčová slova s hypertextem (po kliknutí na ta klíčová modrá slova co Vás zajímají, se dostanete k mnoha zajímavým informacím na dané téma).


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne pon 06. čer 2011 18:09:57, celkově upraveno 3
úprava názvu tématu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZAČÍNÁME...objevte vychytávky Metodického portálu
PříspěvekNapsal: čtv 26. kvě 2011 20:45:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
Ještě mne zaujala funkce Hledej...na místním portále, kdy po zobrazení výsledků, je možné ještě specifikovat (zúžit nebo naopak rozšířit oblast hledání!)[/color]
- stačí kliknout na černý pruh, s nápisem
"Volba prohledávaných modulů Metodického portálu ..."
...a zaškrtnout např. zda chcete hledat jen ve článcích, blogách a diskusích, nebo i komentářích k nim apod.
(nezapomeňte pak ještě znovu kliknout na tlačítko "Vyhledej"... ;) )

Je to jako na internetu obecně: Najde nejvíc (nebo jen to podstatné) pouze ten, kdo se správně ptá... )

-naučme se tedy efektivně pro sebe využívat funkci Hledej..., a když nevíme nebojme se ptát zde v diskusi (třebas i anonymně jako "návštěvník", Host" apod. - i bez registrace funguje nejen Hledej..., ale i možnost dávat dotazy.


Naposledy upravil Lucie Slejšková dne pon 06. čer 2011 18:10:33, celkově upraveno 7
úprava názvu tématu


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Výhody používání diskusního fóra, DIGIFOLIA a nástrojů r
PříspěvekNapsal: pát 27. kvě 2011 20:24:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Marku, tak to nám už nikdo asi neuvěří, že nejsme domluveni :-). To je úplně vyčerpávající přehled toho, co portál umí - když si to přečte učitel, který jej ještě nezná, má portál jako na dlani.

ALE: jak jste určitě zaregistroval, učitelů ze ZUŠ je tu zatím opravdu jako na prstech jedné ruky. Takže moje otázka 1/ Co s tím něco udělat, když máme v portálu tak dobrého pomocníka? Na koho se obracet, koho oslovit?

Máte Vy nebo někdo další ve svém okolí podobné nadšence? Dokázali byste je na portál "přivést"? A třeba začneme od něčeho malého, přeci jen digifolio hned na začátek může být pro někoho trochu zdrcující (i ostřílení mazáci přiznají, že orientace je někdy nelehká a chce to se s digi malinko sžívat :-)).

A otázka 2/ Co myslíte, že by z portálu oslovilo běžného učitele ZUŠ? Na co by takzvaně slyšel, kvůli čemu by přišel na portál?

Díky za postřehy!

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: ZAČÍNÁME...objevte vychytávky Metodického portálu
PříspěvekNapsal: sob 28. kvě 2011 2:33:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. kvě 2011 22:44:43
Příspěvky: 110
...také se může hodit vědět,
jak se naučit pracovat s jednotlivými moduly - buď se ptát na tomto diskusním fóru, nebo kliknout na modrém pruhu na "Diskuse", a úplně dole (bez nutnosti rozklikávat) se podívat na "Společné fórum". Tam je spousta odpovědí na dotazy kolegů co jsou zde již pár let...ohledně toho jak je možno zacházet s každým jednotlivým modulem (třeba s DUM, Wiki,Blogy na tomto portále, atd...).
Nalézt tyto dobré tipy lze v sekci "Společného fóra" pro všechny typy škol!
(získáme tak odpovědi na dotazy, které možná už byly položeny)


Naposledy upravil Marek Frnka dne čtv 02. čer 2011 8:40:07, celkově upraveno 8

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron