Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přípravné třídy - jak na matematické dovednosti?
PříspěvekNapsal: úte 06. bře 2012 10:44:43 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Vybírám z diskuzního tématu Učíte v přípravné třídě? Co se vám daří?:
Pavlína Hublová píše:
... Co jsem netušila: že děti umí počítat do 2 - to je pro mne téměř nepochopitelné a určitě by mě zajímala nějaká cvičení, kterými rozvíjíte matematické dovednosti. V první třídě jsem měla holčičku, která měla problémy s pochopením počtu; ale jen jednu! ...
Bc. Lenka U. píše:
... S počítáním to řeším podobně jako s barvami (měsíc barev). V ročním plánu mám po měsících rozděleno na každý měsíc jedno až dvě čísla. Například 3 vychází na listopad. Začínáme v prvním týdnu počtem - při většině činností se vše točí kolem tohoto počtu (ukazujeme na prstech, najdi a spočítej 3 listy..., pohádka O třech prasátkách a vlkovi, cvičení mazurkového a polonézového kroku s počítáním, tvoříme trojice předmětů podle daného pravidla, písnička Tři čuníci atd). Druhý týden už při podobných činnostech přiřazujeme k počtu číslici, třetí týden přiřazujeme číslice a tvoříme dosud známou číselnou řadu (např.123, my jsme bratři) a čtvrtý týden vše opakujeme, určujeme více - méně atd. Pro různé hry mám například vyrobeny kostky s číslicemi, které potřebuji (třeba jen 1 a 2).Také se mi velmi osvědčilo, když denně počítáme všechny děti, které jsou ve třídě. Před cvičením sedí všichni na lavičce a každý jde a počítá. Šikovnější pomůžou slabším a za čas to většina zvládá.
Ema K. píše:
Pěkný večer, nedávno proběhl zápis do přípravky - některé děti se k počtu nedokázaly vyjádřit vůbec, nebo si vzpomněli na nějaké číslo, které u někoho doma slyšeli a např. na počet dvě řekli osm, šikovnější spočítali do dvou, vyšší počet označili slovem moc. Když dostali poskládat puzzle o 6ti dílcích, nikdo to nedokázal, děti většinou ani nechápaly co po nich chci. Ten den jsem si také uvědomila, že podobně na tom byly mé děti na začátku roku (až jsem se otřepala, když jsem si to vše vybavila - září a ještě i část října byl pro mě opravdu velmi náročný), ale po srovnání se současným stavem vidím u nich velký pokrok ve všech oblastech - což mě moc potěšilo.
Při navození pojmu čísla jsem poukazovala na to, čeho máme na tělě jedno (nos, hlava) a čeho dvě (uši, ruce). Když to pochopili, pak už to šlo - tři kola má trojkolka, čtyři rohy mají dveře, 5 prstů je na ruce... Nyní již bezpečně napočítají do 10ti, šikovnější i do 15ti. K pochopení a upevnění pojmů samozřejmě dopomáhají pohádky ve kterých vystupuje urč. počet postav, říkanky ve kterých se objevuje nějaký počet, hodně pracujeme s prsty na rukou, děti se ráno počítají, lze též využívat i zjednodušené Člověče, nezlob se... na pochopení pojmu první, druhý, poslední, uprostřed je báječná pohádka O řepě (to ale jistě všichni víte), každou pohádku si navíc dramatizujeme, také řazení do dvojic při přecházení do jiných místností pomáhalo - kdo je dříve hotový nebo hodnější půjde první, druhý a zlobivější poslední, předposlení...

Prosím, pokračujme v přemýšlení, jak na matematické dovednosti...

***
Tato diskuze je součástí akce INSPIROMAT 2012, která si klade za cíl zpracování vybraných témat spoluprací uživatelů Metodického portálu RVP.cz.
***

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Přípravné třídy - jak na matematické dovednosti?
PříspěvekNapsal: ned 12. dub 2015 21:07:31 
Pro rozvoj předmatematických dovedností doporučuji jako nejvhodnější literaturu knihu Phdr.M. Kaslové, Předmatematické činnosti v předškolním vzdělávání, vydavatelství Raabe. Nic lepšího neznám. Eva Zelená, učitelka, studentka ped.fakulty UK


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: