Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přípravné třídy - barvy, čas, levá-pravá, zvířátka apod.
PříspěvekNapsal: úte 06. bře 2012 11:00:24 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Z diskuzního tématu Učíte v přípravné třídě? Co se vám daří?:
Ema K. píše:
... Pro pochopení pojmu včera, dnes a zítra si povídáme, co jsme dělali včera, co se jim líbilo dnes a co budou dělat zítra..... pravou ruku již s jistotou poznají - při komunikaci ve vyučování vyžaduji hlásit se pouze pravou rukou - jinak nedostanou slovo :c), díky tomu již správně určí pravu nohu, pravou stranu, nyní začínají určovat i levou stranu - potřebné při psaní a čtení, pojmy: nahoře, dole, vedle, pod, nad, před, mezi, u, v, za - si procvičujeme při uklízení hraček... (v předložkách ale ještě stále pokulháváme). Při neustálém opakování vše docela rychle pochopí - v tom je právě rozdíl mezi dětmi retardovanými a pouze zaostalými, že se při intenzívní péči dokážou rychle rozvíjet - jistý potenciál tedy k tomu mají, škoda jen, že je místo rodičů vychovává spíše jen "ulice".
Pro upevnění barev jsme také používali "příjmení" pro barvičku - každá barvička měla ještě jedno jméno - žlutá sluníčková, zelená travičková, hnědá čokoládová...hodně to pomohlo, nyní od příjmení upouštíme, barvy už znají. Barvičky jsem také upevňovala známou říkankou Čáp ztratil čepičku.
Bc. Lenka U. píše:
... Pracuji formou projektového učení, kde většinou hlavní tématický celek trvá jeden měsíc a je rozdělen do podtémat týdenních, která prolínají všemi činnostmi. Např. měsíc "čtyř barev" je rozdělen do týdnů - žlutý, zelený, červený, modrý. V červeném týdnu se pak vše točí kolem všeho, co je červené. Takže v oblasti jazyka a komunikace začínáme pohádkou O Karkulce,dramatizací, písní Koulelo se, koulelo.., Červený šátečku apod., navazuje grafomotorika - kroužení,malba velkých červených jablek, výběr červených tvarů ze stavebic a skládanek, hudebně pohybová hra Mám šáteček, mám, v tělěsné výchově nácvik převalů či kotoulu vpřed (motivace písní Koulelo se..). Hlavní je ale s dětmi neustále mluvit, vysvětlovat, ukazovat, dávat příklad - jako v naší běžné rodině.
Ema K. píše:
... Zaujal mě tady jeden námět v příspěvku - barevný měsíc - je to výborné pro upevnění zákl.barev - možná přepracuji jeden měsíční blok. :c). Já pro upevnění barev jsem nalepila na podlahu barevná kolečka, na která děti podle řečeného názvu poskakují a tak se je učí, sami si dokonce o přestávkách hru na barvy hrají.


Pokračujme, prosím!
Jak pracujete s dětmi vy? Co používáte, co se osvědčilo?
Sháníte něco?


***
Tato diskuze je součástí akce INSPIROMAT 2012, která si klade za cíl zpracování vybraných témat spoluprací uživatelů Metodického portálu RVP.cz.
***

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Přípravné třídy - barvy, čas, levá-pravá, zvířátka apod.
PříspěvekNapsal: stř 18. dub 2012 21:38:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. úno 2012 15:25:59
Příspěvky: 15
Znalost základních barev upevňuji také při jednoduchých hrách : Letěl bílý motýlek kolem mlýnice, potkala ho u mlýna bílá slepice, kampak letíš, motýlku, letím, letím na kytku. Na jakou? na.........
nebo :Ťuká ťuká deštíček na barevný deštníček, ťuká, ťuká, prstíkem, co je pod tím deštníkem? - hrajeme s "padákem" a pod každou barvou je schovaný obrázek předmětu ve stejné barvě atd atd.

Na zapamatování si názvů dnů v týdnu jsem vymyslela pohádku o sedmi trpaslících, které jsme si s dětmi vyrobili z malých pet lahví a podle "jejich oblíbené činnosti" na ně nalepili symboly denních vyučovacích předmětů - "trpaslík, který rád poslouchá pohádky a kreslí se jmenuje PONDĚLÍ - v pondělí je hlavní LITERÁRNÍ a VÝTVARNÁ VÝCHOVA, trpaslík, který počítá se jmenuje ÚTERÝ atd.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: