Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Je dost času na výuku komunikační výchovy?
PříspěvekNapsal: úte 20. zář 2011 17:13:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Kolik hodin týdně věnujete komunikační výchově v rámci výuky českého jazyka? Máte na ni čas?

Stačí tento čas k tomu, aby žáci zvládali techniku verbální i neverbální komunikace v praktické rovině alespoň na velmi dobré úrovni? 

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dost času na výuku komunikační výchovy?
PříspěvekNapsal: úte 20. zář 2011 20:04:38 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Co to je zvládali techniku verbální a neverbální komunikace? Co to je v praktické rovině? Co to je na velmi dobré úrovni?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dost času na výuku komunikační výchovy?
PříspěvekNapsal: čtv 22. zář 2011 12:03:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Zdeňku, tak to jste uhodil hřebíček na hlavičku. Díky!

Tato otázka nás nutně dovede k tomu, jakými kritérii se u komunikační výchovy řídíme - co jsou požadované znalosti, dovednosti, postoje, a jaké jsou indikátory jejich zvládání.

Čím se v praci řídíte? Používáte RVP/ŠVP - část z oboru ČJL a průřezové téma Osobnostní a sociální výchova pro stanovení znalostí/dovedností/postojů, nebo pracujete ještě s jinými materiály?

Jak si stanovujete laťku pro dobrý výkon?
A kolik hodin pak takové výuce KV věnujete?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dost času na výuku komunikační výchovy?
PříspěvekNapsal: čtv 22. zář 2011 12:18:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 01. zář 2010 13:12:36
Příspěvky: 202
V hodinách kterých vyučovacích předmětů užíváte metod vhodných pro rozvíjení komunikativních dovedností - prezentace a obhajoby prací žáků/skupinové práce nebo řízenou debatu? Popiště, jaká kritéria hodnocení užíváte? Jsou sdílena napříč školou?

Moc děkuji.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dost času na výuku komunikační výchovy?
PříspěvekNapsal: pát 23. zář 2011 19:47:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. zář 2011 18:10:14
Příspěvky: 17
Mgr. Zdeněk Sotolář píše:
Co to je zvládali techniku verbální a neverbální komunikace? Co to je v praktické rovině? Co to je na velmi dobré úrovni?

Dobrý den,
určitě je nutné souhlasit s tím, že přesná kritéria hodnocení, či chcete-li hodnotící standardy, dosud v rámci komunikační výchovy nebyly nějak zvlášť přesně vymezeny. Nicméně položená otázka směřovala právě k této problematice a rozpoutání diskuse o tom, jak by se jednotlivé výkony v oblasti mluveného projevu a řeči těla hodnotit měly. V této souvislosti je třeba klást důraz nejenom na teorii, tedy vysvětlení žákům, jak má projev vypadat, ale především na praktická cvičení. Řada učitelů Vám řekne, že praktická cvičení jsou ve výuce samozřejmost. Praxe však ukazuje, že tomu tak úplně není. Zeptáte-li se na důvod, většina pedagogů odpovídá, že by na komunikační výchovu potřebovali větší hodinovou dotaci.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dost času na výuku komunikační výchovy?
PříspěvekNapsal: sob 24. zář 2011 19:01:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. zář 2011 13:32:42
Příspěvky: 24
Kritéria hodnocení v komunikační výchově si tvoří každý učitel individuálně. Vychází ze své praxe a zkušeností, příp. čerpá od kolegů či ze školení. Souhlasím s tím, že je na ni minimálně času. Já jsem se například snažila u žáků v hodinách českého jazyka trénovat komunikační schopnosti v rámci mluvních cvičení. Žáci dostali téma zadané asi s týdenním předstihem, aby se na ně mohli náležitě připravit. Někteří to udělali, jiní ne. To už bylo na nich, záleželo na tom, co pak předvedli, ne jak dlouho se chystali. A že to někteří jedinci zvládli na výbornou i bez přípravy, bylo úžasné. Ale to byly výjimky. Do hodnocení jsem pak zapojila celou třídu. Chtěla jsem slyšet od nich, jak hodnotí jednotlivé body, tedy obsah - zda žák mluvil k tématu, vhodné používání vyjadř. prostředků, souvislost a návaznost projevu a celkový dojem, tedy jak působil žák na posluchače, jaké neverbální prostředky používal, zda byl celkový dojem něčím narušován. Více bodů by nemělo smysl, ani na ně nebyl prostor. Vyžadovala jsem, aby žák své hodnocení druhého žáka zdůvodnil, ne pouze řekl, líbí nelíbí. Na závěr jsem sdělila své hodnocení já, včetně známky. V opačném pořadí by to bylo neadekvátní, ovlivňovala bych svými výroky ostatní. ;)
D.Hrušková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dost času na výuku komunikační výchovy?
PříspěvekNapsal: sob 24. zář 2011 19:06:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. zář 2011 13:32:42
Příspěvky: 24
Zapomněla jsem uvést časovou dotaci. Pokud má učitel na 3 hod. týdně, z toho 1 hodinu ČJ a slohu, není času mnoho. V rámci této hodiny jsem tedy věnovala týdně 10-30 minut nácviku komun. dovedností. Samozřejmě jsme si v tomto čase i vysvětlili, co to je verbální a never. komunikace,jakým způsobem bychom měli využívat gesta, mimiku apod. Toho si pak žáci u sebe navzájem (a samozřejmě i u mě) všímali. A samozřejmě mi nic nedarovali :D Ale tak je to v pořádku. Měřit se musí všem stejně.
D.Hrušková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dost času na výuku komunikační výchovy?
PříspěvekNapsal: sob 24. zář 2011 19:54:15 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 10. pro 2010 15:17:05
Příspěvky: 606
Je dost času na výuku komunikační výchovy?

Já bych se zeptal jinak: Mají žáci vůbec možnost v hodinách komunikovat a pracovat na zlepšování svých komunikačních dovedností?

Kolik času během celého dne ve škole dostane jednotlivý žák k tomu, aby mohl něco říci?

_________________
prezident spolku Pedagogická komora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dost času na výuku komunikační výchovy?
PříspěvekNapsal: ned 25. zář 2011 8:49:31 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. zář 2011 18:10:14
Příspěvky: 17
Radek Sárközi píše:
Je dost času na výuku komunikační výchovy?

Já bych se zeptal jinak: Mají žáci vůbec možnost v hodinách komunikovat a pracovat na zlepšování svých komunikačních dovedností?

Kolik času během celého dne ve škole dostane jednotlivý žák k tomu, aby mohl něco říci?


Dobrý den,
děkuji za dotaz, který přesně míří k aktuálnímu problému, ke kterému bychom potřebovali znát Váš názor. K tomu, abychom se mohli dobrat ke konkrétním závěrům, můžete nám říci, kolik žáků konkrétně např. během jedné Vaší vyučovací hodiny dostane šanci se ústně vyjádřit a zhruba kolik minut má tento žák na svůj projev k dispozici?
Jana Adámková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Je dost času na výuku komunikační výchovy?
PříspěvekNapsal: sob 08. říj 2011 12:26:50 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. lis 2007 20:20:52
Příspěvky: 961
Zajímavě to řeší v USA. Jak se zmiňuje Soňa Koňaříková, tam mají na střední škole předmět Debaty:" V rámci sociálních studií si studenti měli možnost zvolit předmět Debaty, který je vedl k rozvoji komunikačních dovedností a mluveného projevu. V rámci toho předmětu jezdili studenti na různé debatní soutěže." I u nás taková soutěž také existuje, ale má daleko menší podporu: Debatní liga. Máte s touto soutěží zkušenosti?

_________________
Zdraví Jenda


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron