Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Tvorba powerpointových prezentací šablony III/2 Eu penize šk
PříspěvekNapsal: ned 26. srp 2012 11:44:07 
Dobrý den, vytvářím powerpointové prezentace v rámci šablony III/2 na hudební výchovu. Prosím o radu. Když chci použít tento obrázek Louise Armstronga http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Lou ... stored.jpg tak dělám to dobře tak, že si otevřu stránku citace.dumy.cz, tam zadám autora? v tomto případě: World-Telegram staff photographer (asi příjmení - nejde rozeznat jméno), název stránky: cs.wikipedia.org, URL adresa: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Lou ... stored.jpg a nechám vygenerovat, a to co mi vygeneruje zkopíruju do své prezentace - to stačí? co se stane, když bych jako zdroj uvedla pouze adresu, na které se ten obrázek nachází?

V některých prezentacích jiných autorů jsem si všimla, že uvádí ještě i toto: Dostupné pod licencní creative commons - to se uvádí v jakém případě, i v případě tohoto obrázku? nerozumím tomu..., citace mi nevygeneruje pod jakou licencí je to dostupné, to se dopisuje ručně? Potom, pokud vyhledám nějaký obrázek, tak třeba i u tohoto je tam komentář v angličtině, angličtinu neovládám a když si text dám do překladače, vyjede mi to nesmysl, kterému nerozumím. Děkuji za odpověd.

Pak se chci zeptat - na cs.wikipedia.org se nachází texty a obrázky, dají se ony obrázky volně používat, anebo některé mají omezení, že je nesmím použít do své prezentace? Pokud se u obrázku nachází nějaký komentář v angličtině, tak se nechytám.

Mám-li hledat cestu nejm. odporu (ubíjí mě to neustálý hledání obrázků, které ano, které ne, jak správně citovat...neorientuji se v tom, nikdy jsem nic podobného nevytvářela a není, kdo by si se mnou sedl, věnoval mi čas a konkrétně mi vysvětlil co a jak), mám-li se pokusit celou tuhle záležitost aturoských práv obejít, napadá mě toto řešení: mít dvě sady prezentací - jednu pro účely použití pouze v hodinách Hv (nikde nezveřejnovat), kde budu mít v prezentacích takové obrázky - neomezeně, které se mi budou hodit, bez ohledu na to, zda jsou nebo nejsou pod autorským právem (to mi dává svobodu pro tvorbu prezentací zábavným stylem, kdy jsou texty - přísun informací např. o skladateli podpořeny obrázky, v tom je pro mě smysl powerpointových prezentací, jelikož učebnice v hodinách Hv nepoužívám, nevyhovují mi) a druhou verzi, kterou odevzdám v rámci projektu Eu penize školám a to tak, že místo obrázků budou v prezentacích pouze internetové odkazy na ony obrázky, a texty budou doplněny úkolem - např. odpovězte na otázky, za domácí úkol vyhledejte, zamyslete se nad.., je pravda že...., poslechem srovnejte skladby... Tedy v případě obrázků - jakési nutné zlo a dvojí práce (pokud mám ty svoje prezentace takto nastaveny), ale zřejmě takhle je to podle autorských práv a norem na vypracování prezentací dle EU peníze školám také přijatelné(?). Děkuji za odpověd.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: tvorba powerpointových prezentací šablony III/2 Eu peniz
PříspěvekNapsal: stř 29. srp 2012 17:03:36 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Dobrý den mijo
K citaci: V případě tohoto obrázku (pod licencí Public Domain), byste nemusela uvádět autora, ale pouze URL adresu a datum citace. Ten se uvádí z důvodu, kdyby došlo k nějaké změně licence, aby bylo jasné, že vy jste obrázek použila právě v době, kdy platily ty a ty podmínky.

Každý typ licence vyžaduje jiné údaje, které je třeba uvádět. Doporučuji podívat se na stránku http://www.creativecommons.cz/, kde jsou tyto licence vysvětleny.
Údaje, zda se jedná o licenci Creative Commons nebo Public domain se píší ručně.

I ve Wikipedii se nacházejí obrázky pod různými licencemi (nejčastěji opět Public Domain a Creative Commons). Doporučuji orientovat se podle obrázků, které Vám ukazují, co je třeba dodržet při použití toho kterého obrázku.

Domnívám se, že Vámi navrhované řešení by mělo být přijatelné. Rizikem jen je, že obrázek na odkazované stránce může být smazán či přesunut a uživatel/kolega/kontrolní orgán obrázek již nenajde. Vaše práce by tak mohla ztratit svou hodnotu.

PS: Mohla bych Vám doporučit ještě nějaké další odkazy. Kdybyste měla zájem, ozvěte se mi na email nebo soukromou zprávou zde v modulu Diskuze.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: tvorba powerpointových prezentací šablony III/2 Eu peniz
PříspěvekNapsal: stř 29. srp 2012 18:24:05 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 21. čer 2009 12:14:57
Příspěvky: 673
Ale na typu licence nezáleží, protože DUM v šablonách není komerční využití.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: tvorba powerpointových prezentací šablony III/2 Eu peniz
PříspěvekNapsal: ned 09. zář 2012 6:34:12 
Mgr. Zdeněk Sotolář píše:
Ale na typu licence nezáleží, protože DUM v šablonách není komerční využití.

Proč si myslíte, že DUM - šablona není komerční využití? Já si myslím že ano, Dumy budou veřejně dostupné (což je podle me svým způsobem průser, kvůli uutor. právům). Pak my, jako učitelé za ty DUMY máme zaplaceno.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: tvorba powerpointových prezentací šablony III/2 Eu peniz
PříspěvekNapsal: ned 09. zář 2012 13:11:06 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
O citacích a "komerčním využití" jsme diskutovali již zde. Třeba Vám informace pomohou při hledání odpovědi.

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron