Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1 - komentáře
PříspěvekNapsal: úte 14. úno 2012 17:04:07 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Vítáme Vás v diskuzi ke standardům oboru NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1!

Doporučujeme odpovídat na komentář předřečníka pomocí tlačítka “Citace” (vpravo pod jeho příspěvkem). Tak bude i ostatním jasné, na který předchozí komentář reagujete.

Vstup k textu standardů na stránkách MŠMT:
NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1 - komentáře
PříspěvekNapsal: úte 28. úno 2012 0:38:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. zář 2011 13:32:42
Příspěvky: 24
Dobrý večer, určitě bude přínosné testováním zjistit, na jaké úrovni žáci na konci 9. třídy jsou. Bohužel si však neumím představit, že by "moji" žáci mohli uspět. Nastoupila jsem nově na ZŠ v září a po pár měsících jsem zjistila, že škole vůbec nejde o to, aby se žáci něco naučili, ale aby cizí jazyk přestály bez úhony a špatných známek. "Jedná se přece o druhý cizí jazyk", tak po nich nemohu nic moc chtít, měli by se jen dobře zabavit a pobavit, ale o učení tu moc nejde. A budou-li mít špatné známky, budu mít problém já, ale ne žáci. Stížnostmi na učitele se dá přece vyřešit vše, i to, že se mají najednou učit slovíčka či gramatiku, a když to nemuseli dělat doteď, přece nebudou najednou začínat.
Tak to je hořká realita ze ZŠ, nehledě na to, že na ZŠ je na prvním místě udržení kázně a učení pokulhává někde daleko za tímto prvním cílem. Ale naděje umírá poslední, třeba se někdy cíle vymění a žáci se budou chtít (a moci) i něco naučit.
Dana Hrušková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1 - komentáře
PříspěvekNapsal: úte 28. úno 2012 10:21:22 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Dobrý den, děkujeme za reakci i za postesknutí!
Prohlédla jste si návrh standardů? Z vašeho příspěvku mi zatím vyplývá, že požadavky pro "druhý cizí jazyk" jsou příliš vysoké, nebo se mýlím?

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1 - komentáře
PříspěvekNapsal: stř 29. úno 2012 9:46:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. úno 2012 17:40:00
Příspěvky: 6
Dana Hrušková píše:
Dobrý večer, určitě bude přínosné testováním zjistit, na jaké úrovni žáci na konci 9. třídy jsou. Bohužel si však neumím představit, že by "moji" žáci mohli uspět. Nastoupila jsem nově na ZŠ v září a po pár měsících jsem zjistila, že škole vůbec nejde o to, aby se žáci něco naučili, ale aby cizí jazyk přestály bez úhony a špatných známek. "Jedná se přece o druhý cizí jazyk", tak po nich nemohu nic moc chtít, měli by se jen dobře zabavit a pobavit, ale o učení tu moc nejde. A budou-li mít špatné známky, budu mít problém já, ale ne žáci. Stížnostmi na učitele se dá přece vyřešit vše, i to, že se mají najednou učit slovíčka či gramatiku, a když to nemuseli dělat doteď, přece nebudou najednou začínat.
Tak to je hořká realita ze ZŠ, nehledě na to, že na ZŠ je na prvním místě udržení kázně a učení pokulhává někde daleko za tímto prvním cílem. Ale naděje umírá poslední, třeba se někdy cíle vymění a žáci se budou chtít (a moci) i něco naučit.
Dana Hrušková


Vážená paní kolegyně,
nezoufejte. Dá se předpokládat, že testování bude pro řadu žáků dobrou motivací k tomu, aby ve svých výkonech přidali. Věřím, že pod Vaším vedením testy určitě zvládnou. Vašeho názoru z praxe si nicméně velmi vážím.
Hana Andrášová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1 - komentáře
PříspěvekNapsal: stř 29. úno 2012 19:51:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. zář 2011 13:32:42
Příspěvky: 24
Hezký večer,
děkuji za odpověď. Pročetla jsem si (bohužel zatím jen v rychlosti) navrhované standardy a prohlédla testy a po prvním přečtení se mi zdá, že by dané výstupy žáci mohli zvládnout. Netvrdím, že všichni, to se asi nikdy nikde nestane, ale většina ano. Samozřejmě pouze za předpokladu, že bude ve škole probíhat normální výuka a žáci se během těch 2-3 let naučí základy jazyka, tedy zvládnou úroveň A1.
Dana Hrušková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1 - komentáře
PříspěvekNapsal: stř 29. úno 2012 20:07:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. zář 2011 13:32:42
Příspěvky: 24
Milá paní Andrášová,
děkuji za povzbuzení. Já to zatím nevzdávám, naopak se snažím vydržet a ukázat žákům i kolegům, že němčina má smysl, že jeho znalost jim ulehčí jejich další plány a studium a že bez "práce nejsou koláče".
Myslím si, že pokud budou žáci vedeni od počátku k systematické práci, samozřejmě tak, aby je výuka bavila, musí se po 2-3 letech aspoň malé výsledky objevit. A to by měli právě v navrhovaných standardech prokázat, co není nereálný cíl. Závisí však hodně na přístupu učitele a občas i na složení žáků a jejich přístupu.
Dana Hrušková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1 - komentáře
PříspěvekNapsal: stř 29. úno 2012 20:41:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. zář 2011 13:32:42
Příspěvky: 24
Milé kolegyně,
asi vás spíše zajímají komentáře jednotlivých standardů.
Vyjádřím se zatím jen krátce. Nejsem si jista, zda zvládnu probrat veškerou gramatiku, mám na mysli třeba perfektum, to mohu posoudit, až se třídou dojdu na konec 9.třídy.
V testech se mi dále zdá, že se někdy objevují slova a vazby, kterým žáci nebudou rozumět. Mám proto otázku. Pokud je nutné nějaký takový výraz použít, nepočítáte s jeho překladem pod textem? Objevuje se to tak i u maturitních testů, tak myslím, že by to i zde nebylo na škodu.
Děkuji, D.Hrušková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1 - komentáře
PříspěvekNapsal: stř 29. úno 2012 21:01:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 08. úno 2012 17:40:00
Příspěvky: 6
Dana Hrušková píše:
Milé kolegyně,
asi vás spíše zajímají komentáře jednotlivých standardů.
Vyjádřím se zatím k úrovni A1(9.tř), který se mě snad bude týkat. Nejsem si jista, zda zvládnu probrat veškerou gramatiku, mám na mysli třeba perfektum, to mohu posoudit, až se třídou dojdu na konec 9.třídy. V testech se mi zdá, že se někdy objevují slova a vazby, kterým žáci nebudou rozumět. Mám proto otázku. Pokud je nutné nějaký takový výraz použít, nepočítáte s jeho překladem pod textem? Objevuje se to tak i u maturitních testů.
Děkuji, D.Hrušková


Milá paní kolegyně,

jsem velmi potěšena, že jste se naší prací tak detailně zabývala. Velmi si toho vážím, protože vím, kolik práce aktivní učitel cizích jazyků vedle vlastní výuky má. Jsme si vědomi toho, že se v některých cvičeních mohla objevit slova či slovní spojení, kterým někteří žáci nebudou rozumět. Snažili jsme se o to, aby jazyk výchozích textů byl v rámco možností co nejživější, nejautentičtější. Dbali jsme ale důsledně na to, aby se "obtížnější" slovní zásoba nevyskytovala v následných úlohách, které mají žáci řešit. Nevylučuji, že v ostrém testování nebudou některá obtížnější slova přeložena. To neodporuje vlastní podstatě testování.
Hana Andrášová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1 - komentáře
PříspěvekNapsal: pát 02. bře 2012 10:28:00 
Hana Andrášová píše:
Dana Hrušková píše:
Milé kolegyně,
asi vás spíše zajímají komentáře jednotlivých standardů.
Vyjádřím se zatím k úrovni A1(9.tř), který se mě snad bude týkat. Nejsem si jista, zda zvládnu probrat veškerou gramatiku, mám na mysli třeba perfektum, to mohu posoudit, až se třídou dojdu na konec 9.třídy. V testech se mi zdá, že se někdy objevují slova a vazby, kterým žáci nebudou rozumět. Mám proto otázku. Pokud je nutné nějaký takový výraz použít, nepočítáte s jeho překladem pod textem? Objevuje se to tak i u maturitních testů.
Děkuji, D.Hrušková


Milá paní kolegyně,

jsem velmi potěšena, že jste se naší prací tak detailně zabývala. Velmi si toho vážím, protože vím, kolik práce aktivní učitel cizích jazyků vedle vlastní výuky má. Jsme si vědomi toho, že se v některých cvičeních mohla objevit slova či slovní spojení, kterým někteří žáci nebudou rozumět. Snažili jsme se o to, aby jazyk výchozích textů byl v rámco možností co nejživější, nejautentičtější. Dbali jsme ale důsledně na to, aby se "obtížnější" slovní zásoba nevyskytovala v následných úlohách, které mají žáci řešit. Nevylučuji, že v ostrém testování nebudou některá obtížnější slova přeložena. To neodporuje vlastní podstatě testování.edky
Hana Andrášová



Dobry den,

na testovani je vzdycky nejtezsi jak, protoze proc asi vime. Krome vsech moznych potizi s event. spatnymi vysledky a dusledky spis pro uitele (tj. v 5. a 9. tr. jak uz bylo prede mnou receno) vidim jako hodne nedostatecne to, ze se bude testovat pouze pisemne. Je to sice rychle a rekneme objektivni, mame na to pocitace atd. ale vynechat pri prvnim testovani at uz v 5. nebo 9. tride ustni komunikaci, reakci a samostatny projev - to je prece na zacatku ta hlavni dovednost - tak to myslim devalvuje veskere testovani. Pisemne testy jsem si precetla a hned prvni moje myslenka byla: je nutne nutit zakum takove sloveso jako "starten", ktere se dusledne snazim nahrazovat "anfangen", protoze anglictina atd...
a o nekterych obtiznych vyrazech nemluve.
Zkousite takove testy nejdrive na prumernych zacich, nez je publikujete?

Mgr. Ivana Pavlištová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: NĚMECKÝ JAZYK - 9. ročník, úroveň A1 - komentáře
PříspěvekNapsal: pát 02. bře 2012 22:46:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 21. zář 2011 13:32:42
Příspěvky: 24
Souhlasím s kolegyní. Také se snažím důsledně vyhýbat anglicizmům a nahrazovat je německými slovy. Podle mého názoru tím trpí daný jazyk (ať už německý či náš mateřský). Otázka však je, jak je tomu v praktickém životě. Když jsem např.zjišťovala od známých studentů v Německu, co říkají na slůvko "date", protože se mi příčí jej používat, dozvěděla jsem se, že se běžně užívá a jiné už neřeknou, protože všechny německé ekvivalenty jsou dle jejich názoru zastaralé a knižní. Takže je to vlastně námět k diskusi - užívat důsledně německá slova (což podporuji), nebo užívat živý jazyk a reagovat tím na současný vývoj? Neodvažuji se rozhodnout, nejsem jazykovědec, ale asi není na místě izolovat se od současného vývoje.
Dana Hrušková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: