Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Standardy FJ - související dotazy
PříspěvekNapsal: ned 26. úno 2012 20:30:24 
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak tento dokument bude představen, předložen jednotlivým školám a učitelům FJ? Myslím si, že než začneme testovat žáky, měli bychom zjistit, jestli učitelé mají veškeré nástroje k tomu, aby svou výuku nevedli jako přípravu na test, ale aby dovednosti které se po žácích v testech chtějí, byly přirozeně ve výuce rozvíjeny a to je hlavně - umět použít jazyk ke komunikativním účelům ve všech čtyřech kompetencích. Má ministerstvo nějakou strategii, jak podpoří školy a učitele v zavedení tohoto nového projeku, ať odbornými semináři nebo bližšími informacemi?
Můj další dotaz se týká mluveného projevu. Kdy a jak bude do testování tato kompetence zařazena?
Další dotaz se týká písemného projevu. Žák má napsat souvislý text, jakým způsobem bude hodnocený písemný projev? Součástí dokumentu nejsou kritéria hodnocení. I když modelové úlohy mají možná řešení, jaká kritéria budou použita k hodnocení písemného projevu a kdo tato kritéria stanoví?
Jak se test vyrovná s nepřítomností francouzských znaků na českých klávesnicích?
Dále se chci zeptat, kolik škol v ČR má FJ jako 1. jazyk? Jaká je týdenní hodinová dotace FJ na základních školách do 9. třídy jako 1. jazyk a jako 2. jazyk? Myslím si, že od této informace se odvíjí to, jestli jsou žáci požadované úrovně v příslušných ročnících vůbec schopni splnit? Kdo bude určovat, zda žáci budou testováni na úrovni A1 nebo A2?
děkuji předem za odpovědi
Renata Šagátová
Arcibiskupské gymnázium, osmileté gymnázium


Naposledy upravil Lenka Urbanová dne pon 27. úno 2012 10:07:48, celkově upraveno 1
úprava předmětu příspěvku


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Standardy FJ - související dotazy
PříspěvekNapsal: pát 02. bře 2012 9:27:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 24. led 2012 23:36:25
Příspěvky: 1
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že dnes je poslední pracovní den, kdy probíhá tato diskuze, prosím, aby byly zodpovězeny dotazy kolegyně Šagátové (kýmkoliv kompetentním buď z MŠMT, ČŠI nebo VUP). Já odpovědi bohužel neznám a jsem na ně velmi zvědavá. Především mě zajímá propagace tohoto materiálu a případná inovace učebnic. Na mnoha školách se učí podle starších učebnic (a tedy i metod) a případný neúspěch žáků u testů může být zapříčiněn i tímto faktem (např. v učebnicích není zařazena korespondence atd.).
Anna Lukešová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Standardy FJ - související dotazy
PříspěvekNapsal: sob 03. bře 2012 13:41:06 
Anna Lukešová píše:
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že dnes je poslední pracovní den, kdy probíhá tato diskuze, prosím, aby byly zodpovězeny dotazy kolegyně Šagátové (kýmkoliv kompetentním buď z MŠMT, ČŠI nebo VUP). Já odpovědi bohužel neznám a jsem na ně velmi zvědavá. Především mě zajímá propagace tohoto materiálu a případná inovace učebnic. Na mnoha školách se učí podle starších učebnic (a tedy i metod) a případný neúspěch žáků u testů může být zapříčiněn i tímto faktem (např. v učebnicích není zařazena korespondence atd.).
Anna Lukešová


myslím si, že mimo jiné je velmi důležité zodpovědět otázku, k čemu toto testování má sloužit. měřit úspěšnost nebo neúspěšnost žáků, kteří již tak v průběhu celé školní docházky jsou testováni, hodnoceni, mi nepřijde jako dobrý cíl. Standardy by měly nabídnout školám, učitelům nějaké "vodítko", "směr" "návod" - shrnutí kompetencí a dovedností, které by žáci mohli v určitých úrovních dosáhnout. Otázkou je, zda je to reálné. K tomu se mohou vyjádřit hlavně učitelé, kteří to vidí v praxi a MŠMT a ČŠI, instituce, které by měly mít celostátní přehled kolik škol má FJ jako 1. jazyk a kolik hodin týdně jej mají - viz mé předešlé dotazy.
Nelze také opomenout to, že standardy jsou zatím neúplné, jelikož neobsahují ústní projev a tudíž nemohou být zatím objektivním a komplexním ukazatelem úrovně žáka ve FJ. Také mě zajímá, jak to bude s písemným projevem v testování na počítači - viz mé předešlé dotazy, pokládám si otázku, zda to bude vůbec možné. V tom případě by zbyly dvě kompetence a to poslech a čtení?
Renata Šagátová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Standardy FJ - související dotazy
PříspěvekNapsal: pon 05. bře 2012 14:00:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. říj 2007 23:25:19
Příspěvky: 429
Renata Šagátová píše:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat,
1)Jak tento dokument bude představen, předložen jednotlivým školám a učitelům FJ?
2)Má ministerstvo nějakou strategii, jak podpoří školy a učitele v zavedení tohoto nového projeku, ať odbornými semináři nebo bližšími informacemi?
3)Kdy a jak bude do testování tato kompetence zařazena?
4)Jakým způsobem bude hodnocený písemný projev?
5)Jaká kritéria budou použita k hodnocení písemného projevu a kdo tato kritéria stanoví?
6)Jak se test vyrovná s nepřítomností francouzských znaků na českých klávesnicích?
7)Dále se chci zeptat, kolik škol v ČR má FJ jako 1. jazyk?
8)Jaká je týdenní hodinová dotace FJ na základních školách do 9. třídy jako 1. jazyk a jako 2. jazyk?
9)Kdo bude určovat, zda žáci budou testováni na úrovni A1 nebo A2?
...

Děkujeme za otázky, jelikož na většinu z nich neznáme odpovědi, tak jsme o ně požádali na MŠMT. Do této chvíle jsme je ještě neobdrželi.
Odpovědět Vám můžeme jen částečně na otázku 8). Týdenní dotace je stejná jako u jiných jazyků a vyplývá z RVP ZV. Pokud je FJ vyučován jako cizí jazyk a nebo jako další cizí jazyk. Z tohoto se odvíjí také očekávaná úroveň - cizí jazyky A2 a další cizí jazyk A1.
Pokud obdržíme odpovědi na Vaše další otázky, hned je sem umístíme.

_________________
Tomáš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: