Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Bezpečí a zdraví v RVP ZV
PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 8:46:59 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
Nedá mi to, abych nereagovala.
Schopnost zdrženlivosti je jistě pozitivní, ale měli bychom se zamyslet, jestli je skutečně možné jí takto "naučit". Podle mě nelze dítěti nabízet láhev, aby přestalo plakat, posadit ho s nočníkem před televizi, aby na něm vydrželo, posadit ho k počítači, aby nezlobilo, zahrnovat ho drahými nebo mnoha dárky, předkládat mu vzor konzumního života, a pak chtít, aby bylo v pubertě zdrženlivé.
A škola to, co bylo zanedbáno v rodině, předkládaným způsobem (viz revize RVP) nezachrání. Zvládnutí pudů v pubertě se musí zakládat mnohem dřív a jinými prostředky než vysvětlováním. Jedním z nich je intenzivní provozování hudby už dávno před pubertou a vydržet až přes ni. To je také jeden z důvodů, proč ve waldorfské škole třídy denně věnují až 30 minut z výuky společné náročné hudební činnosti. Velká část žáků začíná během prvních tří let hrát na hudební nástroje (většinou smyčcové nebo dechové, kromě toho všichni žáci hrají od první třídy na flétny) a vydrží u toho i na střední škole. Uvědomme si, čemu všemu se dítě učí při hře na hudební nástroj - zisky jsou v dovednosti vnímání krásného, sociálních dovednostech (naslouchání, čekání, tolerance), vytrvalost, překonávání překážek, trpělivost, schopnosti plánovat a smysluplně naplnit svůj volný čas, navazování hodnotných přátelství a mnoho dalších.
Nepomůže říkat "nedělej to", musíme dětem nabídnout něco hodnotného, co odvede vzdouvající se emoce správným směrem.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bezpečí a zdraví v RVP ZV
PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 10:41:02 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 09. úno 2011 17:29:04
Příspěvky: 818
A ještě mě napadla otázka: mají vaše děti k dispozici v počítači YouTube? Hloupá otázka, že? V tom případě si pusťte třeba toto: http://www.youtube.com/watch?v=1b-mUxSl ... re=related . Co myslíte, že bude mít silnější vliv na vaše děti - zmíněné video, nebo učitelka hovořící o zdrženlivosti?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bezpečí a zdraví v RVP ZV
PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 13:32:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 21. říj 2010 9:17:22
Příspěvky: 13
Dobré odpoledne, vzhledem k tomu, že se rizikovým chováním na internetu zabývám profesionálně již mnoho let (projekt E-Bezpečí, Národní strategie prevence kriminality MVČR apod.), některé navrhované formulace mi připadají nešťastné:

Odstavec RIZIKA OHROŽUJÍCÍ ZDRAVÍ
Auto-destruktivní závislosti –
a) nepřipadá mi vhodné zařazovat do této kapitoly rizikové chování, které zjevně není autodestruktivní závislostí, ale úplně jiným rizikem, konkrétně zbraně (závislost na zbraních???), nebezpečné látky (závislost na nebezpečných látkách), nebezpečný internet (spíše uvést online závislosti, netolismus apod.)... jinak ve výčtu zcela postrádám takové termíny jako mentální anorexie, sebepožkozování atd... přitom zcela jistě patří do závorek za obecné pojmy

b) odstavec bezpečné chování - obrat "komunikace na elektronickým médiích" by spíše měl znít "komunikace v rámci elektronických médii (internet, GSM...)"... určitě ne NA elektronických médiích

c) odstavec dodržování pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví - část "vztahy mezi účastníky silničního provozu, zvládání agresivity" mi připadá úsměvné :D přece jen pravidla silničního provozu jsou výše a vztahy děti v každém případě v 15 letech řešit nebudou...

d) manipulativní reklama a informace se kříží s mediální výchovou, stejný obsah... zajímavé, že působení sekt tam je, reklamní vlivy také, ale třeba mediální stereotypy už ne.... osobně je to nadbytečné

Celkově je kapitola o rizicích zcela roztříštěná, témata nerespektují deduktivní, induktivní ani analytický přístup, je to "psáno horkou jehlou", obsah se opakuje. To, co by mělo prostupovat jednotlivými odstavci, je uměle připojováno do míst, kam to nepatří.

Podívám se ještě pro zajímavost na další části.
Díky za váš čas.
S pozdravem

Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D.
vedoucí Centra PRVoK / E-Bezpečí
Pedagogická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci

_________________
Kamil Kopecký, Ph.D.
Univerzita Palackého v Olomouci
Centrum PRVoK + E-Bezpečí
http://www.e-bezpeci.cz
http://www.prvok.upol.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 2.3333333333333335
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bezpečí a zdraví v RVP ZV
PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 13:46:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 21. říj 2010 9:17:22
Příspěvky: 13
A ještě jeden dodatek - kdo to bude učit? Záběr je tam tak velký, že žádný univerzální expert na tolik nejrůznějších témat prostě NENÍ...

_________________
Kamil Kopecký, Ph.D.
Univerzita Palackého v Olomouci
Centrum PRVoK + E-Bezpečí
http://www.e-bezpeci.cz
http://www.prvok.upol.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 2.3333333333333335
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bezpečí a zdraví v RVP ZV
PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 20:39:47 
Kamil Kopecký píše:
A ještě jeden dodatek - kdo to bude učit? Záběr je tam tak velký, že žádný univerzální expert na tolik nejrůznějších témat prostě NENÍ...


Experta není potřeba. Spoléhání na experty považuji za "mor" dnešní doby. Stačí zájem a o málo více než základní orientace. Učitel předává základy. Proto je to ostatně ZÁKLADNÍ škola. Pravidlo pana Pareta říká že 80% výsledku získámě z 20% vstupů. A tedy 20% základních informací způsobí 80% přínosu v oblasti bezpečnosti. A na to stačí i učitel. I když je samozřejmě otázka, zda má škola přijímat stále další a další témata. Já bych preferoval spíše zúžení záběru a práci více do hloubky.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 3.6666666666666665
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bezpečí a zdraví v RVP ZV
PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 21:37:44 
Mgr. Zdeněk Sotolář píše:
Souhlasím s tím, že "integrace" sexuality je vlastně nesmysl (odkud ji integrujeme?). Navíc s nicneříkajícím přívlastkem "zralá". Ani původní výstup RVP (odpovědnost za bezpečné sexuální chování) přece nevylučuje "zdrženlivost" jako jeden z projevů sexuálního chování. Ale soustředěním se právě na zdrženlivost riskujeme, že se dospívající mládeži budeme na míle vzdalovat.


Není slova zralá ve výrazu "výchova ke zralé integraci sexuality" náhodou překlep? Jednak mi to nedává smysl - i když se to v nábožensky laděných textech občas vyskytne, ale předpokládám, že spoluatorkou textu je MUDr. Fridrichová, která používá pojem ZDRAVÁ integrace sexuality, nebo dokonce vztahová sexuální výchova (!!!) Lze nalézt na stránkách http://rodina.prorodiny.cz/vztahova-sexualni-vychova/ Centra pro rodinu a sociální péči o.s.
Já bych pojem úplně vyškrtla, když v textu nebude, nic se nestane. Obsah učiva je zřetelný, není třeba používat pojmy bez jasné definice.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bezpečí a zdraví v RVP ZV
PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 21:43:13 
Zuzana Prouzová píše:
Mgr. Zdeněk Sotolář píše:
Souhlasím s tím, že "integrace" sexuality je vlastně nesmysl (odkud ji integrujeme?). Navíc s nicneříkajícím přívlastkem "zralá". Ani původní výstup RVP (odpovědnost za bezpečné sexuální chování) přece nevylučuje "zdrženlivost" jako jeden z projevů sexuálního chování. Ale soustředěním se právě na zdrženlivost riskujeme, že se dospívající mládeži budeme na míle vzdalovat.


Není slova zralá ve výrazu "výchova ke zralé integraci sexuality" náhodou překlep? Jednak mi to nedává smysl - i když se to v nábožensky laděných textech občas vyskytne, ale předpokládám, že spoluatorkou textu je MUDr. Fridrichová, která používá pojem ZDRAVÁ integrace sexuality, nebo dokonce vztahová sexuální výchova (!!!) Lze nalézt na stránkách http://rodina.prorodiny.cz/vztahova-sexualni-vychova/ Centra pro rodinu a sociální péči o.s.
Já bych pojem úplně vyškrtla, když v textu nebude, nic se nestane. Obsah učiva je zřetelný, není třeba používat pojmy bez jasné definice.


Ovšem pak musíme zrušit celou sexuální výchovu, paní Prouzová, neb i to je pojem bez jasné definice! Asi by to žádná škoda nebyla, jsou s ní jen potíže... Jsem pro vyškrtnutí z RVP! Děkuji.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bezpečí a zdraví v RVP ZV
PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 22:18:16 
Jana Petrů píše:
A ještě mě napadla otázka: mají vaše děti k dispozici v počítači YouTube? Hloupá otázka, že? V tom případě si pusťte třeba toto: http://www.youtube.com/watch?v=1b-mUxSl ... re=related . Co myslíte, že bude mít silnější vliv na vaše děti - zmíněné video, nebo učitelka hovořící o zdrženlivosti?


Pro mě jako rodiče nemusí žádná učitelka hovořit o jakémkoli sexuálním tématu, prostě to zvládáme doma, jako šílené mi naopak připadá, když učitel běhá s kondomem v ruce, aniž by vůbec zmínil, že předčasná sexuální zkušenost je podle výzkumů jednoznačně riziková. A to se dnes děje! Naprosto tedy trvám na oněch pojmech, které lidé ze SPRSV nechtějí, neboť oni podporují a školí pouze učitele navlékající kondomy.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 3.6666666666666665
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bezpečí a zdraví v RVP ZV
PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 22:29:57 
Ráda bych přispěla do této diskuze jako studentka.
Není mi jasné proč se zde řeší naprosto srozumitelné termíny. Revize mi připadá srozumitelná a jasná. Všechny diskutované termíny, jako "sexualita jako součást formování osobnosti, zdrženlivost" a "základy výchovy ke zralé integraci sexuality" mi přijdou srozumitelné a naprosto jasné.

Také doufám že příspěvek od Jany Petrové, byl myšlen ironicky, protože pokud ne, tak by celá tato revize postrádala smysl.

Souhlasím s touto revizí a děkuji všem za dobře odvedenou práci.

Děkuji,
Studentka VŠ
Simona Šromová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 3
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Bezpečí a zdraví v RVP ZV
PříspěvekNapsal: sob 10. lis 2012 22:47:31 
Jana Petrová píše:
Zuzana Prouzová píše:
Mgr. Zdeněk Sotolář píše:
Souhlasím s tím, že "integrace" sexuality je vlastně nesmysl (odkud ji integrujeme?). Navíc s nicneříkajícím přívlastkem "zralá". Ani původní výstup RVP (odpovědnost za bezpečné sexuální chování) přece nevylučuje "zdrženlivost" jako jeden z projevů sexuálního chování. Ale soustředěním se právě na zdrženlivost riskujeme, že se dospívající mládeži budeme na míle vzdalovat.


Není slova zralá ve výrazu "výchova ke zralé integraci sexuality" náhodou překlep? Jednak mi to nedává smysl - i když se to v nábožensky laděných textech občas vyskytne, ale předpokládám, že spoluatorkou textu je MUDr. Fridrichová, která používá pojem ZDRAVÁ integrace sexuality, nebo dokonce vztahová sexuální výchova (!!!) Lze nalézt na stránkách http://rodina.prorodiny.cz/vztahova-sexualni-vychova/ Centra pro rodinu a sociální péči o.s.
Já bych pojem úplně vyškrtla, když v textu nebude, nic se nestane. Obsah učiva je zřetelný, není třeba používat pojmy bez jasné definice.


Ovšem pak musíme zrušit celou sexuální výchovu, paní Prouzová, neb i to je pojem bez jasné definice! Asi by to žádná škoda nebyla, jsou s ní jen potíže... Jsem pro vyškrtnutí z RVP! Děkuji.

Ano, souhlasím - ve zmiňované větě nemusí být ani pojem sexuální výchova (který už škrtnutý je), ani pojem výchova ke zralé integraci sexuality - dostačující je popis učiva - viz můj příspěvek výše.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 1
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 90 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: