Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Srozumitelnost RVP PV
PříspěvekNapsal: pon 12. lis 2012 19:00:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. čer 2010 11:08:10
Příspěvky: 44
RVP PV slouží jako východisko pro zpracování ŠVP. Je tedy pochopitelné, že v něm jde o obecné, ale závazné požadavky a pravidla na poskytování předškolního vzdělávání v České republice. Ty musí dávat prostor a možnosti, aby mohly mateřské školy využívat svá specifika (umístění mateřské školy z hlediska lokality přírodní, sociální, etnické apod., filozofie, s jakou ke vzdělávání dětí přistupují či alternativ, které využívají atd.). Obecnost však nesmí být na úkor srozumitelných a jasně formulovaných požadavků.

Otázky se tedy týkají:
  1. Měli jste problémy s některými formulacemi při tvorbě školních vzdělávacích programů?
  2. Jsou v RVP PV pojmy, které Vám nejsou příliš jasné a potřebovali byste je lépe formulovat?

Prosíme, uveďte vždy číslem, na kterou otázku odpovídáte. Děkujeme!

AKTUALIZACE 27.2.2013:
Děkujeme všem za množství odpovědí! Pečlivě vaše příspěvky čteme a s tématy pracujeme! Velmi si vážíme vaší ochoty odpovídat!

Právě zpracováváme další souhrn všech témat v diskuzi. Jakmile bude hotový, předložíme vám jej k vyjádření a požádáme vás o upřesnění a další komentáře.

Byli bychom rádi, kdyby se nad tématy rozvinula debata. Prosíme, pokud v některém příspěvku najdete něco, k čemu byste se rádi vyjádřili, co byste rádi okomentovali, udělejte to.
V případě reakce na konkrétní příspěvek doporučujeme kliknout u onoho příspěvku na tlačítko "Citace". Dostanete se do editačního okna nového příspěvku, jak jste zvyklí, ale v okně bude připraven obsah příspěvku, na který chcete navázat. Ostatním pak bude jasné, co komentujete.
Další možností, jak se vyjádřit, jsou také hvězdičky pod příspěvkem, ty však mohou přidělovat jen přihlášení uživatelé.
Děkujeme!


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Srozumitelnost RVP PV
PříspěvekNapsal: čtv 29. lis 2012 6:13:18 
Otázka č. 1:
S pochopením pojmů v RVP PV jsem problém neměla, ale kromě samostudia tohoto dokumentu jsem si sama aktivně vyhledávala přednášky a vzdělávací kurzy ve kterých jsem měla příležitost diskutovat o nich s kolegyněmi učitelkami a ředitelkami MŠ.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Srozumitelnost RVP PV
PříspěvekNapsal: čtv 29. lis 2012 11:44:28 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Děkujeme! A zdravíme vás!

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Srozumitelnost RVP PV
PříspěvekNapsal: ned 02. pro 2012 20:17:46 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Abych se přiznala, trochu jsem váhala s odpovědí. Pracuji totiž ve "zdravé MŠ", kde vypracováváme ŠVP na podkladě vlastního Kurikula podpory zdraví. Samozřejmě, že RVP PV je nám podkladem rovněž, ale není tak podrobně rozpracován jako Kurikulum PZ. Tedy, k RVP PV:
tento dokument je pro nás srozumitelný, neměly jsme žádné problémy při jeho studiu, je přehledný, s přiloženým "Manuálem" není problém se v něm orientovat.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Srozumitelnost RVP PV
PříspěvekNapsal: pát 07. pro 2012 16:13:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 07. črc 2010 7:04:19
Příspěvky: 349
Souhlasím s tím, že porozumět RVP a manuálu není problém. Navíc oceňuji i menší rozsah. Dává prostor a neomezuje.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Srozumitelnost RVP PV
PříspěvekNapsal: pát 14. pro 2012 14:18:41 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
RVP PV je pro mě naprosto srozumitelný. Pojmy jsou navíc stručně vysvětleny ve slovníčku. Je ale pravda, že s RVP PV jsem se seznamovala v rámci VŠ studia, takže ho mám "osahaný" ze všech stran. V praxi sleduji, že některé pojmy nejsou příliš "vžité", ale to je jen otázkou času ;)

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Srozumitelnost RVP PV
PříspěvekNapsal: pon 07. led 2013 18:47:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 07. led 2013 18:12:20
Příspěvky: 3
RVP PV je napsán srozumitelně a obsahuje na konci dokumentu i slovníček pojmů, takže nemám žádné výhrady k tomuto dokumentu.
Šárka


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Srozumitelnost RVP PV
PříspěvekNapsal: úte 08. led 2013 13:58:53 
Do praxe jsem nastoupila ihned po ukončení studia SPgŠ v roce 2005. V rámci studia jsme RVP PV neměli ještě k dispozici, takže veškeré pojmy pro mne při nástupu do praxe byly zcela nové a naprosto cizí. Očekávané výstupy byly pro mne příliš obecně formulované na to, abych je dokázala rozplánovat a realizovat. Stálo mne mnoho úsilí, než jsem se danou problematikou "prokousala". Bohužel, ani v dnešní době, jak jsem při vedení praktikantek zjístila, nepracují na SPgŠ s RVP PV. Myslím, že právě toto je velká chyba. RVP PV by měl být stěžejní literaturou při výuce na SPgŠ!


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Srozumitelnost RVP PV
PříspěvekNapsal: úte 08. led 2013 19:13:11 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Lucko, to je ale velmi zajímavý postřeh! Vám by tedy dokument býval pomohl? A má někdo další podobnou (či jinou) zkušenost? Myslím v tomto případě spíše na mladší učitelky. Jak jste se vyrovnávali s novými pojmy?

Překvapilo mne, že s RVP PV se na SPgŠ nepracuje. K tomuto faktu jsem založila diskuzi zde, tam to můžeme probrat.

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Srozumitelnost RVP PV
PříspěvekNapsal: čtv 10. led 2013 11:48:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. čer 2010 11:08:10
Příspěvky: 44
Píšete, že je pro vás RVP PV srozumitelný. Zaujala mne však příspěvek paní Zajícové, která píše, že "V praxi sleduji, že některé pojmy nejsou příliš "vžité". Mám totiž obdobnou zkušenost. Některé pojmy si učitelky vysvětlují různě – např. prožitkové učení“, „sociální učení“, didakticky zacílená činnost“ Možná by bylo dobré být ještě konkrétnější. Nebo spíše přemýšlet o tom, zda při realizaci některých doporučení RVP PV postupují učitelky v jedné mateřské škole stejně (tedy vnímají stejně i pojmy RVP PV). Jak je to třeba s realizací požadavku RVP PV: „V předškolním vzdělávání by měly být uplatňovány aktivity spontánní i řízené, vzájemně provázané a vyvážené…“?(2004, s.8)


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: