Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vzdělání učitelky v MŠ od roku 2013
PříspěvekNapsal: čtv 12. dub 2012 9:38:28 
Dobrý den,naše pí. učitelka v MŠ má vystudované učitelství prvního stupně ZŠ, což prý není považováno za kvalifikaci vhodnou pro MŠ. Což nechápu, když její vzdělání je vyšší než pro MŠ, didaktiky, pedagogiky, psychologie, všechno absolvovala.Od roku 2013 prý nekvalifikovaní učitelé učit nesmějí, jestli už to bylo schváleno. Ředitel ji tedy musí k 1.1.2013 dát výpověď? Nebo by to šlo vyřešit novou smlouvou na dobu (ne)určitou sepsanou ještě koncem roku 2012? Případně by mohla ve školce zůstat a vzdělání si nějak doplnit? I když mi to přijde nesmyslné, studovat znovu to samé. Předem děkuji za Vaše rady a zkušenosti.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání učitelky v MŠ od roku 2013
PříspěvekNapsal: čtv 12. dub 2012 13:39:14 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Vaše kolegyně sice má "vše" vystudované, ale nezná problematiku dětí ve věku od 3 do 6ti let. Studovala vše kolem dětí starších. Proto je vedena jako nekvalifikovaná. Když studovala odbornost 1. stupně neznamená to, že je tato odbornost "vyšší". Je jiná, nevztahuje se k malým dětem. Rozumíme si?

_________________
Bohunka T.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání učitelky v MŠ od roku 2013
PříspěvekNapsal: ned 15. dub 2012 14:06:37 
Bohunka má pravdu, paní učitelka nemá vyšší vzdělání, ale jiné. V MŠ pracovat může - dle dohody s pí. řed. jako nekvalifikovaná. Své vzdělání si může dodělat vzděláním pro mateřské školy.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání učitelky v MŠ od roku 2013
PříspěvekNapsal: pon 16. dub 2012 19:53:02 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. bře 2011 21:25:27
Příspěvky: 4
Pokud se mohu přidat do diskuze, myslím, že se není čeho bát. Podle novely zákona o pedagogických pracovnících, která bude s největší pravděpodobností schválena senátem a jejíž platnost bude od září tohoto roku, bude zmíněná paní učitelka od tohoto data plně kvalifikovaná. Prostupnost bude mnohem větší a určitě je správné, že učitelka prvního stupně bude moci učit v MŠ.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání učitelky v MŠ od roku 2013
PříspěvekNapsal: úte 17. dub 2012 13:11:12 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Naprosto souhlasím s Bohunkou, vzdělání paní učitelky je JINÉ.
Míšo, vítám vás do diskuze. Nevím, jestli chápu dobře novelu zákona o ped. pracovnících, ale myslím, že si paní učitelka bude muset doplnit vzdělání minimálně v "programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy", aby byla kvalifikovaná.
Viz §6 novely: "„(1) Učitel mateřské školy získává odbornou kvalifikaci
b) vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů prvního stupně základní školy nebo vychovatelství nebo pedagogiku volného času nebo studijního oboru pedagogika a :!: vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy, (a já se domnívám, že je dobře, aby si vzdělání doplnila, problematika dětí předškolních a mladších školních má jistě svá výrazná specifika.)

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání učitelky v MŠ od roku 2013
PříspěvekNapsal: úte 17. dub 2012 19:12:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 26. bře 2011 21:25:27
Příspěvky: 4
Hezký den,

pokud novela bude schválena, měly by se objevit v rámci fakulty zkrácené verze studia v rámci CŽV, vzdělání by se dalo doplnit i vykonáním jednotlivé maturitní zkoušky z předškolní pedagogiky. V každém případě by to mělo být jednodušší a kratší. Vím, že to nebude některými kolegyněmi ze školky přijato bez výhrad, ale já pracuji ve školce se stejným vzděláním. Jsem aprobovaná na první stupeň, doplnila jsem si vzdělání i na střední pedagogické škole v Čáslavi. Navíc pro práci ve školce bude zřejmě aprobovaný i člověk s vychovatelstvím a mimoškolní pedagogikou, pokud projde nějakým takovým kurzem. Více třeba tady.
Průběh schvalovacího procesu je možné sledovat zde.


Naposledy upravil Jana Kneřová dne čtv 19. dub 2012 18:10:37, celkově upraveno 1
Úprava odkazů.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání učitelky v MŠ od roku 2013
PříspěvekNapsal: pon 11. čer 2012 12:20:53 
Vzdělání již lze doplnit vykonáním jednotlivé maturitní zkoušky z Předškolní pedagogiky a psychologie. Já jí skládala letos. Je to určené ovšem jen těm, kteří již mají maturitu na SPgŠ. Po vykonání této zkoušky je odměnou kvalifikace pro MŠ.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání učitelky v MŠ od roku 2013
PříspěvekNapsal: pon 06. srp 2012 10:17:33 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. srp 2011 11:19:57
Příspěvky: 63
Novela - zákon č. 198/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů,
ve znění pozdějších předpisů

říká:

V § 6 odstavec 1 včetně poznámky pod čarou č. 8 zní:

"(1) Učitel mateřské školy získává odbornou kvalifikaci
b)
vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů prvního stupně základní školy nebo vychovatelství nebo pedagogiku volného času nebo studijního oboru pedagogika a vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,...

Myslím, že to nebude velký problém. Pokud paní učitelka bude mít zájem, jistě si nějaké studium vyhledá.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání učitelky v MŠ od roku 2013
PříspěvekNapsal: čtv 23. srp 2012 19:55:46 
Michaela Záhumenská píše:
Pokud se mohu přidat do diskuze, myslím, že se není čeho bát. Podle novely zákona o pedagogických pracovnících, která bude s největší pravděpodobností schválena senátem a jejíž platnost bude od září tohoto roku, bude zmíněná paní učitelka od tohoto data plně kvalifikovaná. Prostupnost bude mnohem větší a určitě je správné, že učitelka prvního stupně bude moci učit v MŠ.

-------------------------------------------------------------------
Dobrý den,prosím o radu.Řeším podobný problém.Ráda bych se ucházela o místo učitelky v MŠ.Mám ekonomickou školu,zakončenou mat.zkouškou.V tomto roce jsem bohužel,pro velký počet uchazečů,nebyla přijata na bakalářské studium-předškolní a mimoškolní pedagogika.Ale dostala jsem možnost studovat učitelství pro I.stupeň ZŠ na 5 let,nebo druhá možnost studium střední ped.školy,na 2 roky dálkově.Co si vybrat.Je těžké se rozhodnout.Vysokoškolské studium...budu zařazena jako kvalifikovaná nebo nekvalifikovaná učitelka v MŠ?Nebo střední škola...budu kvalifikovaná učitelka MŠ,ale je to krok zpět,já už mám jednu střední školu.A přikláním se k názoru,že v budoucnu si budou muset všechny učitelky ,pokud budou chtít zůstat na svém prac.místě,dodělat vys.vzdělání.Podobný požadavek,jako na zdrav.sestry.Děkuji.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Vzdělání učitelky v MŠ od roku 2013
PříspěvekNapsal: čtv 23. srp 2012 20:38:21 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 15. říj 2009 17:41:55
Příspěvky: 213
Pokud byste se dala cestou VŠ studia - 1. stupeň, předpokládá se, že budete pracovat na ZŠ. Odpovídá tomu celá náplň, většinou 5letého studia. Nevím, do jaké míry budou VŠ rozšiřovat nabídku oborů v CŽV zaměřenou na učitelství v MŠ. Zatím je to spíše naopak - otevírá se 3leté studium pro učitelky MŠ (s magisterským vzděláním), které chtějí pracovat právě na 1. stupni ZŠ. Jít o "krok zpět" do 2letého studia znamená zase získat cenné poznatky právě pro MŠ, kde chcete pracovat. A třeba můžete za rok znova zkusit přijímačky na bakaláře.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na: