Lucie Slejšková píše:
Dobrý den,
Jako nejvhodnější se jeví jeho zapracování do ŠVP školy, kde je mnoho informací možné využít a upozornit jen na specifika fungování ŠD a na specifika činností, která se tam odehrávají. V podobné formě lze nejlépe zohlednit i vaši situaci, kdy zpracováváte informace o družině stručně a pro malé oddělení ŠD.
Dovolte mi nesouhlasit. Zapracování do ŠVP školy není možné vzhledem k tomu, že ŠD i ŠK mají zcela odlišná specifika! Navíc se mi zdá tento způsob velmi nepřehledný - jak budou vychovatelky ŠD s tímto dokumentem dále pracovat? Jak se v něm budou orientovat rodiče, děti? Kde budou pojmenovány specifické činnosti ŠD (odpočinková, rekreační, zájmová...?dle vyhlášky č. 74/2005) Činnost ŠD i ŠK podporuje a dále rozvíjí ŠVP školy (na tom se zřejmě shodneme). Metodika tvorby ŠVP pro zájmové vzdělávání (Vydal: Národní institut dětí a mládeže ve spolupráci s Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy v Praze roku 2007, Tisk: ÚIV, Nakladatelství Tauris, ISBN 978-80-86784-03) - vím, že není závazná, nepřipouští však jinou možnost než jako samostatný dokument (citace: Školní vzdělávací program školského zařízení je vždy samostatný dokument, a to i v případě, kdy právnická osoba vykonává současně činnost školy (základní škola) a školských zařízení (školní družina a školní klub). V tomto případě školní družina i školní klub mají své samostatné školní vzdělávací programy! Všechny tři školní vzdělávací programy (včetně školního vzdělávacího programu školy, který vychází z rámcového vzdělávacího programu) však mohou mít společné některé části a to ty, jejichž uvádění pro školská zařízení školský zákon nevyžaduje. Naopak samostatné musí být ty části školních vzdělávacích programů, jejichž uvedení školský zákon stanoví závazně.)
Podle mého názoru je tedy vhodné vypracovat samostatný dokument (připouštím možnost přílohy ŠVP školy), kde budou formulovány povinné části ze zákona (cíle, podmínky...), respektující činnosti uveené ve vyhlášce č. 74/2005 a s možností doplnění např. VVS (výběrem vhodných postupů pro ŠD a ŠK), případně podporou PT (opět výběr ze ŠVP školy), hodnocením žáků (převažuje slovní - pochopitelně), až po zamyšlení jakým způsobem budeme hodnotit svoji činnost (autoevaluace).
Dana