Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: cizí jazyk a další cizí jazyk
PříspěvekNapsal: pát 28. kvě 2010 18:10:02 
mám pár dotazů ohledně cizího jazyka na gymnáziu:

1. nadaný žák přichází ze základní školy (postupuje u víceletého gymnázia) na úrovni A2 u dvou jazyků - na gymnáziu si ale musí zvolit jeden jazyk jako cizí a druhý jazyk jako další cizí jazyk, takže se mu brání v rychlejším rozvoji, protože další cizí jazyk je nastaven od úrovně A1.
Prakticky je možné, aby byl "pokročilý" v obou jazycích (pokud se např. lomí AJ1 s AJ2 a NJ1 s NJ2), ale toreticky musí být v jednom jazyce na nižší úrovni. Nebo ne?
2. co žák, který přichází ze základní školy s jedním jazyk (další cizí jazyk je na ZŠ zatím volitelný)? Gymnázium má v cizím jazyce navazovat na úroveň A2 a v dalším cizím jazyce na úroveň A1. Tento žák si tedy nastou pí svůj cizí jazyk, který se učil na základní škole a další cizí jazyk co? Musí mít škola pro tyto žáky něco jako "základy dalšího cizího jazyka"? Tuto pasaáž jsem v RVP moc nepochopil
předem děkuji za odpovědi a omlouvám se, jestli se to tu už někdy probíralo...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: cizí jazyk a další cizí jazyk
PříspěvekNapsal: pon 14. čer 2010 10:29:26 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 22. říj 2007 23:25:19
Příspěvky: 429
Pokusil jsem se Vám zajistit odpověď od pracovníka, který má tuto problematiku na starosti.
Je jím Mgr. Kamila Sladkovská a z její odpovědi cituji:
"Ad 1) Obecně platí pravidlo, že než žák přejde na střední školu (gymnázium), měl by se seznámit, potažmo jeho rodiče, se ŠVP dané školy a měl by si zvláště v jazycích zjistit, jaké jazyky se na gymnáziu učí a z jaké do jaké úrovně. Při přechodu žáků ze ZŠ na gymnázium se na konci základního vzdělávání předpokládá úroveň A2 v Cizím jazyce a úroveň A1 v Dalším cizím jazyce. Může se samozřejmě stát, že žák neprojde v tuto chvíli na ZŠ výukou DCJ, protože je DCJ volitelné. Sama jsem chodila na ZŠ s rozšířenou výukou cizích jazyků a pak když jsem přešla na humanitní gymnázium kvůli jazykům, tak učitelka němčiny zvolila cestu tu, že se začínalo od nuly. Pro mě to byla nuda, proto jsem dostávala extra cvičení a sama jsem chodila na kurzy němčiny mimo školu. S ostatními žáky jsme se jazykově srovnali až třeba ve 3. ročníku, jestli vůbec.
Obecně platí, že pokud žák při přechodu na gymnáziu jazykové úrovně dle RVP nemá, je na zvážení učitele, žáka, ale i rodičů, jak si žák dané jazykové dovednosti doplní. Jako rodič bych hledala pro své dítě nejideálnější podmínky + bych se mu snažila zajistit doučování, jazykový kurz a podobně. Jako ředitelka školy bych se snažila nalákat co nejvíce studentů, a to tím, že bych nabídla co nejširší nabídku jazyků na různých úrovních, případně nepovinných doučovacích kurzů za minimální cenu nebo zdarma. Pokud se žák rozhodne jít na nějakou školu, budou se muset přizpůsobit nabídce školy, na kterou jde studovat.

Ad 2) Ano, v dokumentech RVP ZV a RVP G není v rámci DCJ v tuto chvíli nastavena návaznost. Pracujeme na tom. Až bude DCJ povinný, návaznost již reálně bude. Nicméně je třeba si uvědomit, že základní školy mohou nabízet jako CJ a DCJ různé jazyky a pak na gymnázium může být nabídka CJ a DCJ odlišná. K tomu info viz výše.
Žádné dokumenty nikdy nemohou zaručit, aby byla návaznost v úrovních a ve výběru jazyků mezi ZŠ a SŠ. Kurikulární dokumenty mohou pouze stanovit minimální požadované úrovně v jazycích. Již ale neovlivní skutečnou výstupní úroveň žáka v jazyce na konci ZŠ, ale ani SŠ (od toho je maturita), ale ani nabídku jazyků škol. Všechny tyto aspekty rozhoduje autonomie škol a poptávka společnosti."

Jestliže byste k dané problematice měl ještě další dotaz, nebo odpověď nebyla dostačující, napište nám jej sem.

Tomáš Pavlas

_________________
Tomáš


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: