Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 1. Úvod: Proč, jak a k čemu mít osobní vzdělávací prostředí
PříspěvekNapsal: úte 29. zář 2015 22:02:04 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Úvod do tématu

Poznámka k řazení témat jednotlivých diskusí
Jednotlivá témata diskusí jsme seřadili od 1 do 9 podle toho, jak si myslíme, že postupují logicky za sebou v průběhu tvorby PLE, tj. přes otázky proč, jak a k čemu, následného vytváření sítě kontaktů, seznamování se službami webu 2.0 a tvorby PLE učitelů a posléze i studentů až k otevřenému vzdělávání, bezpečnosti a případným negativům.
V jakém pořadí budete jednotlivé diskuse procházet je však zcela na Vás.



1. Úvod do diskuse

V tomto Vlnobití budeme často mluvit o osobním vzdělávacím prostředí či osobní vzdělávací síti. Jak oba tyto pojmy chápeme my, autoři tohoto tématu?
Osobní vzdělávací prostředí (Personal Learning Environment - PLE) je prostředí vytvořené pomocí konkrétních služeb Webu 2.0, které nám pomáhají získávat stále aktuální informace v oboru, kterému se věnujeme.
Osobní vzdělávací síť (Personal Learning Network - PLN) představuje síť kontaktů, vytvářených pomocí Webů 2.0 a dalších internetových služeb. Tento pojem má blízko k termínu Networking přesněji Networking 2.0
Poznámka:
Jelikož přidáním dané služby do vlastního vzdělávacího prostředí si rovnou vytváříme také nový kontakt do naší sítě kontaktů (autorů jednotlivých služeb), budeme pro zjednodušení nadále považovat oba pojmy za totožné a mluvit jen o osobním vzdělávacím prostředí (PLE) a myslet tím současně i danou síť kontaktů.


2. Otázky k diskusi

1. Máte své osobní vzdělávací prostředí (PLE)?
2. Jak a k čemu je využíváte a/nebo k čemu vám slouží?
3. Jak může být PLE užitečné učiteli? Proč by je měl vytvářet? Co mu to přinese?
4. Jak začít budovat vlastní PLE? - Jak jste začali Vy?
5. Jaké Weby 2.0 používáte pro svou výuku?
6. Jaké formy otevřeného vzdělávání znáte a/nebo používáte?



Autoři diskuse: Jaroslav Mašek a Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 1. Úvod: Proč, jak a k čemu mít osobní vzdělávací prostř
PříspěvekNapsal: úte 06. říj 2015 21:07:18 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 8:40:03
Příspěvky: 530
Na tohle téma jsem se těšila, protože si myslím, že vytváření svého osobní vzdělávací prostředí je mimo jiné podmínkou toho, jak být ve své práci v obraze. Informací kolem nás je tolik, že sledovat všechno sám není možné a je fajn vědět, že "u kamarádů na síti" vždycky někdo zná odpověď nebo ví, kde ji hledat.
Pro mě osobně cesta za PLN začala před šesti lety (musela jsem se podívat :) ) právě na Portálu a i když se tady v současnosti tolik nepohybuji, kontakty a kolegové z této doby pořád tvoří nejpodstatnější část mé profesní sítě.

_________________
LenkaRi
http://www.i-sen.cz


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 1. Úvod: Proč, jak a k čemu mít osobní vzdělávací prostř
PříspěvekNapsal: stř 07. říj 2015 8:32:00 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Lenka Říhová píše:
Pro mě osobně cesta za PLN začala před šesti lety (musela jsem se podívat :) ) právě na Portálu a i když se tady v současnosti tolik nepohybuji, kontakty a kolegové z této doby pořád tvoří nejpodstatnější část mé profesní sítě.


Ano, je pravda, že pro mnoho z nás byl Portál místem, kde jsme se naučili, že vyjadřovat svůj názor může mít hodnotu pro ostatní. S podporou moderátorů jsme měli zjednodušený 1. krok. Pro některé ale může být toto prostředí příliš oficiální. Kromě Portálu, kde bys tedy doporučila začít s PLN dalším učitelům?

Hodně z nás ale ví, že jsi potom směřovala jiným směrem. Řekneš nám něco o své současné PLN, která se více zaměřuje na práci s ipady? Např. který web 2.0 používáš, jestli "pracuješ" i s kontakty ze zahraničí a jak?

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 1. Úvod: Proč, jak a k čemu mít osobní vzdělávací prostř
PříspěvekNapsal: stř 07. říj 2015 8:51:18 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 08. črc 2011 8:10:19
Příspěvky: 288
Svou PLN jsem, začal intenzivně tvořit tvořit před hodně lety. :) Tu intenzivní oboustrannou před 5 lety - portál RVP, Vlnobití, aplikace Google, ti „správní lidé“, které jsem potkal ve správnou dobu, a pak už to jelo - G+, i-SEN, moje aktivity na webových stránkách školy, lektorské služby a potkávání se přímo s některými jmény na kurzech, propojování více komunit dohromady. V poslední době přidávám i ten málo oblíbený FB a prokousávám se Twitterem.
Proč mít kolem sebe komunity?
- položíte dotaz - nápady se hrnou;
- kde mám pořád brát inspiraci - v komunitách je jí spousta,nabízím svoje „produkty“ zase zpětně do komunit;
- řeším překážky - nápady na řešení se hrnou;
- domluvíme se na vzdělávacím výletu, jede se, vzdělávání i potkávání se v jednom.
Za mě určitě pozitiva, pozitiva, i když vždycky se na všem neshodneme, bylo by divné, kdyby tomu tak bylo. To největší pozitivum je to, že to respektujeme - žijeme každý v nějakém prostředí, kam nejde dobře míněný nápad naroubovat.

_________________
Slávek Hora


Naposledy upravil Bohuslav Hora dne stř 07. říj 2015 19:27:50, celkově upraveno 1

Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 1. Úvod: Proč, jak a k čemu mít osobní vzdělávací prostř
PříspěvekNapsal: stř 07. říj 2015 17:08:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. črc 2015 20:44:41
Příspěvky: 5
Zajímavé téma k diskuzi. :-) Jen bych si přála, aby se do něj zapojily nejenom "stálice" Portálu. Čtenářů hodně - diskutujících pod svým jménem málo. Anonymní návštěvníky nepočítám.
1. ano
2. osobní rozvoj, osobní portfolio, sdílení s jinými učiteli
3. viz bod 2
4. Stránky Portálu byly pro mě prvotním zdrojem. V současnosti je hodně možností. Pro někoho to může být FB, pro jiného G+. Prostě najít místo, kde se dobře cítím.
5. Aktivně používám osobní web s užitečnými odkazy a třídní web (obojí přes Webnode) a dále Pinterest. Taky jsem registrována na iSen, ale nejsem tam aktivní. Byla jsem i na FB a G+, ale necítila jsem se tam dobře. Učitel tam najde sice hodně inspirace, ale taky tam stráví hodně času. Může to být pěkná "závislost". :-) Takže ne, děkuji. Doporučuji taky webináře, super možnost vzdělávání!
6. viz bod 5 (čas ukáže, co dalšího bude...)


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 1. Úvod: Proč, jak a k čemu mít osobní vzdělávací prostř
PříspěvekNapsal: stř 07. říj 2015 19:00:47 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Monika Josefíková píše:
Zajímavé téma k diskuzi. :-) Jen bych si přála, aby se do něj zapojily nejenom "stálice" Portálu.

Pevně doufám,že pokud budeme sdílet v této diskusi dobré rady a zkušenosti s naším PLE, přilákáme tím i ostatní. :)

Monika Josefíková píše:
Může to být pěkná "závislost". :-)
Patří závislost na svém PLE k negativům? Dovolím si položit otázku v odpovídajícím vláknu.


Monika Josefíková píše:
Doporučuji taky webináře, super možnost vzdělávání
Doporučujete nějaké konkrétní stránky s webináři?

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 1. Úvod: Proč, jak a k čemu mít osobní vzdělávací prostř
PříspěvekNapsal: stř 07. říj 2015 19:10:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 05. črc 2015 20:44:41
Příspěvky: 5
Na školní email nám přišla nabídka webinářů. Zkusila jsem a líbilo se mi to. Už jsem přihlášena i na další.
http://zivotnivzdelavani.cz/webinare
Další možnost je třeba i tady:
http://www.idv.cz/webinare.html


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 1. Úvod: Proč, jak a k čemu mít osobní vzdělávací prostř
PříspěvekNapsal: stř 07. říj 2015 19:13:12 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Děkuji za odpovědi, je důležité vědět, se kterými webináři mají učitelé dobré zkušenosti.

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 1. Úvod: Proč, jak a k čemu mít osobní vzdělávací prostř
PříspěvekNapsal: stř 07. říj 2015 20:57:27 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 08. zář 2015 20:45:27
Příspěvky: 7
2.1.: Bez PLE si to už tak nějak neumím dost dobře představit i když na druhou stranu se trochu bojím, aby se z toho nestala má "komfortní zóna", ze které nevytáhnu paty...
2.2.: Sběr a šíření zajímavých nápadů. V mém případě hlavně www stránek, služeb a podobně. Taky mi pomáhá bojovat proti syndromu vyhoření. Je příjemné a inspirující vidět, kolik lidí je podobně "postižených"...
2.3.: Myslím že PLE je důležité nejenom pro učitele, ale v podstatě pro všechny. V době internetu jsme přehlceni podněty, proto musím nějak filtrovat a taky nemám šanci objevit všechno zajímavé.
2.4.: Začal jsem se zajímat. Nejdůležitější pro mě bylo to, že jsem si začal budovat svůj web s materiály a začal jsem oslovovat lidi, kteří už něco takového měli nebo byli něčím zajímaví.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 1. Úvod: Proč, jak a k čemu mít osobní vzdělávací prostř
PříspěvekNapsal: stř 07. říj 2015 21:03:54 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Jindřich Zdráhal píše:
2.1.: Bez PLE si to už tak nějak neumím dost dobře představit i když na druhou stranu se trochu bojím, aby se z toho nestala má "komfortní zóna", ze které nevytáhnu paty...


Dřív jsem si také myslela, že skončím u blogu nebo webových stránek, ale pokud člověk najde tu správnou komunitu(y), nápady se jen hrnou a člověk jde za své hranice, pro mě např. natáčení webinářů. :)

Začal jste oslovovat lidi, kteří byli zajímaví? Myslíte třeba diskusi na G+?

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na:  
cron