Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: 8. Otevřené vzdělávání
PříspěvekNapsal: stř 30. zář 2015 15:32:02 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
1. Úvod do diskuse

V okamžiku, kdy začneme sdílet naše osobní vzdělávací prostředí, se toto PLE stává zdrojem informací a inspirací pro ostatní, kteří z něj mohou čerpat a dále se rozvíjet a vzdělávat. Sdílené PLE je tak jednou z forem otevřeného vzdělávání. Není však zdaleka jediné.
Otázky v diskusi se některými dalšími formami otevřeného vzdělávání zabývají.


2. Otázky k diskusi

Sdílení vlastních zdrojů
1. Sdílíte své materiály a nápady do výuky pomocí nějakých web. služeb? Jakých?
2. Používáte ke sdílení toho, co umíte, nějakou konkrétní službu, aplikaci nebo e-portfolio? Nebo jste něco podobného dokonce vytvořili?

Účast v MOOC
1. Jakých otevřených online kurzů (MOOC) jste se zúčastnil/a?
2. Jak může účast v MOOC pomoci studentům?

Jiné formy otevřeného vzdělávání
1. Jaké jiné, než výše uvedené, formy otevřeného vzdělávání využíváte či sami nabízíte?



Autoři diskuse: Jaroslav Mašek a Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 8. Otevřené vzdělávání
PříspěvekNapsal: stř 07. říj 2015 8:57:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 08. črc 2011 8:10:19
Příspěvky: 288
Vlastní materiály sdílím přes webové stránky školy, následně pak do G+ školy a přes můj „soukromý“ účet. :) Některé nápady sdílím také v komunitě i-SEN. Vždy je to kompletně s popisem a přípravami, výstup je vždy samozřejmostí. Přidám i upozornění na rizika, nebo zhodnotím, co funguje a co třeba skřípalo s výhledem do budoucna, jak to udělám příště jinak.
Alespoň jedenkrát za rok s kolegy z GEG Učte s námi natočím nějaký vzdělávací hangout, kde si ukážeme využití nějakého nápadu ve vzdělávacím prostředí, aktivně kolegy sleduji a doptávám se, když nerozumím.
Stále přemýšlím o Blogu. Výmluva? Čas. :)

_________________
Slávek Hora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 8. Otevřené vzdělávání
PříspěvekNapsal: stř 07. říj 2015 20:24:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Bohuslav Hora píše:
Stále přemýšlím o Blogu. Výmluva? Čas. :)

Je pravda, že pokud člověk přispívá pravidelně na školní stránky a ještě odkazy na sítě, už se mu nedostává času na další sepisování. Napadlo mě, že by se to dalo obejít nějakým svým vlastním portfoliem pouze s odkazy a drobnými poznámkami. Samozřejmě v případě, že si chceme svoje aktivity "schovávat" na jednom místě. Blog chápu spíš jak místo pro vlastní úvahy.

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 8. Otevřené vzdělávání
PříspěvekNapsal: pát 09. říj 2015 18:31:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. dub 2010 18:02:04
Příspěvky: 295
Připojila jsme k Janě Zárubové a společně jsem si vytvořily web s odkazy pro matematiku - https://sites.google.com/site/matikanaberanku/

Vyzkoušela jsem kurzy na http://www.europeanschoolnetacademy.eu/ - rozhodně zajímavá zkušenost, i když s mou chabou angličtinou mi určitě spousta věcí unikla. A před lety kurz tady na rvp.cz u B.Brdičky a ten mne úplně nakopl a ukázal spoustu možností.

_________________
JitkaRa
http://cojsemvyzkousela.cz/


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 8. Otevřené vzdělávání
PříspěvekNapsal: pon 19. říj 2015 21:36:24 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Zúčastnili jste se nějakých MOOC kurzů? Zajímaly by mě konkrétní zkušenosti.

Osobně jsem vyzkoušela Courseru a FutureLearn. V obojím člověk prochází řadu videí, čte články, plní testy,popř. diskutuje. V Courseře jsem navíc musela psát tři práce na zadané téma. Bylo poměrně nepříjemné, když ostatní účastníci práce hodnotili velmi nízko (což byla zkušenost více z nás). Často jsme nevěděli proč.
U Coursery se také setkáte s ověřením identity, např. se musíte vyfotit a několikrát ověřit, jakým stylem píšete (píšete zadanou větu do klávesnice).

U obou kurzů jsem měla pocit, že nestíhám podrobně pročíst všechny materiály. A také že kurzy jsou spíš teoretické a k praktickým radám se dostávám až na konci jednotlivých týdnů, kdy už je člověk vyčerpaný. Ale možná to bylo dáno kurzy, které jsem volila.

Nakonec ale musím říct, že jsem nadšená, protože se takto můžu dostat k dalším vědomostem, navíc prezentovaných jinými učiteli než českými, a proto občas i jiným úhlem pohledu.

A jaké zkušenosti máte vy? Jaké úkoly jste plnili? Museli jste nějakým způsobem doložit, že se jedná právě o vás?

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 8. Otevřené vzdělávání
PříspěvekNapsal: úte 20. říj 2015 8:04:39 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Ludmila Kovaříková píše:
Sdílení vlastních zdrojů
1. Sdílíte své materiály a nápady do výuky pomocí nějakých web. služeb? Jakých?
2. Používáte ke sdílení toho, co umíte, nějakou konkrétní službu, aplikaci nebo e-portfolio? Nebo jste něco podobného dokonce vytvořili?

Jsem nastavena na sdílení. Zjistila jsem, že je mnohem jednodušší, když pro své kurzy a semináře vše připravím webové stránky (v současnosti používám Google Sites) s texty a podklady, než abych před/po každém kurzu zasílala materiály e-mailem, jak jsem dělala "v pravěku".
Když je třeba, stačí web zneviditelnit pro veřejnost. I když to už není moc otevřené vzdělávání, že?!.
Máte také svůj web? A nebo používáte nějaké veřejné úložiště (Dumy.cz, RVP.CZ, Uloz.to apod.)?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 8. Otevřené vzdělávání
PříspěvekNapsal: úte 20. říj 2015 9:21:44 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. dub 2010 18:02:04
Příspěvky: 295
Mgr. Ludmila Kovaříková píše:
Zúčastnili jste se nějakých MOOC kurzů? Zajímaly by mě konkrétní zkušenosti.

Prošla jsem 2 kurzy na http://www.europeanschoolnetacademy.eu/. Nijak extra jsem se neidentifikovala, snad že je to opravdu pro učitele a budou patřit k těm jednodušším. Oba byly zaměřeny na věci kolem ICT ve výuce.
Každý týden vyjde nový modul rozdělený na několik sekcí, v něm vždycky minimálně jedno video a spousta odkazů. Některé týdny i live webinář. U každého tématu se předpokládala reflexe - komentář, osobní zkušenost, zajímavý odkaz k tématu - vše na nástěnce Padlet. Na závěr se vypracovává nějaký výukový celek a další 2 účastníci ho slovně hodnotí.
Zajímavá zkušenost, spousta inspirace a když se k tématu vyjádří 200, 300 učitelů nejen z Evropy, tak se vždycky něco zajímavého najde - minimálně zjištění, že všude jsou nějaké potíže a problémy.

_________________
JitkaRa
http://cojsemvyzkousela.cz/


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 8. Otevřené vzdělávání
PříspěvekNapsal: čtv 22. říj 2015 17:02:54 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 10. čer 2009 20:49:20
Příspěvky: 139
Pavlína Hublová píše:
Máte také svůj web? A nebo používáte nějaké veřejné úložiště (Dumy.cz, RVP.CZ, Uloz.to apod.)?


Mám svoje webové stránky na eStránkách. V současné době přemýšlím, že je přesunu na nějaké příjemnější místo, zřejmě do WordPressu. Protože ráda experimentuji, zkoušela jsem i jiná prostředí, např. Google Sites nebo blogy na RVP, digifolio. Postupně jsem zjistila, že čím více stránek mám, tím méně někam přispívám, proto se kloním k jednomu sběrnému místu.
Veřejná úložiště nepoužívám, na Portálu materiály musejí projít recenzemi, s DUMY.cz nemám zkušenost. Pouze školní DUMY jsem vložila do OneDrivu. Když na své stránky vkládám nějaký pracovní list, vždy se ho snažím okomentovat, např. odkud jsem čerpala, jak probíhala výuka s PL apod. (Podobně jako Slávek.) Nenapadlo mě zatím vkládat pracovní listy jen tak pod sebou.

_________________
Mgr. Ludmila Kovaříková


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 8. Otevřené vzdělávání
PříspěvekNapsal: pát 23. říj 2015 7:48:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Já vnímám výhodu třídních/učitelských webových stránek nejen jako "úložiště materiálů", ale jako prostor pro sdílení zkušeností formou článků, či krátkých textových komentářů. Myslím, že to má o level vyšší hodnotu, než jen samotné nahrávání souborů...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: 8. Otevřené vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 25. říj 2015 10:50:48 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 23. dub 2010 18:02:04
Příspěvky: 295
Pavlína Hublová píše:
Máte také svůj web? A nebo používáte nějaké veřejné úložiště (Dumy.cz, RVP.CZ, Uloz.to apod.)?

Tady se možná motají dvě věci dohromady.
Blog/stránky vidím jako prostor pro články, sdílení zkušeností, úvahy, nápady do hodin, ..., které mohou být doplněny nějakým vložným souborem, ale rozhodně bych blog neviděla jako nějaké tříděné úložiště.
Pokud bych chtěla sdílet opravdu soubory, pak GoogleDisk, DropBox, OneDrive,... a na tato úložiště sdílet odkazy. Zkusila jsem si kdysi vytvořit stránky na WordPressu, kam jsem dávala jen hotové pracovní listy, ale nebylo to ono. Už jenom něco někam přehodit byl vlastně problém, nebo zaktualizovat soubor dalo taky dost práce.

_________________
JitkaRa
http://cojsemvyzkousela.cz/


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: