Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jaké mohou být formy osobního setkávání rodičů a učitelů?
PříspěvekNapsal: ned 01. lis 2015 23:51:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 30. říj 2011 22:26:57
Příspěvky: 33
Asi všichni jsme zažili klasické třídní schůzky, kdy stojí učitel za katedrou a rodiče sedí vedle sebe v lavicích.
Také se domníváte, že takový typ třídní schůzky je neosobní a že i z tohoto důvodu někteří rodiče na třídní schůzky raději nedorazí?

Otázky k diskuzi
1. Souhlasíte s tím, že tradiční třídní schůzky, kdy rodiče jsou v pasivní roli posluchačů, jsou překonané? Jakou formu setkání byste preferovali (a proč)?
2. Zažili jste tzv. kavárnu pro rodiče? Jak by měla probíhat, aby to bylo oběma stranám příjemné? Pozn.: Smyslem kaváren pro rodiče je setkávat se na půdě školy s učiteli a probrat neformální témata u kávy.
3. Jak organizovat “setkávání ve třech”, aby to nebyla jen další časová zátěž pro zúčastněné? Jak by se měl učitel na takové setkání připravit? Pozn.: Konzultace ve třech se má účastnit učitel, rodič a žák. Jde hlavně o něj. Termíny mají být pevně stanovené, nikoli náhodně zvolené dle momentální potřeby. Jaká je ideální doba takové konzultace?
4. Dokáže na druhém stupni třídní učitel předat opravdu spolehlivě veškeré informace od ostatních kolegů (při schůzce “setkávání ve třech”)? Jakým způsobem sbíráte tyto informace?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jaké mohou být formy osobního setkávání rodičů a učitelů
PříspěvekNapsal: úte 03. lis 2015 15:01:30 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Klasika je klasika, někteří rodiče se v anonymitě cítí dobře. Naopak rodičům, kteří chtějí být aktivní, může vyhovovat nějaké intimnější prostředí. Ono stačí i jen jinak upravit stoly, nabídnout kávu a třeba požádat maminky, zda by nemohly přinést nějakou bábovku nebo sušenku.
Drobné pohoštění udělá i z třídního prostředí něco příjemnějšího. A všichni se trochu uvolní... (vlastní zkušenost).

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jaké mohou být formy osobního setkávání rodičů a učitelů
PříspěvekNapsal: úte 03. lis 2015 18:11:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 30. říj 2011 22:26:57
Příspěvky: 33
Když takhle to jde asi Pavlíno spíše na nižším stupni. Na druhém stupni by tohle bylo složitější, protože se tam vystřídá několik učitelů v průběhu jedné hodiny. Možná by to ale šlo tak, že by iniciativu převzali rodiče, napekli, uvařili si kávičku a v pohodlí a s plnými bříšky cčekali na učitele... Ale to zatím nevidím příliš reálně...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jaké mohou být formy osobního setkávání rodičů a učitelů
PříspěvekNapsal: úte 03. lis 2015 21:06:50 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář 2009 21:23:11
Příspěvky: 227
U nás sedí při třídních schůzkách klasicky v lavicích. Občerstvení nepodávám. Po společné části odchází za ostatními vyučujícími, se kterými chtějí mluvit (nebo kteří si je vyžádali). Pak nastává ta nepříliš oblíbená fronta na učitele. Ale když nechcete rozebírat problémy před ostatními, nedá se jí vyhnout. Když máme konzultace, vždy po Vánocích před pololetím, tak sedím ve třídě (kabinetě) a rodiče se mi tam střídají (opět mám frontu).

_________________
Hanka Z.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jaké mohou být formy osobního setkávání rodičů a učitelů
PříspěvekNapsal: úte 03. lis 2015 21:47:27 
Jsem vychovatelka ve školní družině a dávám přednost osobnímu kontaktu. Kdykoli jsem ochotná odpovědět na vše, co rodiče o ŠD a jejich dětech zajímá. Ne každý to ale využívá. Jsem i matka dětí ze ZŠ a vždy se účastním třídních aktivů. A ptám se na vše co mi zajímá.
Jen mám stále pocit, že spousta rodičů žije ještě v době, kdy ptát se a nebýt lhostejný k tomu, co se ve škole děje s jejich dětmi znamená dělat si problémy, sobě i dětem. Já se zeptám a učitel si mě bude pamatovat jako problémového!
Je mi z toho smutno.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jaké mohou být formy osobního setkávání rodičů a učitelů
PříspěvekNapsal: úte 03. lis 2015 22:10:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 03. lis 2015 10:04:00
Příspěvky: 40
Dobrú skúsenosť som mala s triednymi schôdzkami, na ktorých som, ako triedna učiteľka, sedela s rodičmi v kruhu a schôdzka prebiehala ako neformálna debata. Niekedy sme prizvali aj žiakov. Ale najmä citlivé veci sa takým spôsobom nedajú riešiť a je potrebné stretnutie v úzkom kruhu.
Kolega si zasa pochvaľoval konzultácie v trojici: učiteľ - rodič - žiak. Všetky riešené veci sa hneď vyjasnili a nedochádzalo k rozdielnej interpretácii z úst dieťaťa, lebo bola možná priama konfrontácia.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jaké mohou být formy osobního setkávání rodičů a učitelů
PříspěvekNapsal: úte 03. lis 2015 22:14:20 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 30. říj 2011 22:26:57
Příspěvky: 33
Jak píše Alena. Její typ vidím vhodný pro první stupeň, kolegovo pro druhý stupeň. Určitě to chci vyzkoušet. Jen zatím přemýšlím, jakým způsobem od ostatních učitelů získat relevantní data a jak je co nejpřesněji interpretovat.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jaké mohou být formy osobního setkávání rodičů a učitelů
PříspěvekNapsal: stř 04. lis 2015 9:20:22 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Hana Zahrádková píše:
Pak nastává ta nepříliš oblíbená fronta na učitele. Ale když nechcete rozebírat problémy před ostatními, nedá se jí vyhnout. Když máme konzultace, vždy po Vánocích před pololetím, tak sedím ve třídě (kabinetě) a rodiče se mi tam střídají (opět mám frontu).

Vím, že individuální rozhovor v bezpečném prostředí je nutný, ale nedalo by se nějak této frontě vyhnout? Alespoň v tom druhém případě bych myslela, že půjde nějaký online objednávkový systém...

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jaké mohou být formy osobního setkávání rodičů a učitelů
PříspěvekNapsal: stř 04. lis 2015 21:32:55 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. zář 2009 21:23:11
Příspěvky: 227
Pavlína Hublová píše:
Mgr. Hana Zahrádková píše:
Pak nastává ta nepříliš oblíbená fronta na učitele. Ale když nechcete rozebírat problémy před ostatními, nedá se jí vyhnout. Když máme konzultace, vždy po Vánocích před pololetím, tak sedím ve třídě (kabinetě) a rodiče se mi tam střídají (opět mám frontu).

Vím, že individuální rozhovor v bezpečném prostředí je nutný, ale nedalo by se nějak této frontě vyhnout? Alespoň v tom druhém případě bych myslela, že půjde nějaký online objednávkový systém...


Ráda bych online objednávky vyzkoušela, ale nejsem si jistá, zda to využijí i rodiče. Jaký objednávkový systém používáte vy? Jediný, který mě napadá je ten, co občas používáme na G+, ale nepamatuji si jeho název.

_________________
Hanka Z.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jaké mohou být formy osobního setkávání rodičů a učitelů
PříspěvekNapsal: čtv 05. lis 2015 16:49:52 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 08. črc 2011 8:10:19
Příspěvky: 288
Scházíme se se všemi rodiči najednou dvakrát do roka. Třídní učitel a rodiče. První schůzka je hned v prvním týdnu školy. Není na co čekat. Proberou se společné záležitosti. Dvakrát do roka konzultace tři v jednom, kam se rodiče spolu se žáky objednávají např přes sdílené dokumenty Google. Nebo si prostě zavolají a dohodnou schůzku avizovanou přes KOMENS školy. Rádi se sejdeme s rodiči i mimo tyto termíny. Doufám, že i rodiče s námi. Vytvořili jsme si Pravidla pro jednání s rodiči, která dodržujeme. Máme společný zájem. Rozvoj dítěte.

_________________
Slávek Hora


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku: 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: