Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak má pracovat sdružení rodičů spolupracujících se školou?
PříspěvekNapsal: ned 01. lis 2015 23:56:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 30. říj 2011 22:26:57
Příspěvky: 33
Sdružení rodičů a přátel školy může být škole partnerem a pomocníkem v mnoha oblastech.
Na mnoha školách již spolehlivě funguje, na některých o jeho založení teprve přemýšlejí.
Co byste poradili školám a rodičům, které stojí před otázkou, zda takové sdružení založit, nebo ne?

Otázky k diskuzi
1. Jaké podmínky musí být zajištěny, aby sdružení dobře fungovalo?
2. Jak by vypadala situace na škole, kde sdružení opravdu funguje? Co vše by mohlo komentovat, vylepšovat? Co naopak nepatří do kompetence sdružení?
3. Existují nějaké alternativy, pokud se nepodaří založit sdružení? Jaké mohou mít úkoly, kompetence?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak má pracovat sdružení rodičů spolupracujících se škol
PříspěvekNapsal: stř 04. lis 2015 9:28:52 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Důležitý je zájem. A tady narážíme. Ano, rodič má zájem o třídu, ve které je jeho dítě (obvykle). Ale škola?
Ideální by bylo, kdyby škola byla vnímána jako součást komunity. Ale to jsem nezažila. Možná je to tím, že se tak málo otevíráme?
Nebo je někde už škola opravdovým komunitním centrem, kde se rodiče zajímají/mají možnost ovlivnit o to, jak bude vnímána, jakou má vizi apod?

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak má pracovat sdružení rodičů spolupracujících se škol
PříspěvekNapsal: čtv 05. lis 2015 22:43:40 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 03. lis 2015 10:04:00
Příspěvky: 40
A čo rada rodičov? Zasa narážame na problém, že aktívnejšie do nej vstupujú rodičia detí z prvého stupňa. Tí "druhostupniari" si to často pohadzujú ako horúci zemiak, prípadne neprídu na prvé RZ, kde sa volia zástupcovia tried do rady. Čím to asi je?


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Jak má pracovat sdružení rodičů spolupracujících se škol
PříspěvekNapsal: pát 06. lis 2015 10:48:01 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 16. říj 2007 20:29:07
Příspěvky: 3433
Když jsem chtěla založit rodičovské sdružení při škole mého syna, zjistila jsem s překvapením, že mám několik přítel, kteří jsou v takových sdruženích aktivní. Radila jsem se s nimi a kromě toho jsem hledala na webu. Připadá mi, že jsem rodičovských sdružení našla poměrně hodně. Jejich činnost byla rozmanitá, často bylo jasné, že sdružení se školou úzce spolupracuje.
My jsme v našem sdružení plánovali dobrovolnou výpomoc s údržbou školy, s kroužky, s výlety, s ICT, s novými webovými stránkami školy, založení fondu, z kterého bychom hradili školního psychologa i materiální zabezpečení, dokonce jsme domlouvali i bezplatné semináře a workshopy pro učitele i rodiče a další společné akce i s dětmi... Záměrně jsme se orientovali takto proaktivně, nechtěli jsme být v roli "rodičovských odborů", které by povětšinou vznášely dotazy, stížnosti a požadavky na vedení školy.
S vedením školy jsme se sešli několikrát. Přesto bohužel škola po diskuzi s námi o rodičovské sdružení neměla zájem, mírně řečeno.
Věřím, že je řada rodičů, kteří o dění v celé škole mají zájem a jsou ochotni něco pro to udělat. Když se zájem rodičů potká se zájmem školy, může to být oboustranně výhodné. Nezájem ale může být také na obou stranách.

_________________
Lenka Urbanová, hlavní moderátor
Inovujeme Metodický portál RVP.CZ - inovujeme.rvp.cz.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: