Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přestávky na jídlo - dodržovat je?
PříspěvekNapsal: úte 26. kvě 2009 17:38:11 
Dobrý den, zajímalo by mne, zda na všech školkách dodržují povinné půlhodinové přestávky na jídlo a oddech,které se nezapočítávají do přímé práce s dětmi.V naší MŠ je čerpáme následovně- při ranní směně od 6. 30h ji máme od 11.25h do 11.55h. a tak musíme krátit vycházky případně se vracet na šk.zahradu dříve, aby kolegyně mohla na tuto přestávku.Oběd mají děti až v 11.50h, takže 15-20 minut tráví děti volnou činností ve tř.(zbytečně),zejména v tomto období.Po obědě se děti ukládají k odpočinku, některé pouze čekají do 13.h. na kroužek (keramiky, foukání na harmoniku nebo výuku cizího jazyka),který trvá do 14.h.Mezitím ve 12.30h. odchází na přestávku uč. z odp. směny ,která jí začíná od 9.30h.Ve 13h. dochází k výměně uč. a část dětí odchází na kroužek.I po několika letech se vyskytují tytéž problémy- děti nemají klid, ruší je ti, co se nemohou dočkat kroužku, případně usnou i ti a musíme je budit na kroužek, který je povinný!!!I když je veden pod hlavičkou "práce s nespavými dětmi", jde o 60 minutovou řízenou činnost, ale to je jiný problém...nejhorší je,že děti jsou zmatené a nechápou,která z uč. bude číst pohádku a která bude s nimi odpoledne, nemluvě o problémech v komunikaci s rodiči ohledně postrádaných věcí, zranění aj. situacích, které se udály dopoledne a uč. si je nestačily předat a jedna z nich není přítomna,nebot momentálně čerpá přestávku.Zkoušela jsem apelovat na řed., ale o děti jde pouze mně, ostatním uč. vyhovuje, že mohou na cigaretu a odddechnout si od dětí- v klidu se najíst.Pokud jim řed. nezádává úkoly a nezaměstnává je důležitou činností,protože jinak nemá na uč. čas.Musím přiznat, že mne napadlo, že to je důvod,proč řed. trvá na čerpání přestávek.Já bych se bez nich obešla a raději obědvala v klidu s dětmi a byla jim vzorem,jak se chovat u jídla...Ostatně, když chybí kolegyně anebo je seminář, nemusíme je čerpat a jsme nepřetržitě s dětmi více jak 6,5h.a není šance si ani dojít na toaletu!Ale to zákon umožnuje.Zajímal by mne názor z jiných školek.Děkuji.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: přestávka na jídlo
PříspěvekNapsal: úte 26. kvě 2009 18:19:09 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 14:24:46
Příspěvky: 639
Dobrý den Romano,
Váš příspěvek je opravdu zajímavý. Moje zkušenost je taková, že my učitelky obědváme společně s dětmi, ale zároveň jsme jim, jak se tak říká, při ruce, když potřebují něco rozkrojit, nebo když někdo vylije skleničku s pitím atd. Takže se dá říct, že neustále odbíháme od jídla a vlastně se ani v klidu nenajíme. Jsou dny, kdy jsem už několikrát přemýšlela o tom, jak by bylo báječné, kdybych onu půl hodinku na oběd měla opravdu jen pro sebe, ale pojí se s tím i spousta organizačních problémů a myslím si, že naše paní ředitelka to ani měnit nebude. Mohu se zaptat jak jste velká MŠ a odkud jste?
Zdraví

_________________
Míša G.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: přestávka na jídlo
PříspěvekNapsal: úte 26. kvě 2009 19:25:23 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Zdravím Vás, Romano.
Musím připustit, že jsem měla problém udržet se v linii a představit si, jak to asi na vaší školce chodí. A nebylo to tím, že byste příspěvek napsala špatně. Jen jsem se do všeho snažila vžít. Je mi jasné, že děti v tom musí mít úplný chaos. U nás na školce jsme se jednohlasně rozhodly, že nebudeme přestávku čerpat, když naše prac. doba u dětí je stejně 6 nebo 6 a půl hod. Jen by to vneslo do denního režimu dětí nervozitu a zmatky. Asi to není podle zákona, ale je to přijatelnější pro děti. A to je pro nás hlavní.

Také by mne zajímalo, jak přestávku na jídlo řeší na ostatních školách. Máte podobné problémy? Jak je řešíte?

S pozdravem Bohunka T.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: přestávka na jídlo
PříspěvekNapsal: čtv 28. kvě 2009 19:17:31 
Velmi děkuji za odpovědi a musím přiznat,že jsem si ověřovala, zda v našem -karlovarském kraji- tyto přestávky dodržují i v jiných MŠ .Přesvědčila jsem se, že jsme jediná školka s tímto zvykem.Bohužel si netroufám blíže specifikovat naši MŠ, nebot mé návrhy-kritické připomínky, jsou trnem v oku p. řed. a jelikož nám neustále připomíná, že se s kteroukoliv z nás(věkově starších-nad 40let) může kdykoliv rozloučit, určitě chápete mé obavy.Srdečně zdravím-Romana.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: přestávka na jídlo
PříspěvekNapsal: čtv 28. kvě 2009 19:34:12 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Dobrý den, Romano.

Je velmi neetické od p. ředitelky vyhrožovat vám propouštěním z práce. Je až k neuvěření, jak ředitelky na tohoto "bubáka" spoléhají. Bohužel, vždy zabírá! Ale stejně bych ráda věděla, jak u vás tento problém ( protože, jak zjišťuji, přestávka na jídlo opravdu problémem je) řešíte. Jste a můžete zůstat anonymní, takže se klidně svěřte!

A jak tuto přestávku řešíte vy, ostatní, v mateřské škole? Prosím, podělte se o své zkušenosti, postřehy. Předem dík za info ;) .

Bohunka T.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: přestávka na jídlo
PříspěvekNapsal: pon 01. čer 2009 12:20:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 7:20:01
Příspěvky: 56
Přeji hezký den všem,

my jsme se u nás také přestávkou na jídlo a oddech zabývali. Když nabyla platnosti legislativa, která nařizovala přestávky na jídlo a oddech, učitelky ji velmi vítaly. Já jsem byla také spokojená, protože vše bylo v souladu s platnou legislativou. Asi za rok přišly samy učitelky mateřské školy s tím, že přestávku stejně nevyužívají, že v době mezi 11 a 13 hodinou je nejvíce práce. V současné době tedy přestávky na jídlo a oddech v naší mateřské škole nemáme, učitelky si je nevykazují, jedí společně s dětmi.

A jak je to ve Vaší mateřské škole?


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: přestávka na jídlo
PříspěvekNapsal: sob 06. čer 2009 20:48:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 06. čer 2009 20:17:22
Příspěvky: 3
Dobrý večer,
teprve dnes jsem se zaregistrovala, tak se rozkoukávám a nevěřila jsem svým očím, když jsem si četla Váš příspěvek na téma přestávka na jídlo. Jo a ještě jedna věc mě zarazila- u Vás není nekuřácké pracoviště, zákaz kouření v cekém objektu MŠ? Tak to si dokážu představit ty paní učitelky co kouří, jak skáčou přes plot :P . To nemám nic proti kouření, jsem sama taky kuřák, ale v práci mě to ani nenapadne a ani na to nemám čas.
V naší MŠ je jasné, že jíme s dětmi a můžu říct myslím za všechny kolegyně, že nás ani nenapadlo řešit nějakou přestávku na jídlo, protože by to asi nabylo dost dobře z organizačních důvodů možné.
Vůbec Vám nezávidím, držte se. Tamara


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Přestávky na jídlo - dodržovat je?
PříspěvekNapsal: pát 12. čer 2009 19:37:57 
Hezký,dobrý večer
přeji všem,které jste se připojily do diskuze a děkuji Vám za příspěvek.Jak to vnímám, máme na naší školce opravdu špatné vztahy a mrzí mne ,že se v našem kolektivu nenajde nikdo se stejným názorem.Problém je v tom, že všechny uč. se bojí o místo a na ped. poradách dělají "mrtvé brouky".Podle nich jsem buřič a věčně nespokojená,jenže já už jiná nebudu.Co se týče kouření, tak u nás sice všude vyvěsila p. řed. zákazy kouření ,ale v šatně vedle ředitelny! každodenně kouří (nejen o přestávce) uklízečky i ved. stravování a s tichým souhlasem p.řed. i její kolegyně-uč. na tř.- má možnost odskočit si na cigaretku (před budovu), protože ji řed. plně chápe a nechce ji omezovat v jejich potřebách.Smutné je,že i z řad dětí je slyšet často věta "fuj, tady někdo kouřil... ". Všechny naše zam. mají slušivé visačky se jménem,ale některým kazí jejich dojem nepříjemný odér.Romana K.
PS:Omlouvám se,že si jen stěžuji,ale myslím si,že bychom děti měly vzdělávat a vychovávat i svým příkladem.Učím děti zdravému živ.stylu,odvaze zaujmout postoj a vyjádřit svůj názor, ale sama mám problém s jejich uplatnováním, protože ,pokud bych to chtěla opravdu řešit bylo by nejjednodušší podat stížnost zřizovateli,případně obrátit se na ŠI,jak mi odvětil můj 23letý syn,ale mám už zkušenost, že to odnese mé zdraví.Takže si aspon ulevuji sdílením svých trápení.Děkuji , že si mé řádky někdo přečte a vězte,že zítra vyrážím na kole do přírody.To jen, abyste věděly,že myslím i pozitivně.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Přestávky na jídlo - dodržovat je?
PříspěvekNapsal: sob 13. čer 2009 10:50:57 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Romano,
asi to nemáte jednoduché. Já učím na "zdravé MŠ" a máme v celém! objektu zákaz kouření! Vedeme přece děti k úctě ke zdraví, ne? A řeknu vám, ani jedna pracovnice si netroufla nic namítat. Holt, pokud chceme učit ve škole podporující zdraví, musíme zdraví propagovat. A to i v soukromí. S tímto jsme do projektu vstupovaly a bylo nám důrazně řečeno, že pokud nesouhlasíme, ať raději rozvážeme pracovní poměr. Zní to možná dosti drasticky, ale nikdo neprotestoval. Najdou se sice také "rebelky", ale nikdy by nešly proti vedení. Ale jestli to je ze strachu, nebo z prospěchu, nebo z vypočítavosti, nebo z vlastního přesvědčení, to už říct nedokážu.

Ale koukám, že jsme se z přestávky na jídlo dostaly k přestávkám na kouření :D . Jak je to, milé kolegyně, u vás? Míváte také povoleny přestávky na kouření? Pokud ano, jak je to ošetřeno legislativně - jako přestávka na jídlo?

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Přestávky na jídlo - dodržovat je?
PříspěvekNapsal: sob 13. čer 2009 20:36:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 7:20:01
Příspěvky: 56
Zdravím všechny vespolek a také zdravím našeho nového návštěvníka, návštěvnici;). Určitě jsme moc rádi, že se s námi podělí o svá malá trápení. Z hlediska platné legislativy v oblasti BOZP a PO musí být všechna školská pracoviště označena tabulkami se zákazem kouření a vstupem s otevřeným ohněm. Sama jsem nekuřačka a musím se přiznat, že kuřáci mi "nevoní." Prostě to cítím a není mi to příjemné. V mateřské škole je jedna kuřačka, ale v pracovní době nekouří. V naší základní škole kouří pouze vychovatelka školní družiny. Během své pracovní směny nekouří. V budově základní školy ani v budově mateřské školy bych to nestrpěla. Kouření nemám ráda, mám problémy s dýcháním, takže u nás to prostě nejde. Trochu nerozumím Vaší paní ředitelce, že to vedle své kanceláře trpí.
Jak je to právě v té Vaší mateřské škole?


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: