Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Cizí jazyk jako součást ŠVP
PříspěvekNapsal: čtv 06. úno 2014 21:13:35 
Dobrý den, v naší MŠ funguje kroužek anglického jazyka, který je dobrovolný a placený. Dochází k nám paní učitelka ze základní školy, která vyučuje anglický jazyk. Kroužek probíhá v dopoledních hodinách jednou týdně. Tak se chci zeptat, jestli je povinné mít tento kroužek zapsán jako součást našeho ŠVP? Případně, do jaké části ŠVP ho zařadit. Děkuji za odpověď


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Cizí jazyk jako součást ŠVP
PříspěvekNapsal: čtv 06. úno 2014 22:25:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. srp 2011 11:19:57
Příspěvky: 63
Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání (RVP PV) hovoří jasně:

Pokud mateřská škola nabízí dětem, popř. i jejich rodičům další služby, které probíhají mimo pravidelnou provozní dobu zařízení, mimo pracovní dobu pedagogů a které jsou realizovány za úplatu (např. různé kroužky pro děti, příležitostná večerní či víkendová péče o děti, příležitostná péče o další děti - např. o sourozence, samostatné programy pro rodiče apod.), jedná se o aktivity (služby) „nadstandardní“, které nejsou součástí školního vzdělávacího programu a nemohou být uplatňovány na úkor jeho rozsahu a kvality.

Pokud probíhá rodiči hrazený kroužek angličtiny dopoledne, je to v rozporu s RVP PV. Kroužek probíhá na úkor vzdělávání podle ŠVP, což je v rozporu se školským zákonem.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Cizí jazyk jako součást ŠVP
PříspěvekNapsal: pát 07. úno 2014 8:00:45 
Ano, tohle chápu, děkuji za odpověď. Jenže za mnou přišla kolegyně, která si právě dokončuje VOŠ v Praze, že se učili o tom, že veškerý jazyk, co se vyučuje ve školce i placený a i kroužek má být vepsaný do ŠVP. Tak se právě chci zeptat vás, jelikož jsem to nikde nenašla. ;)


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Cizí jazyk jako součást ŠVP
PříspěvekNapsal: pát 07. úno 2014 9:23:54 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. srp 2011 11:19:57
Příspěvky: 63
Poradila bych Vám, abyste se znovu zeptala kolegyně, z jakého zdroje informaci má, co je důvodem pro Vámi popsanou situaci. Třeba se potom společně dobereme výsledku.
Variant k realizaci výuky angličtiny je mnoho. Pokud se do režimu dne zakomponuje správně (ať už dopoledne nebo odpoledne), stanoví se finanční podmínky (ať už zdarma nebo za úplatu) a zajistí pedagog (ať už učitel MŠ nebo lektor - v tomto případě i dohled pedagoga nebo jiného pověřeného zaměstnance školy), může podpora gramotnosti dětí v oblasti cizích jazyků začít.

Pokud je angličtina součástí Vašeho ŠVP, probíhá dopoledne, jen s některými dětmi, jde zřejmě o skupinovou aktivitu ve třídě, ostatní děti se věnují jiné činnosti, což RVP PV umožňuje (metody a formy vzdělávání) - měla by být v ŠVP uvedena, ale měla by být bezplatná.
Do programu vzdělávání by měla být zařazena tak, aby vzdělávání probíhalo plynule, aby se skupiny dětí nerušily, aby děti ve skupině s výukou angličtiny nepřicházely o jinou zásadní část vzdělávání podle ŠVP nebo aby nebyly jiné skupiny omezeny tím, že jejich vzdělávání se musí výuce angličtiny podřídit (např. děti musí být v naprosté tichosti, věnovat se pouze statickým aktivitám apod.). Ideální stav je, pokud angličtina přirozeně (příležitostně) prolíná vzdělávacími činnostmi ve třídě (pokud už je součástí ŠVP).


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Cizí jazyk jako součást ŠVP
PříspěvekNapsal: ned 16. úno 2014 19:38:01 
Na stránkách http://info.edu.cz/cs/node/40551
jsem našla podobný problém a odpověd je jednoznačná.
Dobrý den,v naší Mš by se mělo v dopoledních hodinách vždy 1x 45 minut 1x týdně konat něco na způsob kroužku (sportovní aktivita)- organizovaná jiným subjektem a za úplatu. Samozřejmě jen pro přihlášené děti. Je to možné provádět dopoledne?


Odpověď:
Napsal uživatel Editorinfo dne So, 2013-12-07 08:19.

Nemohlo by jít o akci mateřské školy, protože ta zajišťuje vzdělávání vlastními zaměstnanci za podmínek stanovených školským zákonem. Pokud ale rodiče několika dětí se domluví, že si dítě vyzvednou nebo pověří vyzvednutím dítěte jinou osobu a svěří své děti instituci či osobě, která bude vést nějakou zájmovou činnost mimo odpovědnost mateřské školy za podmínek dohodnutých s takovou institucí či osobou přímo rodiči, pak se mohou rodiče těchto dětí se ředitelem školy dohodnout, nenaruší-li to provoz školy, že jejich dětem umožní účast na takovém kroužku. Obecně by ale v době provozu mateřské školy dopoledne mělo v každém případě probíhat vzdělávání podle školského zákona. Vhodnější pro uspokojení soukromých zájmů rodičů by bylo, kdyby si rodiče takový kroužek pro své děti zařídili až po ukončení přímé pedagogické činnosti školy.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: