Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 23. kvě 2010 14:02:35 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Milá Manko,
jsme soukromou školou a s počtem dětí souvisí i výše dotace na školu. Co k tomu dodat. Princip čerpání dotací by se měl změnit, ale na to jsme malí páni :( .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 23. kvě 2010 15:28:47 
Bohunka Trelová píše:
Milá Manko,
jsme soukromou školou a s počtem dětí souvisí i výše dotace na školu. Co k tomu dodat. Princip čerpání dotací by se měl změnit, ale na to jsme malí páni :( .


Ve "státních" mateřských školách se rozpočty rovněž odvíjejí od počtu dětí, takže je velký problém s úvazky především učitelek. Při počtu 24 dětí na třídu to většinou na 2 učitelky s celým úvazkem nevychází. A vzniká začarovaný kruh: chcete mít celé úvazky - smiřte se s vyšším počtem dětí. A tlaky jsou také od zřizovatelů, dětí je mnoho a školek podstatně méně než dřiv.Takže aspoň že se blíží prízdniny a trochu vydechneme.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 23. kvě 2010 17:50:36 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
S "návštěvníkem" nezbývá než souhlasit. Také už čekám na prázdniny jako na smilování. Jenže ve školkách trvají většinou jen měsíc a dovolená učitelek se musí podle toho přizpůsobit. A my v červenci ještě fungujeme. A provoz o prázdninách, to bývá celkem "makačka".

Mimochodem - prázdninový provoz - jak u vás probíhá? Přibíráte i děti z jiných MŠ? Jaké děti navštěvují o prázdninách MŠ? Přemlouváte rodiče, aby dopřáli dětem prázdninové volno, nebo to necháváte čistě na nich? Docela by mne to zajímalo ;) .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 23. kvě 2010 18:50:05 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 01. čer 2009 11:07:29
Příspěvky: 1671
Děkuju za vaše názory. Určitě je potřeba o nich alespoň mluvit. Někdy pomůže člověku pomůže i to, ža v tom není sám, že? ;)
Pokud jse o prázdninový provoz, založila jsem k tomu nové vlákno. Klikněte zde a pokračujte v diskuzi na téma prázdniny ve školce.

_________________
Jana


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: pon 24. kvě 2010 7:40:00 
Teď asi píchnu do vosího hnízda, ale za vysoké počty dětí ve třídách mohou především ředitelky, které v době, kdy se konečně snížil vyhláškou počet dětí na 20, začaly postupně nabírat opět na vyjímku více dětí, vždyť to zvládneme! Tak byl zvýšen počet na 24 a opět obdobný přístup, takže jsme tam, kde jsme. Byla jsem jednou z těch, které se vzpouzely, ale bylo to možné jen díky dohodě s mým mužem, že mě případně bude "živit". Ale uznávám, že ne každá ředitelka se mohla zdráhat, neboť byla a je v podstatě "hračkou" v rukou starostů (zřizovatelů).
Osobně se mi nejlépe pracuje tak s 18 přítomnými dětmi, což není často. Při počtu nad 22 už nastupuje "hlídání".


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: čtv 27. kvě 2010 16:58:42 
Chtěla bych se zeptat, jak řešíte čerpání volna k samostudiu. I když máme nárok na 12 dnů v průběhu školního roku, tak vyčerpáme tak asi polovinu. Vedoucí naší školky (jsme pod základní školou) nám uděluje volno ve dnech, kdy je mimořádně málo dětí a provoz se dá zvládnout bez 1 učitelky.


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: čtv 27. kvě 2010 18:39:30 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. říj 2009 18:08:42
Příspěvky: 61
Dobrý den Boženko a Marie.
Teď bych nejraději popsala celou stránky... Ani nevíte jak moc se těším na prázdnin :roll:
Už od Vánoc se nám drží počty dětí na třídě na průměru 24. Dnes a včera nás bylo 27- a to je už je jen hlídání. Je to dost náročné. Jdeme do " finále" a máme opravdu co dělat.
O samostudiu tudíž u nás nemůže být ani řeč. Přiznám se, že Vám těch 6 dnů závidím. Když se nám podaří během roku vyčerpat 2 dny, jsme blažené a vděčné. A práci dáváme, aspoň si myslím, dost. Stačí juknout na naše stránky www.msalergo.cz
Mějte se krásně a přeji všem klidnou dovolenou ;)
Radka


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: čtv 27. kvě 2010 19:00:53 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Jednoduché,
čerpání volna k samostudiu nevyužíváme. A neptejte se, prosím, proč. Nedokázala bych dát asi uspokojivou odpověď :| . Možná, když jedeme na seminář - to je jeden den. A dál nic. Byla by to pro nás další zátěž, muselo by se zastupovat, tzn. sama učitelka na celý den nebo spojování tříd. Ani jedno není lákavé. Prostě raději nečerpáme.

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: čtv 27. kvě 2010 20:31:59 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pát 25. zář 2009 8:05:15
Příspěvky: 610
Radko, prohlédla jsem si vaši MŠ a je vidět, že tam odvádíte pořádný kus práce! Je to krása a klobouk dolů. Ať se vám stále daří.

Bohunko, sledovala jsem diskuzi o heterogenním uspořádání tříd a dovedu si představit, jak je práce v takové třídě při plném počtu dětí náročná. Něco jiného je, pokud je to jednotřídní MŠ na vesnici, tam je trochu jiná atmosféra...
Vzpomněla jsem si na Vás, když jsem se potkala s matkou mého dávného předškoláčka a ta vzpomínala, kolik jsme toho s dětmi dělaly (my učitelky :) ), ne vše v té době bylo ovšem ideální, zapsáno jsem měla 42 předškoláků a chodilo běžně 35 a více (někteří se po týdnu střídali) a teď ve stejné MŠ má vnuka, třídy jsou homogenní a ona řekla, cituji: "Ty učitelky jsou teď chůvy."

Já mám teď v družině zapsáno 38 dětí, děti neustále migrují, někdy si připadám jak dispečer dopravy, jak děti odesílám na různé spoje,...

... a co hlučnost při velkém počtu dětí, ta vás netrápí?

Zabloudila jsem k vám, protože žádná vychovatelka tady nikde nediskutuje.

Vkládáte do dětí toho mnoho ze sebe a já věřím, že se vám to vrátí.

_________________
Jarka P.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: pát 28. kvě 2010 13:58:31 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
ad samostudium

vyhláška č. 263/2007 Sb., kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí,

§ 5 Volno k samostudiu

Ředitel školy nebo školského zařízení určuje pedagogickým pracovníkům čerpání volna k dalšímu vzdělávání formou samostudia zpravidla na dobu

a) podzimních, vánočních, pololetních, jarních nebo velikonočních prázdnin,

b) přerušení nebo omezení provozu školy nebo školského zařízení, nebo

c) kdy se ve škole nebo školském zařízení z mimořádných důvodů neuskutečňuje výchova a vzdělávání a nejsou poskytovány školské služby.

_________________
H.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: