Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 16. kvě 2010 12:15:11 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
To snad je samozřejmé, že děti vzděláváme, ale také se podílíme na jeho výchově. Ale, ruku na srdce, pokud mi přijde najednou 28 dětí, obávám se, že jen opravdu hlídám, aby nedošlo k úrazu. Je to smutné, ale je to tak :( .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 16. kvě 2010 17:46:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 14. říj 2009 18:08:42
Příspěvky: 61
To je asi problém. Hlídání nebo vzdělávání?
Jak k nám mohou naši rodiče vzhlížet, když náš plat je výsměchem? Možná i proto mluví o hlídání... V jiných zemích jsou učitelé ohodnoceni jinak. Teď nemluvím o Řecku :lol:
I když má osobní zkušenost na naší třídě je asi výjimečná. Rodiče jsou fajn, mají k nám důvěru a my k nim. Od toho se odvíjí i pozitivní klima třídy.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 16. kvě 2010 17:55:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 09. čer 2009 21:09:00
Příspěvky: 1230
Shodou okolností jsem nedávno vyslechla rozhovor, který sice nepocházel z mateřinky, ale tematicky je tomu, co zde řešíme, blízko. Vedoucí tábora, která se snaží dělat tábory opravdu výborné a děti se zde učí mnoho věcí, prožitkově se vlastně vzdělávají, postoje a dovednosti..., mi říkala, že jí rodiče na konci tábora někdy děkují "za hlídání".

Možná je chyba někde v komunikaci - jak rodičům dostat do hlavy, že předškolní vzdělávání a konec konců i mimoškolní není jen hlídání? Jak s nimi o tom komunikovat?

_________________
Lucie Slejšková
EDUin
www.eduin.cz, www.rodicevitani.cz


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 16. kvě 2010 18:57:28 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
ve školce kam chodí Honzík je před třídou v šatně malá korková nástěnka, jejíž obsah vždy vypovídá o tom, co se ve třídě děje - vypíchnuté téma, činnosti, kompetence

Honzík je pravda sdílný, takže vždycky řekne, co se dělo .. ale vždycky je potěšen, když máma ví (přečte si), čím se ve školce zabývají. Dokonce mi sám hlásí, že se nástěnka změnila a že mají nové téma.

Nevím, kolik rodičů tu nástěnku studuje a nebere ji jen jako dekoraci. Ale mně se tahle cesta líbí.

_________________
H.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: pon 17. kvě 2010 6:54:47 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Hani,
takhle to máme zařízené i v naší MŠ :P . Máme nástěnky dvě. Jedna se věnuje aktuální verzi třídního kurikula včetně kompetencí, které jsou činnostmi sledovány, rovněž je na ní zveřejněn školní vzděl. program, školní řád, texty básní a písně, které se učíme atd. Druhá nástěnka obsahuje akce, které se v nejbližší době chystají, veškeré aktivity, informace pro rodiče, žádosti, připomínky apod. Ale je pravda, že stále spousta rodičů nástěnky nečte a hrozně se diví, když něco promešká. A jsou to stále titíž. Co naděláme, asi to bude rovněž jedna z věcí, které nás trápí - rodiče bez zájmu o práci v MŠ. Je pravda, že pro některé jsme stále "hlídacím ústavem" s tím, že rodiče si za naše "služby" platí, takže se jim musíme podřizovat. Si myslí oni :twisted: .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: pon 17. kvě 2010 16:39:37 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Stejně jako u Bohunky, to máme zařízené taky. Píšete na nástěnky co děti který den konkrétně dělaly? (Vždy po skončení dopoledního bloku) :?: u nás ve třídě jedna maminka o takovou "službičku" projevila zájem...

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: pon 17. kvě 2010 17:16:50 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Marci,
to už by mne asi odvezli :mrgreen: . Já po dopoledni nevím, kde mi hlava stojí. Někdy nemám čas si ani, s prominutím, odskočit na WC. Jsem ráda, když stihnu zapsat do třídnice :!: Vy tohle děláte :shock: :?:

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: pon 17. kvě 2010 17:36:04 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: ned 25. říj 2009 17:24:17
Příspěvky: 318
Zatím jsem se k tomu nedostala, i když jsem chtěla :lol: Bylo by to určitě pro "aktivní" rodiče přínostné, to nepopírám. Ona maminka chtěla, abychom činnosti dávaly denně na internet. Bylo by to určitě úžasné, ale...
Známá, která vodí dceru do soukromé anglické školky, mi vyprávěla, že vždy odpoledne si na stránkách MŠ přečte, co vše děti v MŠ dělaly, podívá se na fotečky atd. Ve třídě je zapsáno 20 dětí, kterým se celou dobu věnuje 4 - 5 :!: :!: :!: učitelů (učitelek). A jsme tam, kde jsme byli.... :( Pak se mě zeptala, jak to funguje ve "státních" MŠ. Musím přiznat, že jsem se styděla ji říct, že mám na starosti 28 dětí a jsem na ně ve třídě sama :oops:

_________________
Mgr. Marcela Zajícová


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: pon 17. kvě 2010 20:27:46 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 20:19:04
Příspěvky: 674
Marci,
je to opravdu smutné mít na starost 28 dětí. Ale Ty nejsi ta, která by se za to měla stydět :!: Rodiče by měli vědět, že to v našich zařízeních není tak jednoduché, jak to vypadá :( .

Ale zajímaly by mne i stesky jiných kolegyň. Co vás, milé kolegyně, trápí v předškolním školství :?: Svěřte se, třeba se najde řešení ;) .

_________________
Bohunka T.


Nahoru
 Profil  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Problémy předškolního vzdělávání
PříspěvekNapsal: ned 23. kvě 2010 9:20:49 
Práce s 28 dětmi ve třídě je opravdu náročná a nemůžeme dětem dát "vše", co by si zasloužily. Objevují se ale tyto připomínky např. ve vlastním hodnocení mateřské školy? Setkávám se s tím, že si většinou učitelky postesknou mezi sebou, ale nesměřují své požadavky na všechna kompetentní místa. Jakou máte zkušenost, prosazujete nějakým způsobem snížení počtu na 24, bez možnosti vyjímky? Nestálo by za to sjednostit se i prostřednictvím tohoto portálu?


Nahoru
  
 
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 41 ]  Přejít na stránku: Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: