Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: čtv 21. kvě 2009 8:15:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Dobrý den
Co mě pálí? Fakt to chcete vědět? Pálí mě, jak jsou poslední dobou všichni "hotoví" z angličtiny. Proč se tolik upřednostňuje? Podle mě je to primitivní jazyk, který naší přenádherné a bohaté češtině nesahá ani po kotníky. Jistě, jsme v EU, angličtina je světový jazyk, "Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem." Já také chodím do kurzu angličtiny, chci ji umět. Ale proč se na tu češtinu tolik zapomíná? Jistě mi bude mnoho z Vás oponovat a budete mít i logické a oprávněné argumenty, ale mi je z toho smutno . Vlastně proti angličtině nic nemám, ale proč se ji musí učit už třeťáci, kteří ještě nemají ani polovinu základu českého jazyka? Prostě to nechápu. Asi jsem ve svých třiceti letech zastaralá. Jste někdo se mnou?
Nebo mě někdo přesvědčte, že nemám pravdu!!!
Petra Stan

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 1
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: čtv 21. kvě 2009 16:46:14 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Dobrý den, Petro, já jsem pro co nejdřívější učení se jazyka. Zdá se mi, že menší děti jsou velmi dychtivé se cizí jazyk učit, jsou hrdé na své pokroky. Samozřejmě musí být výuka cizího jazyka přizpůsobená věku. V dnešní době není problém cestovat, a tak si děti získané znalosti mohou i vyzkoušet, což je podle mě velké plus. Nebojí se jazyk používat, nestydí se, že udělají chybu.
A že by se s učením cizího jazyka mělo čekat, až dítě zvládne základy českého jazyka? To by se podle mě někteří nemohli začít učit nikdy.

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: čtv 21. kvě 2009 17:05:09 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Petro,
poslední věta mě opravdu pobavila. A musím přiznat, že v ní máte asi pravdu. Víte, já proti cizím jazykům nic nemám. Mě jen strašně mrzí, když přijdu na besídku ke Dni matek a větší polovina programu je v angličtině. Na besídce sedí několik babiček, které absolutně nechápou, o čem se mluví, a pak tam také sedí maminky a tatínkové kolem čtyřicítky, kteří si šuškají o tom, že je to jako za minulého režimu, kdy museli naopak mluvit rusky"jako cvičené opičky". To jsem opravdu zažila.

Pořád se musím zastávat té naší češtinky. Mám pocit, že dnešní dětí a jejich rodiče na ni nejsou pyšní a neváží si jí. Spíše je více COOL ten, kdo má co nejmladší dítě v angličtině.
Proč nemohou cizí jazyky probíhat (alespoň na prvním stupni) formou kroužků, kurzů atp.?
Nemluvím o jiných předmětech, které jsou samozřejmostí, ale zeptal se někdo těch dětí, jestli se chtějí učit angličtinu povinně?
Já jsem se rozhodla sama, že budu chodit do kurzu.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: čtv 21. kvě 2009 17:28:39 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Tedy, Petrao, opravdu jsou u vás besídky v angličtině? Tak to tedy souhlasdím, to by se mi taky nelíbilo.
Rozumím vám, že vy sama jste se rozhodla pro kurz, ale ptát se dětí, jestli a co by se chtěli povinně učit, nebudu. Určitě bych slyšela, že nic :D
Ještě mi nedá nereagovat na to, že říkáte, že angličtina je primitivní jazyk. Znáte knížku Pan Kaplan má třídu rád? Já, když jsem ji četla v češtině, jsem vždycky nesmírně obdivovala překladatele, jak ji krásně přeložil, ale když jsem ji zvádla v angličtině, musím říct, že si její anglická verze s tou českou v ničem nezadá.
Teď to vypadá, že češtinu nějak zavrhuju, ale tak to není. Jen se pokouším říct, že až do angličtiny proniknete víc, třeba její bohatost taky objevíte ;)

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: čtv 21. kvě 2009 22:32:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Zase já, Petro,
asi jsem začala moc zhurta. Jasně, že každý jazyk má něco do sebe, každý je něčím krásný a pokud je to rodný jazyk, tak ho jistě jeho uživatelé také milují. Slovo primitivní možná přesně nevyjádřilo, co jsem měla na mysli. Snad by se více hodilo - nelogická. Alespoň (zatím) pro mě.
Já si prostě nemůžu pomoci. Pořád mám pocit, že je kolem angličtiny strašný humbuk a nějak to zastiňuje náš rodný jazyk.
Vlastně ani nevím, proč tu angličtinu nemám tak ráda. Možná nemám ráda ty lidi, kteří ji tak upřednostńují. Tak teď jsem jí ukřivdila. Udělám si jeden DÚ z angličtiny navíc. Jako trest. :?

Co se týče besídek - opravdu. Tak to u nás je. Nemáme žádnou jazykovou školu a třídu a přesto....
Ano, a to bude ten kámen úrazu. Přístup školy a učitelů k cizímu jazyku. Buď ho chtějí propagovat, nebo lidem zprotivit. A to se asi stalo u nás. Kvantita zřejmě vyhrála nad kvalitou.

P.S. Asi jsem až moc vlastenecká. Až k nám dorazí EURO, tak to určitě obrečím a všechny ty nádherné české bankovky si schovám na památku.
Petra Stan

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: čtv 21. kvě 2009 22:36:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Petro,
jsem moc vděčná za Vaše reakce. Vidíte, jak se naše názory liší.A to tady diskutujem jen dvě.
Přidejte se k nám!
Zajímalo by mě jestli má ještě někdo podobnou zkušenost. Je i u Vás angličtina tolik upřednostňována? Vadí Vám to stejně jako mně?

Petra Stan

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: pát 22. kvě 2009 10:58:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: čtv 21. kvě 2009 15:07:05
Příspěvky: 50
Dobrý den,
zaujala mne vaše diskuze, a tak se připojím. Osobně proti výuce anglického (či jiného) jazyka formou hry nemám absolutně nic už klidně v předškolním věku (dobrovolné kroužky). Vzhledem k tomu, že nejsem přímo nikde na škole, nedokážu posoudit, jak přistupují děti k povinné výuce cizího jazyka již ve třetí třídě.
Na druhou stranu si ale myslím, že děti přicházejí do styku s angličtinou téměř denně - v televizi, ve filmech, u PC, ale i na ulici (plakáty, reklamy) a tudíž o tento jazyk mají zájem a byla by velká škoda tohoto zájmu nevyužít. Samozřejmě však ne na úkor mateřštiny.

Znepokojila mne poznámka paní Petry S. o besídkách vedených v angličtině. Ovšem i takto vedené besídky by šly zrealizovat k všeobecné spokojenosti. Proč do hry nezapojit vypravěče-překladatele? Na své by si přišli jak ti, kteří angličtinu neovládají, tak jazyka znalí, kteří by alespoň mohli vnímat "dětskou" angličtinu, zhodnotit k jakým znalostem děti při výuce došli, ale i vnímat český jazyk a porovnávat jej v překladu s jazykem anglickým.


P.S. Anglický jazyk mi rozhodně nepřijde jako nějak méněcenný nebo nelogický, ale srovnatelný se všemi ostatními jazyky včetně češtiny. Kdyby snad takový byl, byly by úspěšné například Shakespearovy hry? ;) Myslím, že každý jazyk má své osobité kouzlo.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: pát 22. kvě 2009 12:12:11 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Dobrý den, já jsem předpokládalaže se mnou mnozí nebudou souhlasit. Pořád mám ale pocit, že čeština je mnohem, mnohem bohatější a krásnější než jakýkoli jiný jazyk.
Já jsem se učila němčinu a teď angličtinu a vždy to začalo proto, že jsem musela. Přiznávám, později mě to začalo bavit, ale prvotní krok byl ten, že jsem musela. A tak si pořád kladu otázku, proč nemůže výuka cizího jazyka probíhat volitelnou, nepovinnou formou a pak na vyšším stupni samozřejmě povinně, protože to jistě patří k všeobecné gramotnosti. Dalším argumentem je to, že málokterý učitel na 1. st. je skvělý angličtinář. Je mnoho, kteří jazyk a hlavně jeho výslovnost neumí tak dobře jako učitelé v jazykovkách.
Přiznejme si, máme všichni na to, abychom třeťáky učili anglicky?
Já za sebe odpovídám, ne! Raději to učit nebudu, než abch je to naučila špatně.

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: ned 24. kvě 2009 16:36:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 24. kvě 2009 15:50:30
Příspěvky: 13
Dobrý den Petro, musím uznat, že jste mi kápla do noty...opravdu mě děsí představa malých dětí ve školce, které ještě neumí správně vyslovit česká slova, nemluvě o slovní zásobě a už jistě vyslovují "apple" a "orange"...


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Milujte ČEŠTINU!
PříspěvekNapsal: ned 24. kvě 2009 19:49:12 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 14:24:46
Příspěvky: 639
Milá Petro S. a Zuzko,
musím říci, že se spíše přikláním na vaši stranu. Také jsem velký milovník češtiny a vlastenec jak se patří. Ale zároveň musím uznat, že angličtinu mám moc ráda, protože jsem se vždycky na škole musela učit německy, protože jsem na základce neměla možnost volby a pak jsem vždy musela pokračovat v jazyce, který jsem se už učila dříve. Když jsem, ale v jednom období potřebovala angličtinu a začala jsem chodit na soukromé hodiny, tak jsem z ní byla moc nadšená, jak je snadná (oproti příšerné němčině) :!:
A když si vezmu problém angličtina v MŠ, tak jsem jednoznačně proti :!: Myslím si, že je to zbytečně brzy, ty malé děti neumí ani pořádně česky, tak proč jim motat hlaviny, ještě cizí řečí. Vím, že je angličtina pro děti lákadlo, že ony samy o ní mají zájem a zároveň rodiče, když vidí, že ve školce děti mají kroužek angličtiny, tak je to prostě ta nejlepší školka. ;) Pokud rodiče chtějí, aby jejich předškolní děti chodily do kroužku angličtiny, tak ať ho navštěvují někde ve volnočasových aktivitách, ale můj osobní názor je takový, že do MŠ nepatří. Myslíte si, že pokud děti budou od mateřské školy chodit na angličtinu, že potom budou ve škole na tom lépe, než děti, které se s ní poprvé setkají ve škole?

_________________
Míša G.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku : 5
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: