Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Tento modul byl archivován. Vkládání a editace obsahu není možná.

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: stř 27. kvě 2009 14:04:19 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 7:20:01
Příspěvky: 56
Ahoj všichni,

něco asi dělám špatně. Ve středu 27. května děláme pro naše prvňáčky takovou úžasnou akci, setkání s osobností Marie Terezie, Josefa II. v dětském věku, setkání s Františkem Štěpánem Lotrinským, který je bude slavnostně pasovat na rytíře čtenáře na nádherném soukromém zámku v Nových Hradech u Litomyšle. Scénář je takový, že je přijde přivítat k bráně babka kořenářka s Josefem II., který se mezi ně vmísí ... pak se jich ujme přísná vychovatelka z doby Marie Terezie (zámek musí po naší návštěvě zůstat nezdevastován) a ta je doporovází celým aktem. Vystupuje tam flétnový soubor ZUŠ, která s námi spolupracuje, udělujeme jednu milost a pak přijde na návštěvu Johann Ignaz von Felbiber, který Marii Terezii bude seznamovat se stavem v oblasti vzdělávání ... Je to takové divadlo pro děti, kde vystupují ještě další členové našeho divadelního souboru. Trochu naučné, ale více akční. Pak si nastoupí prvňáčkové, kteří prokážou své čtenářské dovednosti a mečem budou slavnostně pasováni na rytíře čtenářského řádu.
Rodiče mají možnost na zámek jet s námi. Přihlásili se rodiče nebo příbuzní od dvou dětí ... Trošku mě to mrzí, protože je to pro školu docela nákladná záležitost. Když se dětí zeptám, proč s nimi maminky nebo babičky nepojedou, odpovídají mi, že mamka chodí do práce a má toho hodně a babička má ... něco důležitého (třeba seno). :D

Co byste poradili, jak vtáhnout rodiče do dění ve škole? Jakou máte zkušenost se spoluprací ve Vaší škole?

Přej hezké odpoledne.
Jarka Tenkrátová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: stř 27. kvě 2009 19:36:10 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Dobrý den, Jarko,
akce je odpoledne, nebo dopoledne? Možná je to pro rodiče rozhodující. U nás je to tak, že dopoledne by asi nepřišel nikdo.
Dále si myslím, že hraje roli i věk dětí. Píšete, že se budou dozvídat o Marii Terezii, takže je to určeno asi pro starší děti, zřejmě 2.st., ale budou tam i prvňáci. Je to pro celou školu?

Petra Stan

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: stř 27. kvě 2009 19:38:33 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Tak v dopoledních hodinách je to vážně problém.

U nás pokud pořádáme podobné akce a chceme, aby se jich rodiče zúčastnili, plánujeme je na odpoledne. Pomalu ale jistě se rodičovské řady rozšiřují, i když některé rodiče do školy ani na akci školy mimo školu prostě nedostanete.

Před několika lety jsme uspořádali Den otevřených dveří. Ve všední den. Vzhledem k účasti se ten další konal v sobotu dopoledne. Dětem dojíždějícím zajištěn autobus (na náklady školy), účast dětí víceméně povinná (za sobotní vyučování získaly pak volný den ve vhodnou dobu (třeba v pátek po čtvrtečním květnovém svátku ap.)). 4 vyučovací hodiny, klasický oběd ve školní jídelně. Třídy zejména na prvním stupni praskají ve švech. A letos už to byl myslím pátý Den otevřených dveří.

Ale třeba zase válčíme s podobou třídních schůzek. Tam se nám rodiče nehrnou (když pomineme ty, se kterými zrovna člověk mluvit nepotřebuje :) )

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: čtv 28. kvě 2009 20:36:34 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 20. kvě 2009 7:20:01
Příspěvky: 56
Ahoj všichni vespolek,

děkuji za Vaše názory. Pomohli jste mi. Máte pravdu v tom, že si musíme ujasnit, zda je akce určena jen dětem nebo rodičům a dětem. Akce určené pouze dětem je vhodné zařazovat dopoledne. Akce pro děti a rodiče je vhodné plánovat a realizovat až v odpoledních hodinách.

Děkuji a přeji krásný večer.
Jarka Tenkrátová


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2009 17:34:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Milá Jarko,
já se přidávám k názoru, který už tady zazněl, že pokud rodiče nebudou chtít, tak nepřijdou. A je také pravda, že se vždy najde to "zdravé jádro" a to přijde. A ty, co nechodí, bych také neřešila. Je to opravdu jejich problém. Na druhou stranu, je mi líto dětí. Mám ve třídě holku, která je velice snaživá, ale bohužel nikdy nebude jedničkářka, a podpora rodičů by jí nesmírně pomohla. Na besídce pro maminky, na jakékoliv jiné akci je vždy jediná, kdo tam nemá rodiče. Je to dost nepříjemné. Třeba o Vánocích, kdy jsme si společně rozdávali dárečky, jediná seděla sama bez rodičů. Bylo to smutné.
Co byste dělali na mém místě?
Je vhodné to konzultovat s rodiči?
Není to spíš otázka jejich výchovy?
Petra Stan

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2009 17:38:34 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: pon 18. kvě 2009 10:59:11
Příspěvky: 1720
Petro ... v tomhle případě bych si s rodiči promluvila a hledala důvody, proč se podobných akcí neúčastní a snažila bych se je přesvědčit, aby si občas čas udělali (případně někdo ostatní z příbuzných).

_________________
H.


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2009 17:45:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
No jo, já nejsem jejich třídní, učím je pár hodin a paní třídní mi řekla, že rodiče této dívky čtvrťáčky nespolupracují od té doby, co nastoupila do školy. Nechodí ani na třídní schůzky, ani nepodepisují ŽK a úkoly. Také mě hned napadlo si s ními promluvit, ale nemělo by to cenu.
Tak co s tím?
Petra Stan

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2009 17:58:49 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 16:16:00
Příspěvky: 721
Ahoj/dobrý den, Petro,
já bych, pokud vás to opravdu trápí, určitě rodičům osobně zavolala, nebo je jinak kontaktovala a ptala se, co a jak. Asi bych se nespokojila jen s tvrzením paní třídní učitelky.
Možná už jen Váš zájem o jejich dítě by je mohl povzbudit a začali by spolupracovat.
Určitě bych to nejdřív zkusila, až pak bych si řekla, že to nemělo cenu ;)

_________________
Petra


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2009 20:24:48 
Offline
Člen Rady starších
Uživatelský avatar

Registrován: stř 27. kvě 2009 19:32:25
Příspěvky: 2431
Mgr. Petra Stanjurová píše:
Mám ve třídě holku, která je velice snaživá, ale bohužel nikdy nebude jedničkářka, a podpora rodičů by jí nesmírně pomohla. Na besídce pro maminky, na jakékoliv jiné akci je vždy jediná, kdo tam nemá rodiče. Je to dost nepříjemné. Třeba o Vánocích, kdy jsme si společně rozdávali dárečky, jediná seděla sama bez rodičů. Bylo to smutné.
Co byste dělali na mém místě?
Je vhodné to konzultovat s rodiči?
Není to spíš otázka jejich výchovy?
Petra Stan


Účastnila jsem se semináře o rodinných konstelacích v souvislosti se školou. Měli jsme tam podobnou "scénku". Paní učitelka chtěla pomoci a (teď nechci aby to znělo nějak zle) a z dobrými úmysly se přiblížila k rodině víc, než jim bylo milé. A co udělala rodina? Dítě se schovalo za rodiče, otec postoupil kousek dopředu a chránil rodinu. Učitelka se (ač s dobrými úmysly) stala potenciálním nepřítelem.

Z celé "scénky" tedy vyplynulo, že by učitelka neměla "opouštět značku" - učitelka je učitelka a neměla by překračovat hranice.

Myslím, že pokud tento stav trvá tak dlouho, pak bych se do toho nevkládala a "zůstala stát na značce".
Chápu, že to někdy je těžké (a tohle je ten případ), ale i s dobrými úmysly lze ublížit :-(

_________________
Pavlína Hublová
koordinátor referátu pro správu a rozvoj Metodického portálu RVP.CZ


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 Předmět příspěvku: Re: Spolupráce s rodiči
PříspěvekNapsal: pát 29. kvě 2009 21:12:14 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: úte 19. kvě 2009 20:11:56
Příspěvky: 328
Tak a teď jste úpně vystihla to, co cítím já.
Maminka a tatínek (problémy s alkoholem) se o dění ve škole nestarají a pokud vím, že to přetrvává několik let a dělali to i u staršího dítěte, které již školu absolvovalo, a navíc po pokusech paní uč. třídní stejně ke změně nedošlo, tak si říkám, proč se tím mám zatěžovat. Mám svých povinností dost a nemám na to, někoho přemlouvat, aby se laskavě staral o své dítě.
Je to opravu smutné, mrzí mě to, ale to je všechno, co můžu udělat.
Tak to cítím já.
Možná se mnou ostatní nesouhlasí!!?

Petra Stan

_________________
Petra Stan


Ohlásit tento příspěvek
Nahoru
 Profil  
Odpovědět s citací  
Hodnocení článku :
Hodnotit příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku: 1, 2, 3, 4  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Můžete zakládat nová témata v tomto fóru
Můžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Přejít na: